Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Python Kodları Öğrenmek için En İyi Temel Kaynaklar

Python Kodları Öğrenmek için En İyi Temel Kaynaklar

Python kodları nasıl yazılır? Python hangi alanlarda kullanılır, neler yapılabilir? gibi soruların yanıtlarını Python öğrenmeye başlamadan önce biliyor olmalısınız.
Python 90’lı yılların başında Guido Van rossum tarafından geliştirilmeye başlanan bir programlama dilidir.

Python programlama dilini öğrenirken; güncel konu başlıklarını takip etmek, yeni bilgiler edinmek ve sektördeki başarılı kişilerin tecrübelerini dinlemeniz Python öğrenme aşamasında size çok faydalı olacaktır.

Dünya çapında kullanılan Python; son yıllarda yapay zeka uygulamalarında, doğal dil işleme alanlarında ve veri görselleştirme gibi birçok farklı bilimsel alanda kullanılır duruma gelmiş durumda popülerliği korumaya devam ediyor.

Python’ı neden öğrenmek istediğinizi ve ne tür projeler yapmak istediğinizi de düşünmeniz gerekir. Sizi neyin motive ettiğini bulmak, bir sonraki hedefiniz için sizi sıkılmadan hedefinize götürecek bir yol belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu yazıda Python öğrenebileceğiniz en temel kaynakları, podcastleri ve YouTube videolarını sizin için hazırladık.

Python’ın Tarihçesi
Python, 1990’lı yılların başında Guido van Rossum tarafından Amsterdam’da geliştirilmeye başlanmıştır. Python adını Guido van Rossum’un çok sevdiği, Monty Python adlı İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı sergiledikleri gösterisinden almıştır.
Günümüzde Python Yazılım Vakfı gönüllülerin çabalarıyla varlığı sürdürülmektedir.

python kodları
Python Nedir?
Python yüksek seviyeli, nesne yönelimli, yorumlanabilir ,modüler ve etkileşimli bir dildir. Python modülü dediğimiz yapı Python kodları içeren bir dosyadır. Python fonksiyonel programlamayı da belirli oranda destekleyen genel amaçlı programlama dilidir.

Kurumsal ihtiyaçlar için TÜBİTAK tarafından geliştirilen PARDUS’un alt yapısı Python’la oluşturulmuştur.

Python Kodları Özellikleri
Python içerisinde bulunan Garbage Collector ile uygulamanızın bellek kullanımı optimize olur. Bu durum da uygulamanızın performansını artırır.

Python “ÖZGÜR” bir dildir, bu durumun sonucu olarak Python’ın standart kütüphanesi ve birçok kütüphane ,lisansa gerek duyulmadan ücretsiz şekilde indirilebilmektedir.

Python’ın yüksek seviyeli programlama dili olmasının sebebi, Python’ın makine mantığından uzaklaşıp insan mantığına yaklaşmasından kaynaklıdır.

Python’ın yorumlanabilir bir dil olması Python ile program geliştirmeyi daha kolay hala getirmektedir.

Python ile Neler Yapılabilir?
Python geniş kütüphanesi ve dinamik yapısı nedeniyle dünya çapında oldukça popülerleşmiştir. Google, Youtube, Yahoo gibi kuruluşlar Python geliştiricilere her zaman ihtiyaç duymaktadır.

Python,her tür platformda çalışabilir.(Windows, Linux, Unix, Mac, Symbian gibi)

Python ile GUI uygulamaları ve konsol uygulamaları oluşturabilirsiniz. Python programlama dili, makine öğrenimi ve veri bilimi alanlarında da önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda modern yazılım geliştirme ve altyapı yönetimi alanlarında ön plana çıkmıştır.

En İyi Python IDE’leri Nelerdir?
IDE’ler, geliştiricilerin çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuş kod yazmak ve kod düzenlemek için kullanılan bir araçtır.
Python IDE’leri masaüstü veya web uygulamalarında Python kodları yazmak için kullanılırken DevOps mühendisleri tarafından da entegrasyon için kullanılabilir.
En sık kullanılan ve en popüler Python Kod Düzenleyicileri; PyCharm, Spyder, IDLE, Sublime Text 3, Visual Studio Code, Atom, Jupyter olarak sıralayabiliriz.

Python Öğrenmek için 10 Temel Kaynak
Python Resmi Dökümantasyonu
Python’ın resmi dökümantasyonundan en güncel bilgilere ve method yapılarına ulaşarak Python öğrenmeye en doğru kaynak üzerinden başlayabilirsiniz. Daha önceden yazılım ile hiç alakanız yoksa, Python’ın ana dökümantasyonundan başlamanız zorlayıcı olabilir ama az çok yazılım bilgisi olan biriyseniz Python’ın ana dokümantasyonundan faydalanabilirsiniz.


Learn Python the Hard Way
Bu eğitim başlangıç seviyesinden daha ileri seviyelere kadar Python öğrenmenizi sağlayacaktır. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir öğreticidir, online olarak bildiklerinizi pekiştirmek için alıştırma yapmanıza olanak sağlarken profesyonel programcılar için de uygun eğitimlerine sahip.
Bu eğiticide yer alan temel konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Değişkenler
Dizeler ve metin
Dosyaları okuma ve yazma
Sınıflar ve nesneler
Fonksiyonlar
Dosya yönetimi
learn python the hard way
Invent with Python
Python programlama dilini öğrenmeye yardımcı olan ücretsiz bir online öğreticidir. Yeni başlayan biriyseniz, bu eğitici web sitesi başlamanız için en iyi platformdur.
Her bölümün veya dersin sonunda, becerilerinizi test etmeniz için size bir alıştırma sunar. Ayrıca “Python ile Kendi Bilgisayar Oyunlarınızı İcat Edin“ kitabı sayesinde Python’da oyunlar oluşturabilirsiniz.
Bu eğiticide yer alan temel konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Python ile fonksiyonel programlama
Python ile nesne yönelimli programlama
Python’da alıcı ve ayarlayıcı

invent with python
Real Python
Real Python, programlama dilleri için kurslar sunan en iyi online eğitimler arasındadır.

Kullanıcılarına 60$ ‘dan başlayan premium kurslar sunuyor.
Premium kurslar ile 1300’den fazla sayfa içeriğine, video derslerine, alıştırmalara ve çoklu kurs ödevlerine erişebilirsiniz.

Bu eğiticide yer alan temel konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Listeler ve kayıtlar
CSV dosyalarını okuma ve yazma
Dize ve karakter verileri
Operatörler ve ifadeler
real python
TalentGrid'de kapalı profilini oluştur, belirlediğin kriterlere göre pozisyonlardan haberdar ol.
Yazılımcı Profilini Oluştur
Pythonspot
Hem yeni başlayanlar hem de profesyonel geliştiriciler için Python programlama diliyle ilgili ücretsiz eğitim ve kaliteli içerik sunar. Kurs içeriği zorluk derecesine göre hazırlanmıştır.
Bu eğiticide yer alan temel konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Düzenli ifadeler
Python’da FTP istemcisi
Python web geliştirme

Tutorials Point
Tutorials Point, Python programlama dilini öğrenmek için ücretsiz ve kaliteli içerik sağlayan en iyi online eğitimlerin arasındadır. Birden fazla alıştırma ve çeşitli kodlama seçenekleri ile kendilerini test edebilecekleri için yeni başlayanlar için en uygunudur. Bu platformu sayesinde kodlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte, profesyonellere kodlama becerilerini geliştirmeye yönelik fırsatlar da sağlar.

Temel Python kavramlarının yanı sıra, veritabanı erişimi, CGI, oyun programlama, çoklu okuma uygulama, XML işleme, ağ oluşturma ve çok daha fazlası gibi gelişmiş Python’un birçok konusunu da kapsar.
Bu eğiticide yer alan temel konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Temel sözdizimi
Değişken türleri
Temel operatörler
Karar verme

Codementor
Python ve diğer programlama dilleri hakkında deneyimli profesyoneller veya geliştiriciler tarafından oluşturulmuş kaliteli içerik sunar.
Başlangıç ​​seviyesinden uzman seviyesine kadar farklı konularda geliştiriciler tarafından yayınlanan çok sayıda makale bulabilirsiniz.
Bu eğiticide yer alan temel konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Bir uygulamada Git yazarlarını kodla sıralama
Node.js’i Python ile entegre etme
Python dekoratörlerini kullanma
Temel Python kavramlarının yanı sıra, veritabanı erişimi, CGI, oyun programlama, çoklu okuma uygulama, XML işleme, ağ oluşturma ve çok daha fazlası gibi gelişmiş Python’un birçok konusunu da kapsar.
Bu eğiticide yer alan temel konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Temel sözdizimi
Değişken türleri
Temel operatörler
Karar verme

Google’s Python Class
Google Class, Python ve diğer programlama dillerini öğrenmek için online bir platform sağlar.
Pratik uygulamalardan çok teorik kavramlara odaklanır. Tüm kavramları, temel kavramları öğrenmeye ve anlamaya yardımcı olacak düzenli bir şekilde sıralar. Yazılı içeriğin yanı sıra, ders videoları ve konuları tamamladıktan sonra yeteneklerinizi daha ileri düzeyde test eden bir dizi pratik problem de sağlar.
Python hakkında daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız, resmi web sitesinde bulunan kitaplardan birini seçebilirsiniz.
Bu eğiticide yer alan temel konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Stringler
Listeler
Sıralama
Dicts ve dosyalar

DataCamp
Veri biliminden makine öğrenimine kadar, heyecan verici Python becerileri kazanmak için size olanak sağlar.
Google, Deloitte, Uber çalışanları tarafından sevilen bu kursu öğrenirken, egzersizlerle tamamlayarak Python kodlama becerinizi geliştirebilirsiniz.


Global AI HUB
Türkçe kaynaklar arasında GlobalAI Hub’un Ücretsiz Python’a Giriş Eğitimi‘ne kayıt olarak Python öğrenmeye hızlıca başlayabilirsiniz.