Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Opt-in Nedir? İzinli Pazarlamanın Faydaları

Opt-in Nedir? İzinli Pazarlamanın Faydaları

Opt-out Nedir?
Opt-in yaklaşımını kullanan markalar genellikle bir çıkış süreci de sunar. Opt-out denilen bu işlem, müşterilerin abonelikten çıkmalarını ve e-posta adreslerini ya da telefon numaralarını veri tabanından kaldırmalarını sağlar. Pazarlamacılar, opt-out işlemlerinden bir miktar fayda sağlamak için, özellikle e-posta pazarlamada, opt-out sürecine bir geri bildirim formu ekler. Bu formlarda bir müşterinin abonelikten çıkmasının olası nedenlerinin yer aldığı işaret kutuları bulunur. Müşterilerin belirttiği bu nedenler, bir pazarlama stratejisinin nasıl geliştirilebileceğine dair öngörüler elde etmenizi sağlar.

Yaygın Opt-in Türleri Nelerdir?
1. Single opt-in
Bu tek adımlı yöntem oldukça basittir ve kişiyi e-posta listenize kaydetmek için tek bir işlem gerektirir. Kullanıcılarınızın şirketin e-posta’larına kaydolmak için e-posta adreslerini ilgili kutuya yazmaları yeterlidir. Herhangi bir takip işlemi veya onay gerekmez.

E-posta adresleri girildikten sonra kullanıcılar anında kaydolur ve kayıt yaptırdıkları markadan pazarlama e-posta’ları almaya başlar.

Single opt-in Avantajları

İnsanlar kaydolurken daha az zaman harcar ve daha az işlem yapar, bu da e-posta listenizin çok daha hızlı büyüyeceği anlamına gelir.
Onay e-posta’sı olmadığı için (double opt-in de gerekli olan gibi), sürecin ortasında potansiyel abonelerinizi kaybetmezsiniz.
Single opt-in Dezavantajları

E-posta’larınızın spam olarak işaretlenme olasılığı daha yüksektir. Listenize abone olduklarına dair onay eksikliği, insanların ilk etapta neden e-posta’larınızı aldıklarını merak etmelerine neden olabilir. Veya en kötü senaryoda, e-posta’larınızı alma konusundaki fikirlerini değiştirebilir ve sizi spam olarak işaretleyebilirler.
Yanlış yazılmış e-posta’lar teslim edilebilirliğe zarar verir. Double opt-in yönteminde bir e-posta’yı onaylamak, size doğru adresleri vaat eder.
2. Double opt-in
Double opt-in yönteminde, kullanıcı iletişim bilgilerini girdikten sonra abonelik istediklerine dair bir e-posta veya metin alır. E-posta veya metini onaylarlarsa, kayıt yaptırdıkları markadan pazarlama e-posta’ları almaya başlarlar.

Double opt-in Avantajları

Çok daha temiz ve daha ilgili bir e-posta listeniz olur. Aboneliği onaylamak için fazladan bir işlem daha yapan kişilerin çok daha ilgili olduğunu söylemek mümkündür.
Meşru olarak etkileşimde bulunan kullanıcılara e-posta göndermek, teslim edilebilirliğinizi ve gönderen itibarınızı artırır.
E-posta’larınızın spam olarak bildirilme olasılığı daha düşüktür. İnsanlar adreslerini doğrulamak için zaman ayırdıysa, pazarlama e-posta’larınızı gelen kutularında göründüklerinde muhtemelen şaşırmazlar.
Double opt-in Dezavantajları

Her gün insanların gelen kutusuna tonlarca e-posta gelir, bu nedenle karışıklık içinde bir e-posta’yı gözden kaçırmaları mümkündür. Bu gözden kaçırdıkları e-posta sizinkisi olursa, bu durum ilk form kayıtlarını değersiz hale getirecektir.
Ekstra adımlara sahip olmak müşteri için ekstra zaman ve uğraş anlamına gelir. Herkes mümkün olan en kolay süreci ister. Bu yüzden 2. onay süreci size dezavantaj sağlayabilir.
Double opt-in ile liste büyümesi daha yavaş olabilir. Abone olmak için daha fazla adıma sahip olmak, listeyi büyütmek için daha fazla zaman anlamına gelir.
Single opt-in, yeni başladığınızda veya kısa vadeli olası satışları kaçırmayı göze alamadığınızda oldukça değerlidir. Aynı zamanda çoğu şirket için hala standarttır.

Double opt-in, özellikle tek bir katılım listesindeki eksik veya yanlış e-posta adreslerinden çok fazla geri dönüş yaşıyorsanız, uzun vadede faydalıdır. Bu nedenle, ikisi arasındaki seçiminiz yalnızca işletmenizin özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olmalıdır.

Yeni Abonelere Ek Adımları (Double Opt-in Yöntemini) Nasıl Açıklayabilirim?
Yeni aboneler formunuzu doldurup bilgilerini girdikten sonra, bülten aboneliğini etkinleştirmek için ek bir adımın gerekli olduğunu açıkça bildirin.

Örnek: “E-posta adresinizi listemize ekledik. Etkinleştirmek için …”

Bu adımın neden gerekli olduğunu açıklayın.

Örnek: “Başkalarının e-posta adresinizi kullanarak abone olmasını engellemek” veya “e-posta adresinizi doğrulamak için.”

Daha sonra alıcılara aboneliklerini etkinleştirmeleri için talimat verin. Mümkünse, aboneliği etkinleştirmek için posta kutularına bir bağlantı sağlayın. Alıcının hangi e-posta sağlayıcısını kullandığını belirlemek ve belirli hizmete bir bağlantı oluşturmak için e-posta adresinin alan adı bölümünü de kullanabilirsiniz.

Örneğin, yeni abonenin isim.soyisim@gmail.com gibi bir e-posta adresi varsa, onu Gmail adresindeki oturum açma sayfasına götüren bir “E-posta gelen kutuma git” bağlantısı ile ilgili sayfayı görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak onay e-posta’sını kaydolduktan sonra mümkün olan en kısa sürede göndermelisiniz, böylece aboneliği hızlı bir şekilde etkinleştirilebilirsiniz. Aksi takdirde alıcı, onay e-posta’sının nedenini unutabilir veya haber bültenine olan ilgisini kaybedebilir.

Peki onay e-postasını ayarlarken nelere dikkat etmelisiniz?

Konu
Onay e-posta’nızın, doğrudan kullanıcıyı harekete geçirecek anlamlı bir konu satırına sahip olduğundan emin olun.

Örnek: “Lütfen e-posta adresinizi onaylayın.”

Gönderen
Gönderen adı genellikle bir kişinin gördüğü ve tanınması gereken ilk şeydir. Bu yüzden onay e-posta’sı da dahil olmak üzere e-posta’lar için tutarlı bir gönderen adı kullanmanız gerekir.

Sunum
Onay e-posta’sında, büyük metin blokları ve karmaşık düzenler kullanmaktan kaçının.

Spam şüphesi
Yeni aboneleri, yeni ve önceden bilinmeyen göndericilerden gelen e-posta’ların istenmeyen/önemsiz postalarına veya bilinmeyen posta klasörlerine düşebileceği konusunda bilgilendirin. Alıcı onay e-posta’sını bulamazsa, bu klasörleri kontrol etmelidir.

İzinli Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?
İzinli pazarlama, istekli tüketicilerin e-posta adreslerini veya telefon numaralarını alıp izne dayalı e-posta veya telefon toplama yöntemlerini kullanan bir pazarlama kampanyasıdır. Potansiyel bir müşterinin e-posta’sına veya telefon numarasına sahip olduğunuzda, bunu müşterinin satış hunisindeki konumuna göre bir pazarlama listesine ekleyebilirsiniz.

Örneğin, potansiyel müşteriniz markanızla ilk etkileşimi sırasında e-posta listenize kaydolursa, bu tüketiciyi çevrimiçi kurslarınızı tanıtan ve tüketiciler için uygulanabilir ipuçları sağlayan bir listeye ayırabilirsiniz. Ancak, potansiyel müşteriniz bir kurs satın aldıktan sonra abone listenize katılırsa, onlara kurs materyalinizden en iyi şekilde yararlanma veya öğrettiğiniz bilgileri gerçek dünyaya uygulama hakkında e-posta’lar gönderebilirsiniz.

Peki izinli pazarlama markama daha fazla nasıl avantaj sağlar derseniz, aşağıda sizin için bir liste oluşturduk.

İzinli Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?
1. Hızlı bir şekilde e-posta listeleri oluşturmanızı sağlar
Kaydolma işleminin tamamlanması genellikle yalnızca bir adım sürer. Bu, posta veri tabanınızı hızlı bir şekilde oluşturmanıza ve onaylanmamış abonelerin sayısını artırmanıza yardımcı olur.

2. Açılma oranları artırır
Müşteriler aboneliklere veya haber bültenlerine kaydolduklarında, bir markanın tanıtım içeriğine ilgi duyduklarını göstermiş olurlar. Bu nedenle, e-posta’ları açma ve yeni teklifler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklama olasılıkları daha yüksektir. Bu, açılma oranlarınızı önemli ölçüde artırır.

3. Markanın organik olarak büyümesine yardımcı olur
İzinli pazarlama, ürün ve hizmetlerinizle gerçekten ilgilenen müşterilerden oluşan bir tüketici tabanı oluşturur. Bu, mevcut kaynaklarınızı kullanarak markanızı büyütmenize yardımcı olur.

4. Etkileşimi artırır
Sunduğunuz ürüne ilgi gösteren müşterilerden daha iyi katılım elde edersiniz. Bu kişilerin satış sonrası geri bildirimde bulunma ve ürün tekliflerine yanıt verme olasılıkları daha yüksektir. Markanızdan daha önce alışveriş yapmış olanlar arasında yukarı satış veya çapraz satış şansınız da yüksektir.

5. Pazarlama stratejisini geliştirir
Aboneniz olan müşterilerin demografik özelliklerini ve satın alma davranışlarını analiz ederek, dönüşümlerinizi artırmak için pazarlama stratejinizi geliştirebilir, promosyon içeriğinizi abonelerinize hitap edecek şekilde uyarlayabilirsiniz.

Opt-in İzinli Pazarlama İçin İpuçları Nelerdir?
Opt-in İzinli Pazarlama İçin İpuçları Nelerdir?
Artık izinli pazarlama kullanarak e-posta adreslerini ya da telefon numaralarını toplamaya hazır olduğunuza göre, etkileşimi artırmak ve çabalarınızın sonucunu iyileştirmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

1. Kayıt formlarını kısa tutun
Web sitenizdeki bir kayıt formu, müşterilerinizin e-posta pazarlama mesajlarını seçmelerini sağlamanın en iyi yoludur. Bu yüzden formlar için pop-up kullanabilir veya formu ana sayfanızın göze çarpan bir bölümüne yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca katılım sürecini kolay ve hızlı tutmak için insanlardan çok fazla bilgi istemekten de kaçınmanız gerekir. E-posta adreslerini girebilecekleri tek bir alan onlar için yeterli olacaktır.

2. Müşterilerinize abonelik için bir neden verin
Müşterilerinize sizden içerik almak istemeleri için iyi bir neden verin. Ücretsiz e-kitaplar, podcast’ler , webinar’lar veya değer alabilecekleri herhangi bir kaynakla katılımlarını teşvik edin. Ayrıca gelecekteki satın alımlar için kuponlar, ödüller veya özel indirimler de sunabilirsiniz.

3. KVKK uyumluluğunu sağlayın
Çoğu tüketici artık mahremiyetlerine ve kişisel bilgilerinin marka tarafından kullanıp kullanılmayacağı konusunda oldukça temkinli. Bu yüzden KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) çerçevesinden kayıt formlarınızda iki onay kutusu bulundurun. Biri müşterinin içerik almaya onay verdiğini, diğeri ise gizlilik politikanızın ve hizmet şartlarınızın kabul edildiğini belirtsin.

4. Şeffaf olun
Müşterilerin seçtikleri içerikten neler bekleyebilecekleri hakkında bilgi için kayıt formunuzda birkaç satır ayırın. Ne alacaklarını ve ne sıklıkta alacaklarını belirtin. Günlük, haftalık veya aylık bir yazışma olup olmayacağı konusunda net olun.

5. Yaratıcı olun
Abone ol butonunda aşırı göze batan renkler kullanmayın. Harekete geçirici mesajınızda yaratıcı olun ve tıklama düğmeniz için benzersiz ifadeler kullanın.

Özetle, yasalara uygun kalmak ve müşterilerini memnun etmek isteyen herhangi bir işletmenin hem opt-in ve hem de opt-out yöntemini kullanarak izinli pazarlama yapması gerekir.