Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Wikileaks Baskılara Dayanamayıp Sealand'a Taşınıyor

Wikileaks Baskılara Dayanamayıp Sealand'a Taşınıyor

Fox News'in yaptığı habere göre Wikileaks'in finansal destekleyicileri ve Julian Assange, Wikileaks'in web sunucularını uluslararası sulara taşımak konusunda kararlılar. Bunun için de en mantıklı nokta, İngiltere'nin güneydoğusunda yer alan, hiç bir ülkenin resmi olarak tanımadığı Sealand'i seçmişler.

Wikileaks davasını biraz takip ettiyseniz, Wikileaks sözcüsü Julian Assange ve arkadaşlarının ne tarz baskılar altında oldukları tahmin edebiliyorsunuzdur. Fakat bu korkusuz ekibin başı son zamanlarda dertten kurtulmuyor. Bu durumdan kurtulmak için de ekip inanılmaz ama çok zeki bir fikir geliştirmiş.

Herhangi bir ülkede bulunduklarında, bir şekilde yasalarla başlarının derde gireceğini bilen ekip, uluslararası sularda ise adeta dokunulmaz olacaklarını düşünüyor.

 

Sealand'in Kalkınma Planı: Veri cenneti
Sealand küçük bir ülke olsa da ağırlığı büyük; pasaportu, kendisine ait parası var. Üstelik ciddi bir kalkınma planıyla ekonomik atağa da hazırlanıyor. Sealand, bir ABD'li bilgisayar girişimcisinin yardımıyla 'veri cenneti' haline gelmiş. Dünyanın dört bir yanından müşteriler 'daha az hoşgörülü' olan hükümetlerinin izin vermediği verilerini Sealand'de saklayabiliyor.

 

Sealand, 1967’de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan ve hukuki statüsü tartışmalı olan platform-ada şeklinde bir "ülke". Dünyanın en küçük ülkesi.

 

Uluslararası karasularda bulunduğu için, adanın devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Bates, kendine “prens” unvanı da verdi. Ertesi yıl Kraliyet Donanması Roy’u adadan atmaya çalıştı, ancak platformdan açılan uyarı ateşine maruz kalan askerlerin girişimi başarılı olmadı.

 

Daha sonra da bir İngiliz savcı, platformun İngiliz karasularının 3 mil açığında olması dolayısıyla Roy Bates’i haklı bile buldu. 1974’te ise Roy Bates işi bir anayasa çıkarmaya kadar vardırdı ve ardından “egemenlik simgesi olarak”, bir bayrak, milli marş ve Amerikan Doları ile eşdeğer bir para birimi olan Sealand Dolarını kabul etti. Sealand şuan İngiltere'den ayrı bir şekilde hüküm sürmektedir.

 

Yine kendisi gibi birçok ülke tarafından tanınmayan KKTC ile bir milli maç yapmış ve KKTC 6-1 maçı kazanmıştır.

 

Ülke,Ocak 2007 de 10 000 000 sterline satılığa çıkartılmıştır.

 

Sealand'da darbe girişimi dahi olmuştur. Adaya konuk olarak gelen 3 Alman vatandaşı, ihtilalle platforum-adayı ele geçiriyor. Prenses ve veliahtı mutfağa hapsediyor. Bunu öğrenin Roy Bates helipkopterle silahlı olduğu rivayet edilen bir baskınla yönetimi tekrar ele geçiriyor. 2'sini sınır dışı ediyor, 1 Alman'a pasaport hediye ettiği için yargılayıp gemi hapsine mahkum ediyor.