Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Sitenize Register sayfası için 3 harika öneri

Sitenize Register sayfası için 3 harika öneri

Düşünün ki bir web siteniz var ve insanlar sürekli giriş yapıyor, kayıt oluyor ya da bir şekilde sürekli form doldurmak zorundalar. Doğal olarak böylesi bir trafiği olan her site yöneticisi bu sürecin hayati önem taşıdığını bilecek ve süreci kolaylaştırıp geliştirecek yöntemler arayacaktır. İşinizin kolaylaşması için bu yazımızda kayıt olma sayfanızı zıpkın gibi, fişek gibi yapacak birkaç örnek ve öneri derledik.

 

Bu durumdaki en önemli konu ziyaretçilerinizi kayıt olma sürecinin başından sonuna nasıl taşıyacağınızdır. Tasarım açısından yapacağınız her türden değişiklik ustaca tasarlanmalı ve hayata geçirilmelidir. Sürecin can alıcı ilk adımı kayıt sayfanızın nasıl göründüğüdür.

 

Ziyaretçinin güvenini kazanmak için olsa olsa en fazla 10 saniyeniz var, yarış başladı! Bu sürede ziyaretçinin dikkatini form üzerinde yoğunlaştırmayı başarmanız gerekir. Bu yönde yapacağınız tasarımlarda farklı örneklerden faydalanılabilir fakat her sitenin kullanım amacı farklıdır ve bu nedenle her site farklı bir kayıt sayfası tasarımı gerektirir. Çok başarılı bir örnek sizin çalışma alanınızda istediğiniz sonucu vermeyebilir.

 

NE KADAR ÇABUK KAYIT EDEBİLİRSİNİZ?
Şu sorular çok önemlidir: Kayıt sayfanız ziyaretçinin kayıt olmak istediği konuyla örtüşüyor mu? Birden çok kayıt adımı varsa ziyaretçi bu adımlar hakkında bilgilendiriliyor mu? Sayfanız nihai bir sonuç üretiyor mu? Sonucun başarılı olup olmadığıyla ilgili bilgi veriyor mu?

 

Görüldüğü gibi biz tasarımcılar çalışırken ziyaretçileri kendimiz gibi hayal ediyoruz: Ne yaptığını bilen, iyimser ve akıllı. Bir başka açıdan bakarsak ziyaretçilerin kayıt olma sürecini tamamlamak için hiç değilse minimum düzeyde istekli olduklarını düşünürüz. Ne var ki mesele bu kadar basit değildir. Kayıt olma süreçleri ziyaretçilerin çoğu zaman umurunda bile değildir. Hatta ciddi ciddi önemsemedikleri zaman önlerine gelen ilk soru işaretinde süreci durdurmak konusunda tereddüt dahi etmezler. Bu nedenle sayfanızda ister kayıt ister satın alma süreci olsun, her ne ise, ziyaretçinizin bu süreci önemsemesini sağlamalı, onu ikna etmelisiniz. Bunun için sanıldığından çok daha az zamanınız olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

1.Sosyal Medya için Tasarım
Joshua Porter’ın Sosyal Medya için Tasarım adlı kaynak bu iş için önemli bir bakış açısı kazandırmakta, tasarımın nasılını niçinini irdelemekte ve açıklamaktadır. Linke tıklayarak ilgili kaynağa ulaşabilirsiniz.

 

2.Slack
Slack ana sayfası kayıt pencereleri içinde çok önemli bir örnektir. Her ne kadar basit ve hızlı görünse de kayıt işinin altından her yönüyle mükemmel bir biçimde kalkmaktadır. Eskiler buna ağyarını mani efradını cami derler, yani ihtiyaç duyulan her türlü bilgiyi almakta, ihtiyaç olmayacak hiçbir bilgiyi ziyaretçiden talep etmemektedir.

 

3.Tumblr
Bir blog ve sosyal paylaşım platformu olan Tumblr ihtiyaç duyulan minimum bilgiyle tertemiz ve hızlı bir kayıt sayfası sunmaktadır. Dikkat edilirse ziyaretçi bu basit formu doldurmakla süreci tamamlayacağını bilmekte ve hemen ardından bloglamaya başlayacağını düşünmektedir.