Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

UTM Nedir?

UTM Nedir?

UTM açılımı Urchin Tracking Module şeklindedir. Ölçümleyebildiğimiz verileri gösteren UTM Google Analytics tarafında anlamlandırmaya yarayan kod parçalarıdır. Google Analytics’ten veri almamızı sağlamaktadır. URL Builder veya Google UTM URL olarak da bilinen UTM nasıl yapılır dediğimizde yönlendirme linklerinin sonlarına eklenerek yapılmaktadır.


UTM kodu anlam olarak izleme modülü olarak çevrilmektedir. Pazarlamada sıklıkla kullanılan bir terim olan urchin izleme modülü kısaca kod parçalarıdır. 2005 yılında ortaya çıkan UTM kodları web sitelerinin bağlantılarının tümünün Google Analytics üzerinden takip ve analizinin yapılmasını sağlamaktadır.


Günümüzde özellikle ticari sitelerin ziyaretçilerini derinlemesine analiz etmesi, siteye geldiklerindeki davranışları, hangi sayfada ne kadar vakit geçirdikleri, alışveriş alışkanlıkları gibi bilgiler sitelerin satışlarını ve sitelerini optimize etme konusunda en büyük yardımcısı olmaktadır. UTM kodları tam olarak da bunları sağlamaktadır.


UTM nasıl kullanır dediğimizde site bağlantılarının arasına yerleştirilerek yapılır. Böylece sitedeki müşteri hareketleri, site trafiği, müşterilerin hangi kaynaktan hangi şehirden siteye geldikleri, demografik özellikleri, hangi cihazla geldikleri gibi pek çok bilgi edinilmiş olmaktadır.