Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka ve Makine Öğrenimiyle İlgili En İyi Kaynaklar

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka ve Makine Öğrenimiyle İlgili En İyi Kaynaklar

Yapay zeka nedir? Yapay zekanın sıradan bir yazılımdan farkı nedir?
Akıllı robotlar nasıl çalışıyor?

Yapay zekayı kavrayabilmenin en iyi yolu, insanların beceri ve yetenekleriyle karşılaştırmaktır. Yapay zekâ, robot ve bilgisayarların insan gibi düşünmesini sağlamaktadır. İnsanlar bildiğimiz gibi en zeki canlılardır, yapay zeka ise insan zekasını taklit ederek çıktılar üretiyor. Bu aşamada, yapay zekayı sıradan bir yazılımdan ayırt etmenin en iyi yolu; insan zekasını taklit eden yazılımları yapay zeka olarak ayrıştırmamız.

Yapay zeka ve makine öğrenimi; sadece yazılım alanında değil, fizik, hukuk, perakende gibi farklı sektörler için günümüzün en umut verici alanlarından biridir.

Yapay zeka için hangi programlama dillerini tercih etmeliyim?
Yapay zeka ve bilimsel çalışmalarınızı kolayca yapabilmeniz için Python dilini öğrenerek başlayabilirsiniz. Sıfırdan Python öğrenmek için hazırladığımız Python temel kaynaklar listesine hızlıca göz atabilirsiniz.

Yapay zekanın temellerini öğrenmek oldukça önemlidir. Yapay sinir ağları (artificial neural networks), makine öğrenmesi (machine learning), işlemsel zeka (computational intelligence), derin öğrenme (deep learning) gibi temel konuları öğrenerek başlayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu blog yazısında bu kaynakların en iyilerini sıraladık.

Yapay Zeka Nedir?
Yapay zeka nedir sorusunun en basit tanımı, bazı görevleri gerçekleştirmek için insan zekâsını taklit eden ve yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemler/makinelerdir.

Yapay zeka, bilgisayar sistemlerinin insan gibi düşünmesini sağlayarak sorunların insan gibi çözülmesini destekler.

IBM tarafından geliştirilen “Deep Blue” isimli bilgisayarın dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenmesi insanlar tarafından yapay zekaya bakış açısını değiştirdi. Daha sonraki süreçte, IBM’in “Watson” adındaki bilgisayarının bir televizyon yarışma programında rakiplerini yenmesi, yapay zekanın matematiksel konular haricinde de insanları yenebileceğinin göstergesi oldu.

Google, geliştirdiği yapay sinir ağı modeli olan “AlphaGo” adlı program ile dünya “Go” şampiyonu Lee Sedol’ü yendi. Bu sayede, yapay zekanın satrançtan daha karışık oyunlarda da başarılı olduğunun göstergesi oldu.

Yapay Zeka ile Neler Yapılabilir?
Ses tanıma: Bilgisayar sistemlerinin dışarıdan gelen sesleri tanıyabilmesi için ses dalgaları dijital hale getirilerek frekanslar oluşturulur. Bu frekanslardan harfler ya da kelimeler tanımlanarak bilgisayarın anladığı dil olan sayılara dönüştürülür. Yapay zekanın en popüler olan ses tanıma özelliği; Siri, Now, Echo, Cortana ortamlarında kullanılmaktadır.

Görüntü işleme: Cihaz kamerası ile çekilen görüntüler dijital hale getirilir. Bu sayede fotoğraflar piksellere, pikseller koda dönüştürülür. Bu kodlar, yapay zeka algoritmaları tarafından yorumlanır. En iyi örneklerinden biri de, sürücüsüz (otonom) araçlardır.

Doğal dil işleme: Farklı dillerdeki metinlerin, ses dalgalarının bilgisayar tarafından algılanarak yazılım programında çözümlenmesidir.
Doğal dil işlemeye örnek olarak Google, Yandex, Siri, Google Asistan verilebilir.

Muhakeme: Yapay zeka, muhakeme yapma özelliği ile mevcut verileri analiz ederek çeşitli algoritmalar oluşturur ve en rasyonel kararı verebilir konuma getirilebilir.

Yapay zekanın günümüz kullanım alanlarına örnek verecek olursak;
Siber güvenlik ve savunma sanayi, sesli asistanlar, dil çevirileri, öneri sistemleri, navigasyon, sosyal güvenlik, sağlık hizmetleri, e-ticaret ve robot uygulamaları olarak listeleyebiliriz.

Yapay Zeka Öğrenmek için Temel Kaynaklar
Elements of AI
Elements of AI, yapay zeka veya makine öğreniminin nasıl çalıştığını anlamak isteyenler için oldukça faydalı bir kursdur.
Kendinizi test etmek için birçok açıklama ve örnek içerir.

Helsinki Üniversitesi tarafından desteklenen bu kurs, yeni başlayanlar için makine öğreniminin temellerini kapsayarak dünyada yapay zeka ile ilgilenenlerin artırılması hedefleniyor.

elements of ai
Harvard CS50 Yapay Zeka’ya Giriş Dersleri
CS50’nin Python ile Yapay Zekaya Giriş Kursu, modern yapay zekanın temelindeki kavramları ve algoritmaları araştırarak oyun oynama motorları, el yazısı tanıma ve makine çevirisi gibi teknolojilere yol açan fikirleri derinlemesine ele alıyor.

Makine öğrenimini eğlenceli bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, CS50 tam size göre. Şimdiye kadarki en popüler bilgisayar bilimi kurslarından biri olan CS50’nin yaratıcılarından bilgisayar biliminin en hızlı büyüyen alanlarından birinde uzmanlık kazanmak için bu kurs oldukça faydalı olacaktır.
Uygulamalı projeler sayesinde grafik arama algoritmaları, sınıflandırma, optimizasyon, pekiştirmeli öğrenme ve yapay zeka ve makine öğrenimindeki diğer konularda kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

cs50
Machine Learning Crash Course
Bu kurs, size makine öğrenimi algoritmalarını nasıl programlayacağınızı öğretecek bir dizi video dersi, gerçek dünya vaka çalışmaları ve uygulamalı alıştırmalar içerir. Google’ın makine öğrenimine pratik bir giriş seviyesindedir.

Makine öğrenimi konusunda hiç bilginiz olmasa bile bu kılavuz ile hızlıca başlangıç yapabilirsiniz. Bu aşamada, genel programlama becerilerine ve matematiksel bir geçmişe sahip olmanız gereklidir.

machine learning crash course
IBM AI Engineering
AI inovasyonunu destekleyen şirketler arasında IBM ön sıralarda yer alıyor.
Bu kursu tamamladıktan sonra, Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme ile profesyonel projeler geliştirebilirsiniz.
Bu kurs, ML kullanmayı öğrenmek ve DL SciPy, ScikitLearn, Keras, PyTorch ve Tensorflow gibi kütüphaneler ile birlikte nesne tanıma, görüntü işleme, metin analitiği ve daha birçok problemleri çözmek için oldukça faydalı olacaktır.

ıbm aı engineering
TalentGrid'de kapalı profilini oluştur, belirlediğin kriterlere göre pozisyonlardan haberdar ol.
Yazılımcı Profilini Oluştur
Yapay Zeka Öğrenmek için En İyi YouTube Kanalları
Stanford CS221: Artificial Intelligence
Bu kurs; makine öğrenimi, veri madenciliği ve istatistiksel model tanımayı genel hatlarıyla öğrenmenizi sağlar.
Bu kursla ilgili en iyi şey, size AI ve ML’nin potansiyelini ve bunların birçok uygulamasını göstererek gerçek vaka çalışmaları içeriyor olmasıdır. Öğrendiklerinizi metin tanımadan tıbbi bilişim ve akıllı robotlar oluşturmaya kadar birçok görevi çözmek için kullanabileceksiniz.

Makine öğrenimini programlama bilgisi olmadan incelemek mümkün olsa da, bir üniversite mezunu seviyesinin matematiksel altyapısı şiddetle tavsiye edilir.


Socratica
Socratica, makine öğrenimi öğrenmeniz için en iyi YouTube kanallarından biridir.
Python’ın makine öğrenimi ve veri bilimi projeleri için kullanılan en popüler programlama dili olduğunu zaten biliyoruz. Python’ın birçok kütüphanesi hem backend hem de frontend programlama için kullanılabilir.
Tensorflow ve Scikit-Learn gibi kütüphanelerle AI projeleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.


Yapay Zeka Öğrenmek için Blog Yazıları
İlk CNN’inizi nasıl oluşturacağınızı biliyorsunuz ama yapay zekanın geleceğini merak etmiyor musunuz?
Dünyanın en iyi araştırma oluşumuna sahip dev şirketlerin Yapay Zeka ile ilgili paylaştıkları son trendleri ve yaklaşımları mutlaka incelemelisiniz.

Facebook AI Araştırması
Facebook’un Yapay Zeka araştırmacıları, yapay zekayı çevreleyen uzun vadeli akademik sorunları ilerleterek insan düzeyinde zeka ile sistemleri anlamaya ve geliştirmeye çalışıyor. Yapay zeka nedir sorusu ile başlayarak yaptıkları araştırmalar, AI ile ilgili tüm konuları kapsıyor.

“FAIR’de yapay zeka konusunda önemli ilerleme kaydeden inanılmaz insanlarımız var, ancak çıtayı gerçekten hareket ettirmek için dışa odaklanmak da aynı derecede önemli. Sınırı zorlamak, bilim ve teknolojiyi ileriye taşımak için araştırma topluluğuyla aktif bir şekilde ilgilenmeliyiz. Yaptığımız birçok şeyi yayınlıyoruz, çok sayıda kodu açık kaynakta dağıtıyoruz ve ilerlemeyi desteklemek için akademi ile derinlemesine etkileşim kuruyoruz.
-“Yann LeCun, Başkan Yardımcısı ve Baş Yapay Zeka Bilimcisi

Google AI Blog Yazıları
Google’daki araştırmacılar birçok alanda çalışıyor. Google’ın yapay zeka ve makine öğrenimi alanında yaptığı son teknoloji çalışmalarla ilgili hikayeler ve güncellemeleri içerir.
Google Cloud’dan yapay zeka ve makine öğrenimiyle ilgili en son bilgileri öğrenerek nasıl başlayacağınızla ilgili pratik ipuçları ve tavsiyeler almanızı sağlar.

Google’ın Deepmind üzerine yayınladığı blog yazıları ise, sağlık hizmetlerinden StarCraft 2 oynamaya kadar AI ile ilgili zorlu sorunları çözme üzerine yoğunlaşmaktadır.

 

Open AI Blog Yazıları
OpenAI, merkezi San Francisco, California’da bulunan bir araştırma laboratuvarıdır. Bir AI araştırma ve dağıtım şirketi olarak yapay zekanın tüm insanlığa fayda sağlamasını sağlamasını amaçlamaktadır.
OpenAI blogu, bu alandaki son teknoloji araştırmaları içeriyor.

Amazon Science
Amazon Science, araştırma alanına göre filtreleme yapmanızı sağlayan harika bir blog yazılarına sahiptir.
Blog, Amazon’un bilim topluluğundan gelen kişilerin çalışmalarını kapsar. Araştırma alanları arasında bulut ve sistemler, bilgisayar görüşü, konuşmaya dayalı AI, NLP, makine öğrenimi , robotik, arama ve bilgi alma ve güvenlik, konuları yer almaktadır.

DeepMind Blog Yazıları
DeepMind, AI’daki en karmaşık ve heyecan verici zorlukların üzerine çalışır. Dünya çapındaki araştırmaları, Nature and Science da dahil olmak üzere yüzlerce makale içerir.

Colah’ın Blogu
Christopher Olah kendisini, her şeyi net bir şekilde anlamak ve iyi bir şekilde açıklamak isteyen, gezgin bir makine öğrenimi araştırmacısı olarak tanımlıyor Google AI çalışma deneyimine sahip Olah, şu an Open AI’da araştırmacı olarak çalışıyor.
Blogunda ise, makine öğrenimi araştırmacısı ve meraklıları için eksiksiz ve heyecan verici makaleleri içeriyor.
Yapay Zeka Podcastleri
Yapay Zeka – Robotlar & Hukuk
LawPodcast; robotlar ve yapay zekanın teknik ve sosyal bilimler açısından değerlendirilmesi, robotlar ve yapay zekanın hukukla kesişiminde sosyal ve uluslararası gelişmeler, teknolojinin bireyler ve toplum üzerinde yarattığı etkiler çerçevesinde merak edilenlerin konuşulduğu podcast serisidir.


The TWIML AI
TWIML AI Podcast, ML ve AI dünyasından en iyi beyinleri ve fikirleri, ML/AI araştırmacıları, veri bilimcileri, mühendisler ve teknoloji meraklısı iş ve BT liderlerinden oluşan geniş ve etkili bir topluluğa ses getiriyor.
Konu aldığı teknolojiler ise; makine öğrenimi, yapay zeka, derin öğrenme, doğal dil işleme, sinir ağları, analitik, bilgisayar bilimi, veri bilimi ve daha fazlası.

Practical AI: Machine Learning & Data Science
Yapay zeka nedir?
Yapay zekayı pratik, üretken ve herkes için erişilebilir hale getirmek için yayınlanan Practical AI; teknoloji profesyonellerinin, iş adamlarının, öğrencilerin, meraklıların ve uzman misafirlerin Yapay Zeka ve ilgili konular hakkında canlı tartışmalara katıldıkları bir podcast serisidir.
AI’daki en son gelişmeleri takip etmek istiyorsanız, o zaman bu gösteri tam size göre!