Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Sublime Text ile kod yazmanın kolay yolları

Sublime Text ile kod yazmanın kolay yolları

Geliştirilebilir SublimeText editör ile kodları daha hızlı ve işlevsel yazabilirsiniz!18 Nisan 2019Sublime Text bir kod editörüdür. Sublime Text sayesinde onlarca programlama dilini kolaylık ile yazabilirsiniz. Sublime Text‘te bulunan bir çok eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler sayesinde hem kod yazmayı zevkli hale getirebilir hemde daha kolay kod yazabilirsiniz.
Nasıl düzenlenir ?
Sublime Text, kod yazma deneyiminizi görsel olarak geliştirecek bazı harika özelliklerle birlikte geliyor; ama nedendir bilinmez, bu özellikler varsayılan olarak etkinleştirilmiş halde olmuyor. Bu ayarları düzenleyebilmek için. Not: Sublime Text ayarlarının yer aldığı dosyayı düzenleyebilmek için, Sublime Text 3 > Preferences > Settings - Default'a gidin.
Yazı Tipleri and Aralıklar

Doğru yazı tipini ve aralık oranını seçmek kodunuzu özelleştirmenin olabilecek en kişisel yollarından biri. İlk olarak kodlamanıza uygun, tercihen de eşit aralıklı bir yazı tipi seçin. Yazı tipinizi belirledikten sonra, bu yazı tipinin sisteminizde yüklü olduğundan emin olun, ardından ayarlarınıza ekleyin ve boyutunu, yazı aralıklarını aşağıdaki seçeneklerle düzenleyin:
“font_face”: “Source Code Pro”;
"font_size": 14;
"line_padding_bottom": 1,
"line_padding_top": 1,
highlight_modified_tabs
Çalışmakta olduğunuz projedeki yaptığınız son değişikliklerin henüz kaydedilmediği dosyaları odak haline getirmek için, bu ayar o anki pencerede yer alıp düzenlenmiş ancak kaydedilmemiş sekmeleri vurgular.
"highlight_modified_tabs": true,
word_wrap
Sayfayı yatay olarak kaydırmak bazen işkence gibi geliyor insana. Bu sözcük kaydırma ayarını aktifleştirerek, metninizin ekran boyutunuza sığacak bir şekilde akışı olmasını sağlayacak ve sizi sayfayı yatay olarak kaydırma zahmetinden kurtaracak.
"word_wrap": true,
fade_fold_buttons
Sublime Text'te kod parçalarını katlayıp açabiiyorsunuz. Bu ayarı etkin hale getirmeniz durumunda, katlama/açma için kenarda çıkan ok işareti yerinde sabit kalacak."fade_fold_buttons": false,
bold_folder_labels
Yan menüye daha güçlü görsel elemanlar katmak için harika ayarlar var, bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:"bold_folder_labels": true,
Açık Dosyaları Yan Menüde Gösterme
Bu seçenek preferences dosyasında etkin değil. Açık dosyaları yan menünün en üstünde göstermek için şu yolu izleyin:View → Side Bar → Show Open Files
Eklentiler
Eklenti yüklemek ve yönetmek için Command + Shift + P tuşlarını tıklayarak Package Control alanından gerekli işlemleri yapabilirsiniz.
SublimeLinter
Bu eklentinin satır arası hataları öne çıkarma özelliği sayesinde, gözünüzden kaçan ufak hatalardan kaçınabilirsiniz. Eklentinin geniş dökümantasyonundan kodunuzun hatasız olabilmesi için birçok güzel çözüm bulabilirsiniz.
Git Gutter
Bu benim favorilerimden biri. Git gutter, git projenizde satır numaralarının sol tarafında bulunan alanda eklenen, değişiklik yapılan ve silinen satırlar için bir ikon gösteren bir eklenti.
BracketHighlighter
Bracket highlighter parantezleri ve söz dizimi etiketlerini renklendiren bir eklenti. (Çık bakalım işin içinden!) Fakat cidden bu eklenti, o an bulunduğunuz kodun her bölümünün başlangıç ve bitiş noktasını gösteren çok güçlü bir araç. Parantez tipi satır numaralarının olduğu yan menüde gösteriliyor ve farklı element tipleri için farklı ikonlara sahip.