Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Microsoft ile Yandex’ten İşbirliği

Microsoft ile Yandex’ten İşbirliği

Masaüstü işletim sistemi Windows 10’u tanıtan Microsoft, stratejik iş birliklerine devam ediyor. Bunlardan en sonuncusu, arama motoru alanında Google’ın rakibi Yandex.

 

Windows 10 ile birlikte gelen Windows Edge ve Internet Explorer’da, Yandex’i ana sayfa olarak alan ve standart arama motoru olarak atayan Microsoft, Yandex ile stratejik bir iş birliğine gittiğini duyurdu. Özellikle Kazakistan, Belarus ve Türkiye gibi Yandex’in etkin rol almaya çalıştığı pazarlarda bu modelin sunulacağını söyleyen yetkililer, kullanıcılara kaliteli ve yerel bir arama motoru konseptinin sunulacağını ifade etti.

 

Windows 10 avantajlarını Yandex sunacak
Anlaşma belli ülkelerde geçerli olacak, Yandex açılış sayfasında Windows 10 ile ilgili bilgilerin yer alacağı ve Windows 10 konusunda ürün bilgileri verileceği, indirme ve yardım linklerinin olacağı ifade ediliyor. Yandex ve Microsoft stratejik iş birliğinin açılış sayfası dışındaki kapsamı ise bilinmiyor, dijital dünyanın iki devi arasındaki bu iş birliği daha önce mobilde de karşımıza çıkmıştı. Microsoft bünyesinde yer alan arama motoru servisi Bing yerine, belli ülkelerde Yandex’in standart arama motoru olarak atanması, bazı insanlar tarafından ‘ilginç’ olarak nitelendirildi.

 

Windows Phone’da da Yandex!
Bölgesel bazda daha önce karşımıza çıkan Yandex Microsoft iş birliği, Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarında Yandex arama motorunun entegrasyonu ile aslında daha önce karşımıza çıkmıştı. İş birliği ile ilgili Yandex CEO’su Arkady Volozh yaptığı açıklamada ‘Windows 10, başarısını kanıtlamış bir işletim sistemi. Yandex olarak Microsoft ile geçmişte stratejik iş birlikleri yürüttük, gelecekte de aynı şekilde bu çalışmalarımız sürecek. Bölgesel bazda iyi bir deneyim için Microsoft’un güçlü oyuncularla iş birliği yaptığını görüyoruz’ dedi.