Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

SPF Kaydı Nedir, Nasıl Yapılır?

SPF Kaydı Nedir, Nasıl Yapılır?

İstenmeyen e-posta ve e-posta dolandırıcılığına karşı her zaman büyük bir savaş var ve bu savaş asla bitecek gibi durmuyor. Durum böyle olduğu için bu konuyla alakalı birkaç standart geliştirildi. Bu standartlardan biri de SPF kaydı veya “E-Posta Gönderen Politikası”dır. SPF kaydı, bir alan adının, hangi sunucuların kendi adına e-posta gönderebileceğini herkese açık olarak belirtmesini sağlar. Kullanmak için SPF kayıtlarının her ayrıntısını anlamak zorunda değilsiniz, ancak daha fazla bilgi büyük resmi görmenize yardımcı olacaktır. Alan adınızın itibarını nasıl koruyabileceğinizi ve e-posta teslim edilebilirliğinizi nasıl iyileştirebileceğinizi daha detaylı anlamak istiyorsanız, SPF ile ilgili her şeyi adım adım inceleyerek işe başlayalım.

SPF Kaydı Nedir?
Bazı sunuculardan internet servis sağlayıcınıza (ISS) bir e-posta gelir. ISS, e-posta’nın kimliğini doğrulamak için özel bir TXT tipi kayıt yani SPF kaydı kullanabilir. Bu kayıt, alan adınız tarafından yetkilendirilen güvenilir sunucular hakkında veriler içerir. Böylece, ISS’niz bir e-posta’nın geldiği bir kaynağı belirleyebilir ve sahte bir e-posta’yı tespit edebilir. “SPF” veya “E-Posta Gönderen Politikası” birincildir standarttır ancak e-posta’nızı doğrulamak için tek standart değildir.

2006 yılında deneysel bir standart olarak ortaya çıkan SPF, sekiz yıl sonra önerilen bir e-posta doğrulama standardı olarak onaylanmıştır.

E-posta Kimlik Doğrulama Standartları Nelerdir?
SMTP sizi e-posta sahtekarlığı, kimlik avı ve spam gibi sahtekarlıklardan koruyamaz. Bir e-posta iletisinin kaynağını belirleyecek ve alan adını doğrulayacak bir özelliğe sahip değildir. Bu işi e-posta kimlik doğrulaması yapabilir.

E-posta’ların kimliğini doğrulamak için yaygın olarak benimsenen üç standart vardır: SPF, DKIM ve DMARC. Kısaca, her biri aşağıdakileri yapar:

SPF, e-posta’nın geldiği IP adresinin yetkili olup olmadığını kontrol eder.
DKIM, imza doğrulama için anahtarları kullanarak mesajı kontrol eder.
DMARC, her iki yaklaşımı tek seferde kapsar.
SPF, DKIM ve DMARC, teknik uygulama açısından farklılık gösterir, ancak bunların tümü DNS kayıtlarından yararlanır.

Alan Adıma Neden Bir SPF Kaydı Eklemeliyim?

SPF mükemmel bir standart olmayabilir, ancak yine de bu standartı kullanmamaktansa kullanmanız, sizin için çok daha etkili olacaktır.

E-posta’lar SPF kurulmadan da teslim edilebilir, ancak SPF kullanmak şansınızı artırır. Bir SPF politikasına sahip olmak, ISS’lere ek bir güven sinyali sağlar, böylece e-posta’larınızın gelen kutusuna ulaşma olasılığını artırabilirsiniz. Sonuç olarak, SPF tüm teslimat sorunlarınızı çözmez, ancak teslimat oranlarınızı iyileştirebilir ve kötüye kullanımı önleyebilecek ek bir katmandır.