Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

TypeScript Nedir?

TypeScript Nedir?

Typescript, JavaScript ile daha hızlı ve anlaşılır kod geliştirmemizi sağlayan bir ortamdır.27 Kasım 2020Typescript, JavaScript ile daha hızlı ve anlaşılır kod geliştirmemizi sağlayan bir ortamdır. Herhangi bir tarayıcıda, herhangi bir JavaScript motorunda çalışan temiz, basit Javascript kodudur..
Typescript içerisinde tipleri barındırır ve tipler JavaScript geliştirme aşamasında kontrollü, kolay ve hızlı şekilde, yeniden düzenlenebilir uygulama geliştirme imkanı sağlar. Tipler isteğe bağlıdır ancak bileşenler arasındaki arabirimleri (interface) tanımlamamıza ve davranışları hakkında bilgi edinmemize olanak sağlar.

TypeScript Özellikleri

JavaScript, TypeScript’tir: TS’de yazılan kodlar derlenirken JS dilindeki karşılığına dönüştürülür, çıktı olarak JS kodu verir ve JS kodu çalıştırılır.
JS için geçerli olan tüm özellikler TS içinde geçerlidir.
TS kodu yazabilmek için JS bilmeniz işin çok büyük bir oranına hakim olmanızı sağlayacaktır.
TypeScript, JavaScript’in genişletilmiş bir versiyonudur.
Ancak TS kodu derlenip çalıştırılmadığı sürece JS kodu değildir.
Tüm JS kütüphanelerini kullanabilir: Tüm JS kütüphaneleri TS üzerinde de kullanılabilir.
TS olarak yazılan bütün kodların JS çıktısı, bütün JS frameworklerini, araçlarını ve kütüphanelerini kullanabilir. Taşınabilirlik: TypeScript platform-serbest bir dildir ve farklı tarayıcılarda, cihazlarda, işletim sistemlerinde çalışabilir. JavaScript’in çalıştığı herhangi bir ortamda çalışabilir. Muadillerinden(CoffeScript,Dart vb) farklı olarak, Yazılan kodlar JS koduna dönüştürüldüğü ve işlemler JS kodu üzerinden yürütüldüğü için TypeScript’in yürütülmesi için özel bir sanal makineye veya özel bir çalışma-yürütme ortamına ihtiyacı yoktur.
Neden TypeScript Tercih Edilmelidir?

TypeScript, JS kitaplıklarını ve API Belgelerini destekler
Javascript’in bir üst kümesidir
İsteğe bağlı olarak yazılan kodlama dili TypeScript Kodu düz JavaScript Koduna dönüştürülebilir
Daha iyi kod yapılandırması ve nesneye yönelik programlama teknikleri içerir.
Daha iyi geliştirme süresi aracı desteği sağlar.

TypeScript Bileşenleri Nelerdir?
TypeScript’in üç temel bileşeni vardır. Dil: Kendi sözdizimi, anahtar kelimeleri ve tip tanımlamaları vardır.Derleyici: TS’de yazılan kodu JS’deki karşılığına dönüştürür.TLS(TypeScript Dil Servisi): Editörlerde kullanılması için ifade tamamlama, kod biçimlendirme, renklendirme vb. gibi tipik düzenleyici işlemlerini destekler.