Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

SATA Nedir?

SATA Nedir?

SATA yani Seri ATA, bilgisayar donanımı içerisinde bir veri taşıma teknolojisidir.15 Mayıs 2019
SATA ( Serial ATA ) Nedir?
Serial ATA, masaüstü bilgisayarlardaki, bazı sunuculardaki ve ağa bağlı depolama cihazlarındaki paralel ATA fiziksel depolama arabiriminin evrimleşmiş hali olarak düşünülebilir. Malzeme kalitesiyle daha ince, daha esnek kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor. Bu da bilgisayar üreticilerinin sistemlerini yönlendirmesi ve kurulması kolay kablolarla tasarlamalarını sağlıyor. Bununla birlikte şu an kullanılan Paralel ATA teknolojisinden daha kolay, daha esnek anakart yönlendirmesini de olası kılıyor.
SATA I, SATA II ve SATA III arasındaki fark nedir?
SATA I (revizyon 1.x) resmi olarak SATA 1.5Gb/s olarak bilinen arabirim, 1.5 Gb/s' ta çalışan ilk nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 150MB/s' a kadar erişir.

SATA II (revizyon 2.x) resmi olarak SATA 3Gb/s olarak bilinen arabirim, 3.0 Gb/s' ta çalışan ikinci nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 300MB/s' a kadar erişir.

SATA III (revizyon 3.x) resmi olarak SATA 6Gb/s olarak bilinen arabirim, 6.0 Gb/s' ta çalışan üçüncü nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 600MB/s' a kadar erişir. Bu arabirim SATA 3 Gb/s arabirim ile uyumludur.

SATA II özellikleri SATA I portlarında çalışma uyumluluğuna sahiptir. SATA III özellikleri SATA I ve SATA II portlarında çalışma uyumluluğuna sahiptir. Fakat, sürücünün maksimum hızı, portun en düşük hız limitinden dolayı daha düşük olacaktır.
SATA ile ATA’nın Farkları Nelerdir?
Serial ATA disk teknolojisi saniyede 150MB aktarım hızı sunar. ATA100 disklere göre 1.5 kat daha verimli ve performanslı çalışır. 7200rpm devir hızı, 8MB tampon bellek ve tek kabloda bir diskin kullanılması (peer to peer), diskin daha hızlı çalışmasını sağlar. İnce data ve güç kablonun kullanılması, kasa içi kablolama ve soğutmayı kolaylaştırır. Hot plug özelliği sistem çalışırken bile veri diskinizi değiştirmenizi sağlar. 2000’li yılların başında, Advanced Host Controller Interface (AHCI) yeni bir arayüz seçeneği olarak ortaya çıktı ve Serial ATA (SATA) olarak adlandırılan yeni bir bağlantı şekli kullanmaya başladı. SATA, PATA’ya göre birçok avantaj sağladı. 40-pin’lik bağlantı kablosu ihtiyacı ortadan kalktı, daha küçük bir kablo ve konektör kullanılmaya başlandı. Bu sayede bilgisayarların kasaları içeindeki bağlantı kabloları basitleşti, kablo takibi kolaylaştı ve hava akımı daha iyi hale geldi. PATA 1sn de 100-133 mb veri transferi yapabilecek bir kontrolcü ve 80 pin kablo kullanırken SATA ise 150mb/sn transfer yapabilen ( teoride kablo taşıma kapasitesi fiber optik olduğu için 1,5gb) yapıya sahiptir. SATA-II ise 300mb/sn ye kadar çıkabilmektedir.


Önceki
Ubuntu Nedir?