Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Statik IP Adresi Nedir?

Statik IP Adresi Nedir?

Statik IP adresleri genel olarak kurumlar, web sitelerinin barındırıldığı sunucular veya benzeri büyük sistemlerde kullanılmaktadır.29 Ocak 2021
Statik IP Adresi Nedir?
Statik IP adresleri genel olarak kurumlar, web sitelerinin barındırıldığı sunucular veya benzeri büyük sistemlerde kullanılmaktadır. Tercih edilmesinin en önemli sebebi sabit olması ve değişken olmamasıdır. İnternette barındırmış olduğumuz sunucularımız, web sitelerimiz gibi varlıkların IP adresleri sabit olmalıdır. Aksi takdirde bu sunuculara ulaşabilmemiz çok zor, hatta IP adresi değiştiğinde imkansız hale gelebilirdi. Bir Web sitesine girmek istediğiniz zaman o web sitesinin ilk olarak sunucusuna bağlanırsınız. İnternet servis sağlayıcınız DNS sunucuları üzerinden web sunucunuzun ip adresini tespit ederek sizi yönlendirmektedir. VPN sunucuları, FTP sunucuları, DNS sunucuları, kurumların web sunucuları, oyun sunucuları gibi birçok büyük veya küçük yapıda sabit yani statik IP adresi kullanılır. Bu sayede isim sunucularınız üzerinden sabit ip adreslerine yönlendirme başarılı bir şekilde yapılmaktadır.
Statik IP'nin Avantajları
Sabit IP adresi incelendiğinde, bir çok faydası vardır:
Geniş Alan Ağları (WANlar), internet sunucu adresleriyle güvenilir bir şekilde cihazlara erişilmesini mümkün kılan ad çözümlemesini destekler.
Ev ağlarında, ağ güvenliği problemlerine karşı daha iyi koruma sağlar.
Ev ağınızda sabit IP adresleri kullanmak, herhangi bir IP adresi çakışmasını engeller.
Dinamik IP adresine göre daha doğru konum belirler.
İndirme ve yükleme hızları, dinamik IP’lere göre genellikle daha yüksektir.

Statik IP'nin Dezavantajları
Sabit IP adresinin dezavantajları detayları ve bakımı açısından bulunmaktadır:
Sabit IP adresini manual yapılandırmanız gerekecektir, bunun anlamı, yönlendiricinizin yapılandırma değişikliklerini yapmanız ve program ayarlarından gözünüzü ayırmamanız gerekmesidir.
Belki sadece birkaç cihazı olan küçük bir ev ağı için bu büyük bir sorun değildir, amcal yüzlerce veya binlerce cihazı olan büyük bir işletme için bu, potansiyel olarak çok bakım gerektirecek bir sorun olabilir.
Eğer yönlendiricinizi doğru yapılandırmadıysanız, IP adresleri arasında çakışma görmeniz olasıdır.