Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

REST API Nedir, Standartları ve Kaynakları Nelerdir?

REST API Nedir, Standartları ve Kaynakları Nelerdir?

REST API nedir?

Modern web mimarilerinde yaygın olarak kullanılan REST ve RESTful servisler günümüz uygulamalarının artık browser tabanlı olması sebebiyle hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor.
Bilgi almak veya bir işlevi gerçekleştirmek için bilgisayar veya sistemle etkileşim kurmak istiyorsanız, API servisleri, isteği anlayıp yerine getirebilmesi için o sisteme ne istediğinizi iletmenize yardımcı olur.Bir API’yi, kullanıcılar veya istemciler ile almak istedikleri kaynaklar veya web hizmetleri arasında bir aracı olarak düşünebilirsiniz. Aynı zamanda, bir kuruluşun kimlerin neye erişeceğini belirleyerek güvenlik, kontrol ve kimlik doğrulamayı sürdürürken kaynakları ve bilgileri paylaşmasının bir yoludur.API’nin bir başka avantajı da, önbelleğe almanın özelliklerini (kaynağınızın nasıl alındığını veya nereden geldiğini) bilmenize gerek olmamasıdır.
Öyleyse, REST API’yi nerede kullanacağım, neden REST API kullanayım gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız, bu blog yazısı tam size göre! ????
REST API Nedir?
REST API, REST mimari stilinin kısıtlamalarına uyan ve RESTful web hizmetleriyle etkileşime izin veren bir uygulama programlama arabirimidir (API veya web API).
REST, temsili durum aktarımı anlamına gelir ve bilgisayar bilimcisi Roy Fielding tarafından oluşturulmuştur.

REST( Representational State Transfer) istemci-sunucu arasında hızlı ve kolay iletişim kurulmasını sağlayan servis yapısı ve veri transfer yöntemidir.
Minimum içerikle veri alıp gönderdiği için de daha hızlıdır ve diğer alternatiflere göre daha basit bir yapıya sahiptir. REST standartlarına uygun yazılan web servislerine ise RESTful servisler denir.

REST API Özellikleri Nelerdir?
REST mimarisi, 6 madde üzerine inşa edilmiştir.

Stateless: Stateless yapısı sayesinde geçmişe yönelik bir tarama yapmanız gerekmez ve her reguest arasında bir kayıt tutmak zorunluluğu yoktur.
Uniform Interface: Bu kısıt, clientve server arasındaki iletişim için belirlenmiş prensiplerle sağlanır.
Cacheable: Client, gönderilen bilgilere göre bir cache mekanizması oluşturabilir.
Client-Server: Bu kısıta göre client, server’ın sorumluluğundaki depolama işlemleri vb. şeylerle ilgilenmez.
Layered System: Client-server mimarisi her zaman client’in direkt bir server’a istek göndermesi ve ondan cevap alması şeklinde değildir. Bu aşamada aralarda güvenlik katmanı, cache katmanı gibi katmanlar olabilir.
Code on Demand: Code on demand kısıt, server’ın client’a belli durumlarda executable script’ler ve applet’ler gönderebilmesini kapsar.

REST API Öğrenmek için En İyi Kaynaklar
REST API nedir sorusunun yanıtını öğrendiyseniz, şimdi sıra REST API’yi en doğru kaynaklar ile kolayca öğrenmekte! ????

REST APIöğrenme sürecinde karşılaşabileceğiniz birçok gönderi ve makale bulunuyor, fakat bazen tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anlamak zorlaşabilir. Bu noktada, mümkün olduğunca kapsamlı bir eğitim listesi oluşturduk.

REST API Tutorial (restapitutorial.com)
REST API kavramını sıfırdan öğrenmek için fazla zaman harcamak istemiyorsanız, bu mini eğitici web sitesi sizin için temel bilgileri içerir.
REST’in ne olduğuna ilişkin bir video tanıtımıyla başlayan web sitesi, HTTP durum kodlarına ve yöntemlerine referanslar ve kaynak adlandırma anti-kalıpları hakkında bilgiler içerir.


CORS in Action by Monsur Hossain
Monsur Hossain’in bu kitabı, hem istemci hem de sunucu perspektiflerinden Kaynaklar arası API’ler oluşturma (CORS) konusunu kapsar. Performans, hata ayıklama ve güvenlik gibi API’ler oluşturma söz konusu olduğunda temel öğelerle nasıl başa çıkılacağını araştırır. Bu kitapta açıklanan teknikler, standart en iyi uygulamalara bağlıdır.


REST Cookbook (restcookbook.com)
REST Cookbook, öncelikle RESTful API tasarım kalıpları etrafında dönen harika blog gönderilerinin farklı bir koleksiyonudur.
Bu web sitesi Joshua Thijssen tarafından oluşturulmuştur ve aşağıdaki konuları kapsar:

HATEOAS (Uygulama Durumunun Motoru Olarak Köprü Metni) nedir ve REST API’m için neden önemlidir?
İdempotent ve/veya güvenli yöntemler nelerdir?
PATCH HTTP yöntemini ne zaman kullanmalıyız?
PUT’u ne zaman ve POST’u ne zaman kullanmalıyız?
4xx veya 5xx durum kodlarını müşteriye ne zaman iade etmeliyiz?

RESTful Web Services by Leonard Richardson
API kullanan uygulamalar oluşturmaya başlıyorsanız, Leonard Richardson’dan RESTful Web Services, REST web hizmetlerinin temellerini anlamanıza yardımcı olacak bir kitaptır. Bu kitap, REST’in nasıl çalıştığını ve web hizmetleriyle ilgili diğer birçok temel bilgiyi gerçek dünyadan bazı örneklerle ele almaktadır. Tek bir programlama dili sözdizimine bağlı değildir, bu nedenle bu kitap, kullandığınız programlama dilinden bağımsız olarak RESTful API’leri anlamanıza yardımcı olacaktır.


REST-Assured
Rest-Assured, Java geliştiricileri için kullanışlı, açık kaynaklı bir REST test platformudur. Bu araç, yanıt süreçlerini test etme ve doğrulama sürecini basitleştirir. Bu araç ayrıca karmaşık yanıtları test etmek için ortak kod oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırır ve BDD sözdizimini destekler.