Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Programlama Dili Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Programlama Dili Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Belli standartlar içersinde komutlar ve yazılımlar geliştirme imkanı sunan bilgisayar dilidir.14 Şubat 2020
Programlama Dili Nedir?
Programlama dilleri bilgisayarın temelidir. Programlama dilleri sayesinde bilgisayarın hangi durumda ne çeşit çıktı verebileceği kontrol edilebilir. Bir program oluşturulması gerekiyorsa ilk olarak makinelerle anlaşabilmeli ve komutlar eşliğinde çalışmasını sağlamalıyız. Bir programlama dili unsurları şöyledir;
İşlev ve Hedef
Bir programlama dili muhtemelen soyut olan bir makinede hesaplamayı tanımlayabilir. Programlama dilleri doğal dillerden farklıdır, çünkü doğal diller yalnızca insanlar arasındaki etkileşim için kullanılırken, programlama dilleri aynı zamanda insanların makinelere talimatları iletmelerine izin verir.
Soyutlamalar
Programlama dilleri genellikle veri yapılarını tanımlama, işleme veya yürütme akışını kontrol etmek için soyutlamalar içerir. Bir programlama dilinin yeterli soyutlamaları desteklemesi pratik zorunluluğu soyutlama ilkesi ile ifade edilir.
Etkileyici Güç
Programlama dillerinde bir hesaplama anlambilimi tanımlanmışsa, sözdizimini biçimlendirme dilleriyle paylaşabilir. Bilgisayar programlama dilleri, bir bilgisayara bilgisayarın anladığı bir dilde talimat vermemizi sağlar. Programcıların bir bilgisayarla iletişim kurmak için kullanabileceği bir dizi bilgisayar programlama dili vardır. Bu diller, bilgisayarların büyük ve karmaşık bilgi yığınlarını hızlı ve verimli bir şekilde işlemesine izin verir. Bugün endüstride onlarca programlama dili kullanılmaktadır. Aşağıda bu dillerin en önemli olanlarını topladık. softwarelanguage


Çeşitleri Nelerdir?

* JavaScript
Bu günlerde JavaScript kullanmadan bir yazılım geliştiricisi olmak imkansız görünüyor. JavaScript, web tabanlı geliştirme için ideal kılan çeşitli özelliklere sahip genel amaçlı, nesne yönelimli, yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Genellikle bir HTML veya ASP dosyasına yerleştirilir. Adına rağmen, JavaScript Java ile ilgili değildir.
*Python
Python, yorumlanmış, nesne yönelimli ve esnek ve sağlam anlambilim üzerine kurulmuş gelişmiş bir programlama dilidir. Python, sistemleri komut dosyası olarak entegre etmek için hızlı bir şekilde çalışmanıza olanak tanır.
*Ruby / Ruby on Rails
Ruby, bağımsız olarak veya Ruby on Rails web çerçevesinin bir parçası olarak kullanılabilen açık kaynaklı, nesne yönelimli bir komut dosyası yazma dilidir.
*HTML
HTML, web sayfaları oluşturmak için kullanılan standart biçimlendirme dilidir; İnternet tarayıcılarının bunları görünecekleri şekilde görüntüleyebilmeleri için metin ve görüntülerin düzgün biçimlendirilmesini sağlar.
*C Dili
C Dili, çoğunlukla düşük seviyeli uygulamalar geliştirmek için kullanılan, yapıya yönelik, orta seviye bir programlama dilidir.
*C ++
C ++ genel amaçlı, nesne yönelimli, orta düzey bir programlama dilidir ve C dilinin bir uzantısıdır ve bu da C ++ 'yı “C stili” olarak kodlamayı mümkün kılar.
*C #
Belirgin C # güçlü yazım, zorunlu, açıklayıcı, fonksiyonel, genel, nesne odaklı ve bileşen odaklı disiplinlere sahip çok paradigma bir programlama dilidir.
*PHP
PHP, veritabanlarıyla etkin bir şekilde çalışan dinamik web sayfaları oluşturmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir komut dosyası yazma dilidir.
*SQL
SQL, veritabanına içerik eklemeye, erişmeye ve veritabanına yönetmeye izin veren bir veritabanı sorgu dilidir.
*Swift
Swift, Apple'ın iOS ve OS X uygulamaları için en yeni açık kaynaklı, çok paradigmalı programlama dilidir. Front-end web geliştirme - HTML, JavaScript Back-end web geliştirme - JavaScript, Python, PHP, Ruby, C # Masaüstü uygulaması - JavaScript, C ++, Python Mobil geliştirme - Swift, JavaScript, C # Oyun geliştirme - C ++, C #