Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

WhatsApp, Telegram ve Signal: Özellikleri ve Gizliliğin Ayrıntılı Karşılaştırması

WhatsApp, Telegram ve Signal: Özellikleri ve Gizliliğin Ayrıntılı Karşılaştırması

WhatsApp şu an, aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük mesajlaşma hizmetidir. Bunu takiben, Telegram 400 milyon, Signal ise aylık 10-20 milyon aktif kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

Sayılara bakıldığında, WhatsApp’ın oldukça popüler olduğu ve Signal’in milyon indirme yarışına yeni katıldığı görülüyor. Fakat sayılar size her şeyi anlatmaz.

Özellikle WhatsApp’ın “Gizlilik Sözleşmesi” ni değiştirmesi, ülkemizde herkesi bu sözleşmeyi kabul etmeye zorunlu bırakması ve sözleşmenin Avrupa Birliği ülkelerindeki kullanıcıları kapsamadığı açıklamasıyla, ülkemizde tüm WhatsApp kullanıcıları farklı alternatiflere yönelmeye başladı.


Bu nedenle, bu yazıda size WhatsApp, Telegram ve Signal arasında ayrıntılı bir karşılaştırma sunacağız.

Güvenlik
Üç mesajlaşma hizmeti arasında en tartışmalı konu olduğu için önce güvenlik ile başlayalım.

1. WhatsApp
Tüm mesajlarınız, video görüşmeleriniz, sesli aramalarınız, fotoğraflarınız ve paylaştığınız diğer her şey WhatsApp’ta uçtan uca şifrelenir.

Peki uçtan uca şifreleme nedir?

Gönderdiğiniz mesajları okuyabilecek tek kişinin siz ve alıcı olması, uçtan uca şifreleme olarak adlandırılır. WhatsApp mesajlarınızın, aramalarınızın, fotoğraflarınızın vb. içeriklerinizin şifresini çözemez, böylece güvenliğinizi ve gizliliğinizi sağlar.

Bununla birlikte, WhatsApp Signal’in arkasındaki isim olan Open Whisper Systems tarafından geliştirilen E2E protokolünü kullanır. Bu iyi bir şeydir, çünkü Signal protokolü açık kaynaklıdır, geniş çapta yazılımcı tarafından incelenir ve genellikle mesajlaşma platformlarında uçtan uca şifreleme uygulamak için en iyi protokollerden biri olarak kabul edilir.

WhatsApp üzerindeki tüm iletişiminiz E2E şifrelemesini kullanıyor olsa da, şirketin yedeklemeleri (bulut ve yerel) şifrelememesi de dikkat çekicidir. Ayrıca, iki uç nokta arasındaki iletişimi taşımak için kullanılan meta verileri şifrelemez. Bu, WhatsApp’a güvenlik ile ilgili yapılan en önemli eleştirilerinden biridir. Meta veriler kimsenin mesajlarınızı okumasına izin vermezken, yetkililerin birisine ne zaman ve ne kadar süreyle mesaj gönderdiğini bilmelerini sağlar.

Şimdi de WhatsApp’ın kullanıcıya dönük tarafındaki güvenlik özelliklerine gelelim.

WhatsApp, hem Android hem de iOS uygulamalarında, yerleşik bir uygulama kilitleme özelliği sunar. Böylece WhatsApp sohbetlerinizi biyometri ile kilitleyebilirsiniz. Dahası, uygulamada güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) desteği alırsınız.

Genel olarak, WhatsApp, kullanıcıları için güvenliği sağlama konusunda oldukça sağlam bir iş çıkardığını iddia ediyor. Bununla birlikte, WhatsApp’ın ülkemizde yaşattığı gizlilik ile ilgili endişeler, birçok kullanıcının WhatsApp’ı terk etmesine sebep oldu. Şirket her ne kadar tekrar açıklama yapıp, gizliliği %100 koruduğunu açıklasa da, insanlar hala farklı alternatiflerin peşinde.


2. Telegram
Güvenlik söz konusu olduğunda, Telegram kullanıcılarına bazı korumalar sunar. Bununla birlikte, Telegram’ın mesajlarınızı ve diğer bilgilerinizi şifreleme biçiminde birçok sorunlu nokta var. Birincisi, Telegram E2E şifrelemesini desteklerken, varsayılan olarak etkin değil. Telegram’da E2E şifrelemesini kullanmanın tek yolu, gizli sohbetler özelliğini kullanmak.

Gizli bir sohbette gönderilen mesajlar E2E ile şifrelenir, fakat bu normal sohbetler için geçerli değildir. Bu, mesajların cihazınızda şifreleneceği ve ardından şifrelerinin Telegram’ın sunucusunda çözüldüğü anlamına gelir. Yine, mesajlar sunucuda şifrelenir ve son şifre çözme için alıcının cihazına gönderilir. Gördüğünüz gibi, bu süreçte Telegram, sunucu tarafında şifreleme anahtarlarına sahiptir ve teorik olarak normal sohbetlerinize erişebilir.

Gizli sohbetler kullanıyor olsanız bile, Telegram, mesajlarınızı şifrelemek için kendi tescilli şifreleme protokolü olan MTProto’yu kullanır. Bu protokol çok iyi olabilir, ancak açık kaynaklı bir protokol olmadığı için güvenlik araştırmacıları bunu doğrulayamaz. Bu nedenle, Signal protokolü gibi açık kaynaklı ve yaygın olarak güvenilen bir protokol kullanmak, Telegram’a özel kapalı kaynaklı bir şifreleme protokolü kullanmaktan daha iyidir.

Durum her ne kadar böyle olsa da, şirket, bu tarihe kadar üçüncü şahıslar ve hükümetlerle 0 bayt veri paylaştığını söylüyor.

Telegram da, WhatsApp gibi kullanıcıya dönük tarafında yerleşik bir uygulama kilidi sunar. Bununla birlikte, uygulamada uçtan uca şifreleme inanılmaz derecede azdır. Gizli Sohbetler yalnızca tek kullanıcılı iletişim için desteklendiğinden, Telegram grupları şifrelenmez. Dahası, Telegram’ın masaüstü istemcisi, macOS dışındaki herhangi bir platformda E2E şifrelemesini desteklemez.

Bu da Telegram’ın güvenlik açısından sanıldığı kadar güçlü olmadığını gösteriyor.

3. Signal
Güvenlik söz konusu olduğunda, Signal hizmetin arka ucunda veya kullanıcıya dönük tarafında açık ara en iyi uygulamadır.

Yukarıda belirtildiği gibi, Signal uçtan uca şifrelemeyi uygulamak için açık kaynaklı Signal Protokolü‘nü kullanır. Ve WhatsApp gibi, E2E şifreleme, Signal üzerindeki tüm iletişim biçimlerini kapsar.

WhatsApp mesajları ve aramaları şifrelerken (ki bu çoğu kullanıcı için yeterlidir), Signal bir adım daha ileri gider ve meta verileri de şifreler. Kullanıcı gizliliğini her köşeden korumak için Signal, gönderen ve alıcı arasında iletişim kurmanın yeni bir yolunu tasarladı ve bunu Sealed Sender olarak adlandırdı. Temel olarak, Sealed Sender ile, kimin kime mesaj gönderdiğini kimse, Signal bile bilmez.

Ek olarak, Signal’de mesajlaşma deneyiminizi daha da özel ve güvenli hale getirecek bazı inanılmaz gizlilik özellikleri vardır. Örneğin, Signal’i bir şifre veya biyometri ile kilitleyebilirsiniz. Ardından, 2FA ve uygulamada ve son ekranda ekran görüntülerini engelleme seçeneği vardır. Ve yakın zamanda Signal, görüntüleri göndermeden önce yüzleri otomatik olarak bulanıklaştıran yeni bir özelliği de bünyesine ekledi.

Signal varsayılan olarak tüm yerel dosyaları 4 basamaklı bir parola ile şifreler. Şifreli bir yerel yedekleme oluşturmak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Uygulama artık şifreli grup çağrılarını da desteklemeye başladı.

Sonuç olarak, güvenlik ve mahremiyet koruması açısından Signal, WhatsApp ve Telegram‘ın çok çok önünde ve sahip olduğu özellikler onu üçü arasındaki en güvenli mesajlaşma uygulaması yapıyor.

Özellikler
Şimdi bu üç uygulamanın sunduğu özelliklere bir göz atalım ve hangisinin kullanıcılarına neler sunduğunu görelim.

1. WhatsApp
WhatsApp, bir anlık mesajlaşma uygulamasında ihtiyacınız olabilecek hemen hemen her özelliği sunar. WhatsApp ile 256 üyeye kadar grup sohbeti için destek alabilirsiniz. Böylece aynı anda birden fazla kişiye mesaj yazabilirsiniz.

WhatsApp hem bireysel kullanıcılar hem de gruplar için sesli ve görüntülü görüşmeleri destekler. Bununla birlikte, grup video görüşmeleri için, 8 kullanıcıyla sınırlandırılırsınız.

Bunun dışında WhatsApp, ne Telegram’ın ne de Signal’in sunmadığı farklı bir özellik sunuyor: WhatsApp Durumu… Tıpkı Instagram Hikaye’lerindeki gibi kullanıcıların, düşüncelerini ve duygularını paylaşmasına yarayan bu özellik, bir bakıma WhatsApp’ı sadece bir mesajlaşma hizmeti değil, bir sosyal medya platformu yapar.

Ayrıca WhatsApp’ta her tür dosyayı paylaşabilirsiniz, ancak uymanız gereken dosya boyutu sınırları vardır. Fotoğraflar, videolar ve ses dosyaları için sınır 16 MB’dir. Ancak belgeler için bu sınır 100 MB’tır.

WhatsApp ile canlı konumunuzu kişilerinizle paylaşabilirsiniz.

WhatsApp genel kullanıcılar için tasarlandığından, Google Drive ve iCloud gibi bulut hizmetleri aracılığıyla sorunsuz yedekleme ve geri yükleme işlevi sunar. Bu özelliğin en iyi yanı, bulut yedeklemesinin tamamen ücretsiz olmasıdır.

2. Telegram

WhatsApp, ihtiyacınız olan özelliklerin çoğunu sunarken, Telegram çok fazla özellikle yüklüdür. Telegram WhatsApp’a benzer şekilde, sohbetler, grup sohbetleri ve kanallar gibi temel özelliklere sahip olmanızı sağlar. Bununla birlikte, WhatsApp’ın 256 üye sınırının aksine, Telegram 200.000’e kadar üyesi olan gruplar için destek sağlar.

Ayrıca botlar, anketler, testler, hashtag’ler ve grup deneyimlerini çok daha eğlenceli hale getirebilecek gruba özgü çok daha fazla özellik sunar.

Uygulama ayrıca, kendi kendini imha eden mesaj özelliği gibi benzersiz özellikler de sunar. Bu, alıcının cihazında sonsuza kadar kalmasını istemediğiniz mesajlar gönderiyorsanız, harika bir özelliktir. Ayrıca, mesaj planlama, sıkıştırılmamış medyayı paylaşma, temalar ve çok daha fazlasını düzenleme desteği de alırsınız.

Telegram ayrıca uygulamadan aldığınız bildirimler üzerinden inanılmaz ayrıntılı destek sunar.

Telegram’da dosya paylaşmak için boyut sınırı 1,5 GB’dir.

Bir süre öncesine kadar, Telegram’ın video görüşme özelliği yoktu. Bununla birlikte, uygulama artık Android ve iOS cihazlarda hem sesli hem de görüntülü aramaları destekliyor.

3. Signal

Signal, güvenlik söz konusu olduğunda Telegram ve WhatsApp’ı kolayca yenerken, sunduğu özelliklerle bu 2 mesajlaşma uygulamasına oranla yetersiz kalıyor. Yine de, sizi uygulamayı kullanmaktan alıkoyacak büyük bir eksik özelliği yok.

Güvenli mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme var ve tüm iletişimler uçtan uca şifreli. Signal ile gruplar oluşturabilirsiniz (yakın zamanda grup araması için de destek ekledi).

Ayrıca Telegram’ın kendi kendini imha eden mesajlarına benzer kaybolan mesajlar ve tek seferlik görüntülenebilir bir görüntü gönderme gibi özelliklere sahiptir.

Signal’in en iyi özelliği WhatsApp’taki gibi kendinize not göndermek için tek üyeli bir grup oluşturmanız gerekmemesidir. Signal’de bu özellik yerel olarak mevcuttur. Arkadaşlarınız ve ailenizle mesajlaşırken düşüncelerinizi ve fikirlerinizi not alabilirsiniz.

Bunun dışında Signal, sesli aramaları sunucularına aktarmanıza izin verir, böylece kimliğiniz kişilerinizden gizlenir. Bu özellik, bir VPN’in yaptığına benzer. Signal ayrıca IP adresinizi gizlemek için yerleşik bir seçenek sunar.

Ayrıca, Signal’de yazarken gizli klavyeyi etkinleştirebilir, karanlık modu uygulayabilir, eski mesajları tek tuşla silebilir ve tabii ki güçlü fotoğraf düzenleyicisini kullanarak görüntülerden yüzleri ve özel bilgileri bulanıklaştırabilirsiniz.

Sonuç olarak, Signal en iyi gizlilik özelliklerine sahiptir, ancak sonsuz özelleştirme seçenekleri isteyen kullanıcılar için yetersiz kalabilir.

Mülkiyet
Her şey güvenlik ve özelliklerle ilgili olsa da, şimdi üç platformun da mülkiyetini tartışmamız gerekiyor: WhatsApp, Telegram ve Signal. Mülkiyet önemlidir, çünkü şirketlerin kullanıcı verilerinden nasıl para kazanmaya çalıştıklarını anlamamıza ve bilinçli bir karar almanıza olanak tanır.

1. WhatsApp
WhatsApp’ın sahibi Facebook ve şirket epey bir süredir WhatsApp’ı, kişisel hayatımıza en azından biraz daha az müdahaleci tutmayı başardı, fakat bu durum şimdi değişiyor.

WhatsApp’ın artık yeni bir gizlilik politikası var ve şirket, bu gizlilik politikasını kabul etmemizi zorunlu hale getiriyor.

Peki bu ne anlama geliyor?

Temel olarak, uygulama artık daha iyi reklam hedeflemesi için verileri Facebook ile paylaşacak.

Hepsi bu kadar da değil, WhatsApp’ın Facebook’un çatısı altındaki ömrü boyunca, şirket çevresinde şifrelemeyi kıran ve devlet kurumları için arka kapılar yaratan birçok iddia oldu.

Ayrıca WhatsApp ile ilgili reklamların er ya da geç gerçekleşeceğine dair raporlar da var. Bu, Facebook’a WhatsApp verilerinizden para kazanma konusunda daha fazla teşvik sağlıyor. Ayrıca, WhatsApp meta verileri şifrelemediğinden, Facebook bunu davranışınızı izlemek için kolayca kullanabilecek duruma geliyor.

2. Telegram
Telegram, 2013 yılında Nikolai Durov ve küçük kardeşi Pavel Durov tarafından kuruldu. Pavel Durov, Ukraynalı protestocuların verilerini Rusya’nın güvenlik teşkilatlarına vermeyi reddetmesinin ardından bir Rus sosyal medya sitesinin CEO’su olarak görevden alındı.

Bunun dışında, pek çok durumda, Pavel Durov, sansür ve hükümet müdahalesine karşı ilkeli bir tutum benimsedi. Telegram’ın gelişimini sağlayan tarihe bakıldığında, güven uyandırdığını söylemek gerekir. Ancak, kapalı kaynak şifreleme protokolü ve isteğe bağlı E2E desteği, daha fazla şeffaflık ve iyileştirme için akıllarda soru işareti bırakıyor.

3. Signal
Signal, kriptograf Moxie Marlinspike ve Brian Acton tarafından yönetilen kar amacı gütmeyen Signal Foundation’a aittir. Moxie Marlinspike, Signal protokolünün arkasındaki fikir olan Open Whisper Systems’ı çalıştıran kişidir. 2018’de Brian Acton ile tanıştıktan sonra Signal Foundation adlı yeni bir şirket kurdular ve Signal Messenger’ın gelişimini tamamen finanse etmeye başladılar. Brian Acton’ın WhatsApp’ın kurucu ortağı olması dikkat çekici olsa da, Facebook’un satın almasından 3 yıl sonra şirketten ayrılmıştır.

Şimdi, Moxie Marlinspike ile birlikte Signal’in gelişimini destekliyor. Signal, EFF’nin Secure Messaging Scorecard’ından en yüksek puanları alarak uygulamayı en güvenli mesajlaşma platformu haline getirdi.

Nasıl para kazandığını merak ediyorsanız Signal bağışlar ve hibelerle yürütülüyor. Gelecekteki gelişimini finanse etmek isterseniz, Signal’e bağışta bulunabilirsiniz.

WhatsApp, Telegram, Signal… Hangisini Seçmelisiniz?
Tüm bu karşılaştırmadan sonra, Signal’in son derece güvenli ve özel olduğu açık ve net. Gizlilik önceliklerinizin sizin için çok önemliyse, Signal sizin için en uygun uygulamadır. WhatsApp, E2E şifrelemesi söz konusu olduğunda, kulağa harika gibi gelebilir, ancak, yeni gizlilik politikasıyla birlikte artık WhatsApp’ı birine önermek oldukça zordur.

Öte yandan, Telegram güvenlik açısından en iyisi olmasa da, herhangi bir grup yöneticisinin ihtiyacı olan yeterli bir sürü özellik sunar. Ayrıca, gizli sohbetlerle sınırlı da olsa, Telegram’da uçtan uca şifreleme elde edersiniz.

Sonuç olarak, ortalama bir mesajlaşma uygulamasından daha fazla özellik istiyorsanız, Telegram kullanabilirsiniz. Yüksek standartta bir güvenlik ile birlikte temel mesajlaşma ve arama özellikleri arıyorsanız, Signal’i düşünebilirsiniz. Ancak WhatsApp, yeni politika güncellemesiyle her zamankinden daha tehlikeli göründüğü için karar size kalmış.