Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

NACE Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

NACE Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

NACE (Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne), işletmeleri, ticari faaliyetleri ve ürünleri sınıflandırmak için tasarlanmış, Avrupa endüstri standardı sınıflandırma sistemini oluşturan çerçevenin bir parçasıdır. İşletmeleri faaliyetlerine göre sınıflandırarak, Standart Endüstriyel Sınıflandırma – Standard Industrial Classification (SIC) ve Kuzey Amerika Endüstri Sınıflandırma Sistemi – North American Industry Classification System (NAICS) ile aynı işlevi yerine getirir.

NACE kodlarının uygulanması, Birleşmiş Milletler’in ISIC sınıflandırma sistemine dayanmaktadır, ancak ISIC’den daha ayrıntılıdır. Her iki sınıflandırma sistemi de en üst düzeyde tam olarak aynı öğelere sahipken, NACE kodları daha ayrıntılı bir alt düzey sınıflandırma sistemine sahiptir.

NACE kodları, 2005 senesinde AB uyum çalışmaları kapsamında ülkemizde de Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı gibi kurumlarca kullanılmaktadır.

Firmanızı kurarken belirlenen 6 haneli NACE kodu, yaptığınız işin tanımlanıp sınıflandırılmasını sağlar ve iş yeri faaliyetlerinin tehlike derecesini belirler.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?
NACE kodu, şirketinizin hangi sektörde ne gibi faaliyetlerde bulunduğu gösteren 6 haneli bir koddur. Ticaret Odası’ndan alacağınız bu kod, şirketin tehlike derecesini belirler. Bu sayede iş yeri tehlike sınıfınızı doğru şekilde tespit edebilir.

NACE Kodu Nasıl Öğrenilir?
NACE kodunuzu öğrenmenin 3 farklı yolu vardır.

1. Ticaret Odası
İş yerinizin bağlı bulunduğunuz ticaret odasının internet sitesinden, NACE kodunuzu öğrenilebilirsiniz.

Örneğin, iş yeriniz İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlıysa, “www.ito.org.tr” ye giriş yapın. Önce “Tescil İlan Kuruluş” , daha sonra “Sicil Kayıtları” yazan sekmeye tıklayın. Ardından arama kutucuğuna faaliyet alanınızla alakalı kelimeler yazarak NACE kodunuzu öğrenebilirsiniz.

2. SGK Sicil Numarası
Ticaret odası internet sitesinden NACE kodunuzu öğrenmek biraz zamanınızı alabilir. Bu yüzden size daha kolay bir yol önereceğiz. Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesi üzerinden “SGK NACE Kodları” listesinden NACE kodunuz ve iş yeri tehlike sınıfınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca firmanızın SGK sicil numarasının 2. 3. 4. 5. 6. ve 7. rakamlarının NACE kodunuzu oluşturduğunu unutmayın.

3. Barkodlu Vergi Levhasındaki Ana Faaliyet Alanını İnceleme
NACE kodunuzu öğrenmenin 3. yolu, barkodlu vergi levhasıdır. Vergi dairesinden alabileceğiniz bu levhanın, “Ana faaliyet kolu ve kodu” alanını inceleyerek NACE kodunuzu bulabilirsiniz.

NACE Kodu İle İlgili En Çok Sorulan Sorular
1. NACE Kodu Sadece Avrupa Birliği Ülkeleri’nde Mi Kullanılıyor?
Hayır, sadece Avrupa Birliği ülkelerinde değil, AB uyum çalışmaları kapsamında ülkemizde de 2005 senesinde beri, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı gibi kurumlarca kullanılmaktadır.

2. Türkiye’de NACE Kodunu Belirleme Yetkisi Hangi Kurumdadır?
Ülkemizde NACE Kodları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından belirlenir.

3. Nace Kodumu Bilmek Zorunda Mıyım?
Faaliyet kodunuz, iş yeri faaliyetlerinin tehlike derecesini belirler. Zaten ticari bir faaliyetiniz varsa ya da ticari bir faaliyet başlatmak istiyorsanız, NACE kodunuzu bilmeniz gerekir.

4. NACE Kodu Nereden Alınır?
NACE kodunuzu öğrenmek istiyorsanız, bağlı bulunduğunuz ticaret odasının internet sitesinden, Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesi üzerinden ya da vergi levhanızdaki ana faaliyet alanını inceleyerek bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

5. 6 Haneli NACE Kodu’ndaki Rakamlar Ne Anlama Gelir?
Birinci ve ikinci rakam genel faaliyet, diğer dört rakam ise alt faaliyet sınıflandırması anlamına gelir.

6. Her İşletmenin Bir Tane Mi NACE Kodu Olmak Zorunda?
Hayır, vergi levhanızda bulunan faaliyet alanınıza ekleme yapabilirsiniz. Eğer aynı firma ile farklı iş kollarında faaliyet gösterecekseniz, ana faaliyet konusu dışındaki işiniz için vergi dairesine NACE kodu eklemesi yaptırabilirsiniz.

7. İkinci Ya da Üçüncü NACE Kodumu Vergi Levhama Nasıl Ekletebilirim?
Vergi levhanızda bulunan faaliyet alanınıza ekleme yapmak istiyorsanız, işletmenizin bağlı bulunduğu Vergi Dairesi’ne başvuru yapabilir ya da interaktif vergi dairesi aracılığıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

8. Tüm NACE Kodlarının Bulunduğu Bir Liste Var Mı? NACE Kodlarını Nereden Öğrenebilirim?
Evet üm NACE kodlarının bulunduğu bir liste vardır. En güncel faaliyet kodları listesini aşağıda size vereceğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

GİB Nace Kodu

Faaliyet kodlarının listesini ayrıca TÜİK, TOBB ve İTO’nun web sitelerinde de bulmanız mümkündür.

9. Faaliyet Kodum Yanlış Yazılmış, Ne Yapmalıyım?
Eğer NACE kodunuz vergi levhanızda yanlış görünüyorsa, işletmenizin bağlı bulunduğu Vergi Dairesi’ne değişiklik için dilekçe yazmanız gerekir.

10. Vergi Levhamda NACE Kodu Nerede Yazar?
Vergi levhanızın “Ana faaliyet kolu ve kodu” kısmında, NACE kodunuzu bulabilirsiniz.