Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Pantone Renk Katalogu Nedir?

Pantone Renk Katalogu Nedir?

Web tasarımınca sıkça faydalanılan standart renk anahtarı kataloğuna verilen isimdir. Esasen Pantone A.Ş ile 1950’de ticari amaçla başlayan ticari bir üründür. Standart bir renk anahtarının üretimini üstlenen firma, renk uyumunu yakalayarak grafikerler ve matbaacılar tarafından 1164 rengi içine alan kataloğu kabul etmişlerdir.

 

Bir örnek vermek gerekirse yaptıracağınız kreatif işlerde, yani broşür, kartvizit gibi matbaa ile ilgili çalışmalarda monitörde gördüğünüzden farklı bir baskıyla karşılaşmamak için Pantone kataloğu kullanılır. Bu sayede tasarlanan ürün ile ortaya çıkan ürünün aynı renklere ve canlılığa sahip olması hedeflenir.

 

Pantone kataloğunda her rengin bir anahtar kodu bulunmakta. Bu hem üreticinin hem tasarımcının hemde tüketicinin işini kolaylaştırmak içindir. Kağıt türü tasarımcının ürettiği çalışmanın baskıda aynı şekilde çıkmasını kötü etkileyebildiği için renk kodlarına bu yönde gizli bilgiler iliştirilmiştir.

 

Bu renk kodlarını biraz açmak gerekirse, örneğin PANTONE 12-2611 U kodu yer katalogda yer alır. Sayıyla yazılan kodlar rengin yerini, sondaki harf ise kağıda yapacağı etkiyi anlatmaktadır.

 

C: Kaplanmış

U: Kaplanmamış

M: Mat

 

Yukarıda gördüğünüz gibi oldukça basit bir sisteme sahip olan renk kodlarına bakarak ürünün hangi türe yatkın olduğunu anlayabilirsiniz.