Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Tasarımcının Gizli Silahı: FLAT Tasarım !

Tasarımcının Gizli Silahı: FLAT Tasarım !

Düz tasarı, bir düzeni yaratmak için ekstra görselle kullanmadan, üç boyut içermeyen demektir. Örnek vermek gerekirse Google’ın kullandığı sadeliğin estetiğinden yararlanmak şeklinde de adlandırabiliriz. Buna bir küçük örnek olarak da Microsoft’un son dönemde telefonlarında ve Windows 8’de kullandığı tasarım modelini verebiliriz.

 

Flat Tasarım dediğimiz, düz tasarımda sadelik ön plandadır. Gölge, eğim, kabartma gibi tasarım araçları bu felsefeye uymamaktadır. Bu tip tasarımlarda daha çok renge odaklanmak önerilir, farklı ve canlı renkler kullanılması flat tasarımın en büyük avantajlarındandır.

 

Bir siteye düz tasarım yapmayı düşündüğünüzde verilecek en kasik öneri logo renkleri üzerinden çalışmaktır. İkincisi ve en önemli silah ise bunu font yani tipografi ile güçlendirmektir. Çünkü bir çok grafik efektinden mahrum kalacağınız için sadeliği iyi bir font ile perçinlemek gerekmektedir.

 

Minimalist bir tasarımı düz bir tasarımla birleştirdiğinizde geri kalan basit kullanıcı ara yüzü ve UI ögeleri olacaktır.

 

Flat Tasarım her ne kadar yeni bir olgu gibi görünse de aslında web tasarımın geçmişinde bu tip yaklaşımların çok olduğunu görüyoruz.

 

Düz tasarım geçişlerde sert ve cesur olduğu için büyük puntolar kullanmaktan korkmanıza gerek de yoktur.

 

Eldeki mevcut tasarımı daha iyi hale getirmek için her zaman basitleştirme yolu tercih edilebilir. Bu konuda ise yapacaklarınız artık sizin yaratıcılığınıza kalmış.

 

Geçiş ve gölgelerden kurtulan bir tasarım her zaman daha şık ve daha anlaşılır olacaktır.