Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Truva Atı Virüsü Nedir?

Truva Atı Virüsü Nedir?

Truva Atı(trojan), meşru yazılım kılığındaki bir tür kötü amaçlı yazılımdır.06 Şubat 2020
Truva Atı Virüsü Nedir?
Truva Atı(trojan), meşru yazılım kılığındaki bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Trojanlar, kullanıcıların sistemlerine erişmeye çalışan siber suçlular tarafından kullanılır. Kullanıcılar genellikle bir tür sosyal mühendislik tarafından kandırılarak Trojanları sistemlerine yükler ve çalıştırırlar. Trojanlar etkinleştirildikten sonra siber suçluların sizi takip etmelerini, hassas verilerinizi çalmalarını ve sisteminize arka kapı erişimi elde etmelerini sağlar.
Bilgisayarımızda Truva Atı Virüsü Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?
*Bilgisayarda ciddi yavaşlama varsa,*bulunan harddiskler çalışmıyorsa,*gereksiz mesaj geliyorsa,*kullandığınız programlar yavaş ve çalışmaz haldeyse,*internetiniz ve indirme hızınız yavaşsa dikkat!

Bunun birçok yolu var. Mesela; virüs programları kullanarak, virüslü olabilecek linklere tıklamayarak, bir dosya ekinde tam olarak ne olduğunu bilmeden açmayarak, bilmediğiniz birinden gelen bir e-posta ekini asla açmayarak, oyun indirmek için oyun geliştiricisinin kendi resmi sitesini kullanarak, oyun için hack yapmak gibi durumlardan kaçınarak Truva Atı virüsünden korunabilirsiniz.
Truva atları nasıl çalışır?
Tanıdığınız birinden ya da kurumdan gelmiş gibi görünen ama şüphenizi çekecek gariplikte ek olarak gözüken bir mail aldığınızda; ek olarak gelen dosyayı tıklayınca direkt indirmek yerine içeriği çok iyi tahlil edip kandırıldığınızı anlayabilirsiniz. Aslında bu gelen mail bir siber suçludan gelmekte ve tıklayıp açtığınız dosya, cihazınıza kötü amaçlı yazılım yüklemeye başlamış oluyor. Programı yürüttüğünüzde, kötü amaçlı yazılım diğer dosyalara yayılabilir ve bilgisayarınıza zarar verebilir. Truva atları farklı şeyler yapmak için tasarlanmış bir çok türüne rastlayabileceğimiz bir yazılımdır. trojan
A'dan Z'ye yaygın Trojan kötü amaçlı yazılım türleri<

Backdoor Trojan
Bu Truva atı, bilgisayarınızda bir "arka kapı" oluşturabilir. Bir saldırganın bilgisayarınıza erişmesini ve onu kontrol etmesini sağlar. Verileriniz üçüncü bir tarafça indirilebilir ve çalınabilir; veya cihazınıza daha fazla kötü amaçlı yazılım yüklenebilir.
DDoS Trojan
Buradaki fikir, bir ağı trafiğe kapatarak yıkmaktır. Yani internet bağlantınızı kesmek ile ünlüdür.
Downloader Trojan
Kötü amaçlı programların yeni sürümlerini indirir ve yükler. Bunlar Truva atları ve reklam yazılımlarını içerebilir.
Fake AV Trojan
Virüsten koruma yazılımı gibi davranır; ancak gerçek veya sahte olsun, tehditleri algılamak ve kaldırmak için sizden para ister.
Game-thief Trojan
Bu Trojan hesap bilgilerini çalmaya çalışmaktadır.
Infostealer Trojan
Bu Truva atı, virüslü bilgisayarınızdaki verilerin peşindedir.
Mailfinder Trojan
Bu Truva atı, cihazınızda biriktirdiğiniz e-posta adreslerini çalmaya çalışır.
Ransom Trojan
Bu Truva atı, bilgisayarınıza verdiği hasarı geri almak için bir fidye isteyip verilerin engellenmesini ve bilgisayarın performansının bozulmasını sağlar.
Remote Access Trojan
Bu Truva atı, bir saldırgana uzak ağ bağlantısı üzerinden bilgisayarınız üzerinde tam denetim verebilir.
Rootkit Trojan
Bu Virüs, bilgisayarınızda ki kötü amaçlı programın çalışma süresini uzatmayı sağlar.
SMS Trojan
Mobil cihazınıza bulaşır ve kısa mesaj gönderebilir ve kesebilir.
Trojan banker
Finansal hesaplarınızı hedefler, hesap bilgilerinizi çalmak için tasarlanmıştır.
Trojan IM
IM platformlarında oturum açma bilgilerini ve parolaları çalmaya yarar.