Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Programlama Öğrenmek için En İyi Yollardan Biri: Yazılım Blogları

Programlama Öğrenmek için En İyi Yollardan Biri: Yazılım Blogları


Programlama, bilgisayar sistemlerini kontrol etmemiz için süper güçler sağlayan bir alandır. Uçaklarda, trafik kontrolünde, robotlarda, sürücüsüz arabalarda, web sitelerinde, mobil uygulamalarda ve birçok alanda kullanılabilir.

Her gün değişen yeni teknolojilerden ve güncel bilgilerden haberdar olmak oldukça zor. Yazılım blogları, son yenilikleri takip etmek, diğer geliştiricilerle iletişim kurmak ve farklı bakış açıları kazanmak için değerli bir kaynaktır.

İçeriğin aşırı fazla olduğu bir dönemdeyken, en güvenilir ve kaliteli içerik paylaşımı yapan geliştirici bloglarına denk gelmeniz biraz araştırma gerektiriyor.

Yazılım kariyerine doğru yolda başlamak isteyen yazılım geliştiricisi veya deneyimli bir geliştiriciyseniz, her seviye için uygun olan en iyi yazılım blogları listesi oluşturduk.

TR’de Takip Edilmesi Gereken Yazılım Blogları
Daron Yöndem
Deveload yazılım şirketinin kurucusu olan Daron Yöndem, ASP.NET alanında aldığı MVP ünvanını son üç yıldır Silverlight alanında devam ettirmektedir.

Microsoft Regional Director ünvanına da sahip olan Daron Yöndem’e 2009, 2010 ve 2011 yıllarında Microsoft tarafından “Gold Global Impact Award” ödülü verilmiştir. Microsoft TechEd, PDC, DevReach, Microsoft DevDays gibi uluslararası konferanslarda konuşmacı olan Daron Yöndem INETA (International .NET Association) Orta-Doğu Afrika Bölge Başkanlığı görevini sürdürürerek 262.000’i aşkın üyesi olan 58 sosyal topluluğa destek vermektedir. Üç Türkçe, üç İngilizce kitabı olan Daron Yöndem’in Wrox Publishing gibi uluslararası yayınevlerinden kitapları bulunmaktadır.

⭐Twitter ▶️YouTube ⌨️Github ????Blog


Halil İbrahim Kalkan
Volosoft şirketinin kurucusu olan Halil İbrahim Kalkan, 14 yaşında başladığı yazılım hayatına hala devam etmektedir.

C# ve .NET platformunda birçok Windows ve web tabanlı uygulama / hizmet geliştirdikten sonra iş hayatında ise farklı teknoloji yöntemlerini keşfetme imkanı bulmuştur.

Özellikle iyi tasarlanmış, nesne yönelimli, çok iş parçacıklı ve dağıtılmış yazılım sistemleri geliştirmeyi sevdiğini belirten Halil İbrahim Kalkan, internetsiz bir bilgisayarın kullanışlı ve güçlü olmadığı gibi, bir uygulamanın diğer uygulamalar ve sistemlerle iletişim kurmadan güçlü olmadığını düşünüyor.

⭐Twitter ⌨️Github ????Blog


Burak Selim Şenyurt
Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunu olan Burak Selim Şenyurt, 1999 yılında profesyonel olarak adım attığı yazılım dünyasında, 2003 yılından itibaren .Net teknolojileri ile ilgilenmektedir.

Yazılım hayatına Assist Line isimli Call Center firmasında Delphi programcısı olarak başlayan Burak Selim, şu an Doğuş Teknoloji’de Senior Software Engineer olarak çalışmaktadır. 2006, 2007 yıllarında C#, 2008,2009,2010 yıllarında ise Connected System Developer kategorisinde Microsoft MVP seçilen Burak Selim Şenyurt, C# diline olan düşkünlüğüyle birlikte oğluna S(h)arp adını vermiştir.

⌨️Github ????Blog


Gökhan Gökalp
Tutkulu bir mühendis ve mimar olan Gökhan Gökalp, farklı teknoloji tabanlı şirketlerde 10 yıldan fazla deneyime sahiptir.

Yalnızca yazılım geliştirme ve mimari tasarım gibi teknik becerilerin dışında iletişim ve zaman yönetimi gibi yumuşak beceriler konusunda da oldukça ilgilidir. İlgi alanları arasında; yüksek düzeyde ölçeklenebilir mikro hizmet mimarisi ve olay odaklı mimari üzerinde çalışmak, yeni teknoloji için Ar-Ge yapmak ve PoC hazırlamak yer alıyor.

Aynı zamanda yazılım geliştirme hakkında makaleleri de oldukça başarılı.

⭐Twitter ???? Blog yazıları ⌨️Github

Özgür Adem Işıklı
Bauexperts’te Lider Yazılım Geliştiricisi olarak çalışan Özgür Adem Işıklı, Kodlama, Test, Refactoring ve DevOps konularını ele alarak oldukça faydalı blog yazıları yayınlıyor.
2010 yılından beri özellikle web geliştirme alanında yazılım geliştirici olarak çalışmakla birlikte oldukça fazla programlama diline de hakimdir.
Gitlab-CI, Travis-CI ve Jenkins gibi sürekli entegrasyon araçları konusunda deneyimlerini de GitHub hesabından paylaşıyor.
⭐Twitter ????Blog yazıları ⌨️Github


Tugberk Ugurlu
Etkili yazılım ürünleri geliştirme konusunda tutkulu olan Tuğberk Ugurlu, yazılım sistemlerinin kullanılabilirliğini, güvenilirliğini, gözlemlenebilirliğini ve ölçeklenebilirliğini önemseyerek bu doğrultuda teknik yazılar yazıyor.Teknik mimariden ürün yönetimine kadar ekip tarafından teslim edilen ürünlerin tüm yönlerini deneyimlemiş olan Tuğberk Uğurlu, Deliveroo’da yazılım mühendisi olarak çalışıyor.
⭐Twitter ▶️YouTube ????Blog yazıları ⌨️Github


Muhammed Hilmi Koca
Logiwa’da Senior Software Engineer olarak çalışan Muhammed Hilmi Koca, sürekli olarak daha kaliteli yazılım geliştirme üzerine çalışarak öğrendiklerini paylaşmayı hedefliyor.

Haftalık olarak yazılım geliştiricileri için “hafta sonu okumaları” adında bir haber bülteni yayınlayarak Türkçe kaynak içeriği konusunda oldukça başarılı içerikler üretiyor.

⭐Twitter ???? Blog yazıları ⌨️Github


Candost Dağdeviren
Jimdo’da Senior Software Developer olarak çalışan Candost Dağdeviren, birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almasının yanı sıra Medium hesabını ve LinkedIn hesabını oldukça aktif tutarak düzenli içerikler paylaşıyor.

⭐Twitter ????Blog yazıları

▶️YouTube ⌨️Github


Kadın Yazılımcı Blog Yazıları
Kadın Yazılımcı topluluğu, sektördeki kadın yazılımcıların görünürlüğünü artırarak kadın yazılımcı adaylarına yapılan ayrımcılığı ve önyargıları konuşmak ve bununla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla kurulmuştur.

Amaçları doğrultusunda farklı etkinlikler düzenleyerek ve blog yazıları yazarak kadın yazılımcılara destek olmayı hedefliyorlar.

⭐Twitter ⌨️GitHub ▶️YouTube ????Blog yazıları


Erhan Yakut
Yaklaşık 15 yıldır yazılım geliştirmekte ilgilenen Erhan Yakut, ICS Defense yazılım şirketinde Yazılım Geliştirme Takım lideri olarak çalışmaktadır.
Aktif olarak tüm web teknolojileri ile ilgilenmesiyle birlikte güncel projelerde Go programlama dili üzerine yoğunlaşmıştır.

Bilişim Teknolojileri alanında içerik üretmek üzere oluşturulmuş olan Yakuter.com 2006 yılında hayata geçirilmiştir.
Kişisel blogun konu çerçevesi şu şekildedir:

Yeni web girişimleri hakkında farklı kaynaklardan bilgi toplamak, bizzat test etmek ve bu değerlendirme sürecinde ortaya çıkan sonuçları kullanıcılarına aktarmak,
Tasarım ve programlama konusunda farklı teknikler göstererek okuyucularının günümüz kalite standardında program yazması ve tasarımlar yapması konusunda yol göstermek,
Türk internet sektörünü ilgilendiren konularda fikir bildirmek ve ortaya çıkabilecek tartışmalarda çözüme ulaşma yolunda teknik destek sağlamak.
⭐Twitter ⌨️GitHub ????Blog yazıları


Merve Ayyüce Kızrak
T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nde çalışan Merve Ayyüce Kızrak; Özyeğin Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Haliç Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çeşitli araştırmalarda görev almıştır.

Türkiye’de yapay zekanın gelişmesi ve kalkınmaya yüksek katma değer sağlamak için yürütülen bir girişim olan Yapay Zeka Araştırma İnisiyatifi ile Türkiye’de yapay zeka çalışmalarına hız kazandırmak için gönüllü çalışmalar yürütmektedir.

Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi ve AI alanına ilginiz varsa blog yazılarına mutlaka göz atın! ????