Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Node.js Nedir? Node.js Öğrenmek için Temel Kaynaklar

Node.js Nedir? Node.js Öğrenmek için Temel Kaynaklar


“Node.js nedir, hangi alanlarda kullanılır, syntax yapısı nasıldır?” gibi soruların yanıtlarını, Node.js öğrenmeye başlamadan önce biliyor olmalısınız.

Node.js, web tarayıcılarına ihtiyaç duymadan çalışabilir. Bir yazılımın hem backend hem frontend kodlarını birlikte yazmanın en kolay yollarından biridir.

Günümüzde çoğu uygulama, çeşitli servislere istek yapıp gelen sonuçları beklemekle zaman kaybı yaşatırken Node.js asenkron olarak çalışır.

Node.js’i neden öğrenmek istediğinizi ve ne tür projeler yapmak istediğinizi de düşünmeniz gerekir. Sizi neyin motive ettiğini bulmak, bir sonraki hedefiniz için sizi sıkılmadan hedefinize götürecek bir yol belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu yazı ile Node.js’i teorik olarak inceleyerek, bu dilin ne olduğunu, hangi amaçla kullanılabileceğini, nerelerde tercih edilmesi gerektiği aktararak Node.js’i öğrenebileceğiniz en iyi temel kaynaklar listesi hazırladık. ????

Node.js Nedir?
Node.js, Joyent tarafından 2009 yılında geliştirilmeye başlanmış olup, Javascript ile sunucu taraflı projeler geliştirebileceğiniz Javascript Runtime platformudur.

Node.js, açık kaynaklı JavaScript motoru olan V8 üzerinde çalışır. V8 engine, JavaScript kodunu makine koduna çevirme özelliği sayesinde geliştirilen projelerin performansının artmasını sağlıyor.

Node.js, I/O ve network işlemlerini non-blocking(asenkron) olarak çalıştırdığı için zaman kullanımı konusunda çok başarılıdır.

Node.js ile Neler Yapılabilir?
Node.JS modüler yapısı sayesinde geliştiriciler tarafından hazırlanmış modülleri projenize kolaylıkla dahil edebilmenizi sağlar.
Javascript ile server side uygulamalar yazabilmenin yanı sıra, real-time web uygulamaları için performans öncelikli şekilde hazılanabilmektedir.

En İyi Node.js IDE’leri Nelerdir?
IDE’ler, geliştiricilerin çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuş kod yazmak ve kod düzenlemek için kullanılan bir araçtır.

Node.js geliştirirken kullanabileceğiniz en iyi IDE’ler: Visual Studio Code, Sublime Text, WebStorm, Atom, AWS Cloud 9, Eclipse, IntelliJ IDEA olarak sıralayabiliriz.

Node.js Öğrenmek için 10 Temel Kaynak
A Complete Guide to Node.js by Nodejs.dev
Node.js’in resmi sitesi, öğrenebileceğiniz en etkileşimli öğreticilerden biridir.
Başlangıçtan ileri düzeye kadar tüm konuları kapsayan bu kaynak, harika belgeler içeriyor.

nodejs dev
NodeSchool
NodeSchool’ın içerisinde yer alan workshopper ile offline atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.
İstediğiniz dile uygun seçenekleriyle istediğiniz öğretici, etkinlik ve blog yazılarına erişebilirsiniz.

nodejs
Learn Node
Ücretli olan bu kurs, Modern JavaScript ve gerçek dünya uygulamalarına odaklanarak becerilerinize server side taraflı JavaScript eklemenin etkili bir yoludur.

Başlangıç kurs paketi $44.50 değerindeyken, uzmanlaşmak için gerekli olan master eğitim paketi $69.50’dir.

learn node
TalentGrid'de kapalı profilini oluştur, belirlediğin kriterlere göre pozisyonlardan haberdar ol.
Yazılımcı Profilini Oluştur
Node.js Öğrenmek için En İyi YouTube Kanalları
The New Boston
New Boston, programlama dilleri eğitimleri sunan en iyi YouTube kanalları arasındadır. React.js, Django, C ve Node.js gibi birçok bilgisayar teknolojisiyle ilgili eğitimler sağlayan 4.000’den fazla video var .

Node.js video eğitim serisinde, Multiple Requestler, Referans Nesneleri, JSON Verileriyle Çalışma gibi gelişmiş konulara kadar eğitim veren toplam 22 video bulunmaktadır .

Twitter ???? @bucky_roberts


Programming Knowledge
Programming Knowledge, Node.js ve diğer programlama dillerini öğrenmeye başlamak için harika bir YouTube kanalıdır.
Programming Knowledge, Android, Linux, Python gibi farklı dilleri öğretmeye adanmış 1.000’den fazla videoya sahiptir .

Bu kanalda toplam 31 Node.js eğitim videosu bulunmaktadır. Bu videolar; Node.js nedir konusu ile başlayarak Node.js hata ayıklayıcı, fs kullanarak dosya okuma ve yazma, Node.js eventler, node package manager gibi konuları kapsar.

Twitter ???? @ProgrammingKC


Edureka!
Edureka, Big Data, Yapay Zeka, Python, Veri Bilimi, Android Geliştirme, Apache Spark gibi BT konularında öğreticiler, video dersler, örnek sınıflar ve web seminerleri sağlar.

Bu YouTube kanalında mean stack application, node.js express, node.js npm temelleri ve modüller gibi konuları kapsayan toplam 27 adet Node.js video eğitim serisi bulunmaktadır .

Twitter ???? @edurekaIN


The Net Ninja
Net Ninja, Node.js, JavaScript, CSS, HTML, Vue.js, React ve diğer teknolojileri öğretmeye adanmış videolar yükler . Bu kanalda 800’den fazla video var ve birkaç günde bir yeni videolar yükleniyor.

YouTube kanallarındaki Node.js eğitici oynatma listesi, function expressions, module patterns, dosya okuma ve yazma, akışlar gibi ana konular hakkında derinlemesine bilgi veren 37 video içeriyor.

Twitter ???? @thenetninjauk


Node.js Öğrenmek için En İyi Podcastler
Node Up
GoDaddy çalışanı olan Bradley Farias tarafından yayınlanan program, Node.jstopluluğundaki uzman kişilerle birlikte podcastler yayınlar.
Her biri için bir saatten fazla ola 100’den fazla Node.js bölümü arasından seçim yapılabilir.

Podcast Sıklığı: 2 video/yıl
Sosyal Medya: Twitter ???? @NodeUp


Herding Code
John Galloway, konuklarını Node.js ile çeşitli kodlama unsurlarını tartışmaya davet ediyor.

Podcast Sıklığı: 6 video/yıl

Sosyal Medya: Twitter ???? @herdingcode


Code Winds
Code Winds; JavaScript, React.js, HTML5 ve Node.js konularının tamamını kapsayan podcast yayınlar.

Podcast Sıklığı:2 video/yıl

Sosyal Medya: Twitter ???? @codewinds