Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Sopa Yasası Onaylansaydı Neler Olurdu ?

Sopa Yasası Onaylansaydı Neler Olurdu ?

Amerika Temsilciler Meclisi'ndeki "Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasası" (SOPA) ve Senato'ya sunulan "Entellektüel Mülkiyetin Korunması Yasası" (PIPA) incelenmek üzere Kongre'ye sunulduktan sonra tepkiler üzerine süresiz ertelenmişti. Yasayı protesto için Wikipedia, BoingBoing ve Minecraft sayfalarını karartmıştı Google, Reddit, WordPress, TwitPic, Cheezburger, Mozilla gibi internet şirketleri de sayfalarında değişik eylemlerde bulunmuştu.

 

SOPA Yasası Onaylansaydı Neler Olurdu ?

Bu yasa tasarısı kongreye sunulduktan sonra onaylansa ve sonrasında kanunlaşsaydı Amerika Birleşik Devletleri hükümeti internet servis sağlayıcılara ticari marka yasaları ve telif hakları konusunda gerekli gördükleri ve hatta şüphelendikleri anda hizmet kesintisi yaptırma yetkisine sahip olacaktı. Yani, telif hakları ve marka yasaları konusunda şüpheli gördükleri alan adlarının DNS bilgilerinin bloklanmasından, sunucu temini yapan hosting firmalarının yayın kesintisi yapmasına kadar çeşitli yaptırımları uygulayabileceklerdi. Daha da ilerisi bu sitelerin reklam vermeleri de engellenecekti. Yani SOPA tarafından cezalandırılan siteleriniz ile ilgili Google Adwords reklamı yayınlamanız bile engellenebilecekti.

 

SOPA Nedir?

SOPA (Stop Online Piracy Act) İnternet sitelerinde satılan ürünlerden, kullanılan içeriklere, yayınlanan videolardan, bilgisayar oyunlarına kadar telif hakkı ve ticari marka kelimelerinin birlikte anılabileceği her unsuru etkileyebilecek halde hazırlanmış internet özgürlüğümüzü kısıtlayacak yasa tasarısıdır.

 

SOPA Yasası sadece Amerikayı ilgilendiren bir konu değil, SOPA Yasası tüm dünyayı etkileyecek bir yasa.

Domain tescili yapabilen şirketleri çok büyük bölümü ABD'ye bağlı ICANN kurumu ile ilişkili olduğundan dolayı bu yasa onaylanması durumunda bir çok ülke bu yasadan dolaylıda olsa etkilecek.

 

SOPA Yasası onaylanırsa neleri etkileyecek ?

SOPA yasası onaylanırsa web sitelerinde satılan bazı ürünler, video portallarında yayınlanan videolar, internet sitelerinde kullanılan bazı içerikler, web tabanlı bilgisayar oyunları, ayrıca telif hakkı gereksinimi olan bir çok alan etkilenecek.