Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

UX Ve UI Nedir?

UX Ve UI Nedir?

UX, User Experience açılımı ile kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir.21 Aralık 2020
UX Nedir?
UX, User Experience açılımı ile kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. UX Design, arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların tasarım üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağı ile ilgilenir. Bir nevi tasarımın çalışmasıdır diyebiliriz. Yüzeysel bir araç olan tasarım, UX Design sayesinde çalışan bir tasarıma dönüşür ve etkileşim artmaya başlar. UX Design yapan kişilere ise UX Designer adı verilir. Tasarımla ilgili bir alan olmasına rağmen tasarım yapmak anlamına gelmemektedir. Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve etkileşimini artırmak için tasarımsal elementleri kullanarak çalışırlar.
UI Nedir?
UI tasarım ise User Interface anlamı ile “Kullanıcı Arayüz Tasarımı” olarak karşımıza çıkar. Bir online platformda görebildiğiniz her alan arayüz olarak nitelendirilir. Arayüz tasarımında iyileştirme ve geliştirme yapmak kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Bunun için arayüz tasarımcıları ikon yerleri, renk skalaları, oran ve orantı gibi değişkenleri kullanırlar ve geliştirirler. Bu haliyle baktığımız zaman UI design grafik elementlerinden oluşan tasarımsal işlemlerdir.
UX ve UI ile Tasarım nasıl birleştirilebilir?
Eğer grafik tasarım işi ile ilgili iseniz ve kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzleri ile ilgilenmek istiyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz:
Tasarımlarınızı tamamen kullanıcıya ve kullanıma odaklayın.
Yapacağınız tüm çalışmaları dünya örnekleri ile kıyaslayın.
Örnek uygulamalar indirerek hoşunuza giden tasarımların kullanıcı deneyimlerini inceleyin.
Dijital bir uygulama planlarken mutlaka ilham alın.
Yaptığınız her uygulamanın interaktif olarak çalışmasını sağlayarak akışı planlayın. Bunun için Adobe XD kullanabilirsiniz.
Bu adımları aklınızdan çıkartmayın. Önemli olan tecrübe ettiğiniz tasarım dünyasını doğru bir şekilde bu dijital dünyaya aktarmak olacak.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı nedir? Faydaları nelerdir?
Ürünün temel değerini keşfetmek, kullanıcılar tarafından talep edilen nihai deneyimi tasarlamak ve markanızın rakipler arasında üstün olmasını sağlamak için kullanıcı deneyimi tasarımı kullanılır, kullanılması gerekir. Örneğin bir mobil uygulamaya sahipsiniz ve kullanıcıların (uygulamayı kullananlar) tam olarak ne istediğini öğrenmek ve mobil uygulamanızı bu yönde geliştirmek istiyorsunuz. Bu cümleyi sık duyduğumuz için birebir örnek vermek istedik fakat sadece kullanıcılarınızın ne istediğini öğrenmek için değil daha iyi kullanım, daha iyi itibar, akılda kalıcılık gibi etkenleri var.