Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Merkezi işlem birimi (CPU)

Merkezi işlem birimi (CPU)

CPU, herhangi bir bilgisayar cihazının tartışmasız en önemli bileşenidir.23 Ağustos 2019Merkezi işlem birimi (CPU), işlemenin çoğunu bir bilgisayarın içinde yapan birimdir. Bilgisayarın diğer bölümlerinden talimatlar ve veri akışını kontrol etmek için CPU, anakart üzerinde bulunan bir grup mikroçip olan bir yonga setine çok güveniyor. CPU iki bileşene sahiptir: - Kontrol Ünitesi: hafızadan talimatları çıkarır ve kod çözer ve yürütür. - Aritmetik Mantık Birimi (ALU): aritmetik ve mantıksal işlemleri yönetir. Düzgün çalışması için CPU, sistem saatine, belleğe, ikincil depolamaya ve veri ve adres yollarına güvenir. Bu terim aynı zamanda merkezi bir işlemci, mikroişlemci veya yonga olarak da bilinir. CPU, bilgisayarın kalbi ve beynidir. Veri girişi alır, talimatları yürütür ve bilgileri işler. CPU'ya veri gönderen ve CPU'dan alan giriş / çıkış (I / O) cihazları ile iletişim kurar. Ek olarak, CPU'nun arka veri yolu adı verilen dahili önbellek ile iletişim için dahili bir veri yolu vardır. CPU, hafıza, yonga seti ve AGP soketine veri transferi için ana veri yolu ön veri yolu olarak adlandırılır. CPU, kayıt adı verilen dahili bellek birimlerini içerir. Bu kayıtlar, ALU’nun bilgi işlemesinde kullanılan verileri, talimatları, sayaçları ve adresleri içerir. Bazı bilgisayarlar iki veya daha fazla işlemci kullanır. Bunlar, aynı panoda veya ayrı panolarda yan yana yerleştirilmiş ayrı fiziksel CPU'lardan oluşur. Her bir CPU bağımsız bir arayüze, ayrı önbelleğe ve sistemin ön veri yoluna giden tek tek yollara sahiptir. Çoklu işlemciler, çoklu görev gerektiren yoğun paralel işler için idealdir. Tek çekirdekli birden fazla CPU içeren çok çekirdekli işlemciler de yaygındır.
Bir işlemci aslında ne yapar?
Çekirdeğinde bir CPU bir programdan veya uygulamadan talimat alır ve bir hesaplama yapar. Bu işlem üç ana aşamaya ayrılabilir: Getirme, kod çözme ve yürütme. Bir CPU talimatı bir sistemin RAM'inden alır, ardından CPU'nun ilgili bölümleri tarafından yürütülmeden önce talimatın gerçekte ne olduğunu çözer. Gerçekleştirilen talimat veya hesaplama, temel aritmetik, belirli sayıları bir araya getirme veya hafızada hareket ettirme içerebilir. Bir bilgisayardaki her şey sayılarla temsil edildiğinden, bu tür basit işler bir CPU'nun yaptıklarına eşittir. Bir Windows videosunu izlemeye, bir YouTube videosunu izlemeye kadar her şeyi kolaylaştıran şey budur. Modern sistemlerde, CPU her şeyi yapmaz, ancak yine de işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları sayıdaki özel donanımı beslemesi gerekir. Bu patlamayı göstermesi için ekran kartına bildirmesi gerekir çünkü yakıt varilini tıkladınız ya da Office belgenizin içeriğini yerel bellekten aldınız.
CPU ne kadar önemli?
CPU bir zamanlar olduğu gibi genel sistem performansı için önemli olmasa da, bir cihazın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamada hala önemli bir rol oynuyor. Programların içindeki komutların yürütülmesinden yalnızca sorumlu olduğu için CPU'nuz ne kadar hızlı olursa, birçok uygulama o kadar hızlı çalışacaktır. Bununla birlikte hızlı bir CPU her şey değildir. Bir işlemci, ne kadar güçlü olursa olsun, en son 3B oyunları kolayca oluşturamaz ya da bilgi depolayamaz. Grafik kartları ve bellek gibi diğer bileşenlerin devreye girdiği yer burasıdır. Kısacası, CPU her şey değildir, fakat önemlidir. Genel olarak, daha hızlı bir CPU, sisteminizin veya cihazınızın daha hızlı çalışacağı anlamına gelir. En azından kendi başına bir darboğaz olmayacak. Birden fazla çekirdek ve iş parçacığı aynı anda daha fazla şey yapmanıza yardımcı olabilir.