Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Link Kısaltma Servisleri, Mailde Kısa Link Paylaşmak Tehlikeli Midir?

Link Kısaltma Servisleri, Mailde Kısa Link Paylaşmak Tehlikeli Midir?

Bir URL kısaltma servisi uzun ve hantal görünen bir bağlantıyı alarak, onu daha kısa ve paylaşması kolay bir bağlantıya dönüştürür.

https://bit.ly/3DkFrq3

Bu, bir kartvizitte, basılı reklamda, podcast röportajında ​​veya birinin bir hyperlink’e tıklayamadığı diğer herhangi bir durumda; unutulmaz ve yazılabilir bir bağlantınız olmasına olanak tanır.

URL kısaltma servisleri, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarında daha uzun bağlantıları karakter sınırlarına uyacak şekilde kısaltmak için de yararlı olabilir, ancak gibi birçok platform bunu sizin için halleder.

Örneğin Twitter, t.co kısaltma hizmetiyle paylaşılan bağlantıları otomatik olarak kısaltırken, iMessage bir önizleme kartının arkasındaki bağlantıları gizler.

En iyi URL kısaltma servislerinin sunduğu başka bir avantaj da, analiz ve tıklama izlemedir. Normal şartlarda hedef kitlenizle bir bağlantı paylaşırsanız, bu bağlantıya kimin tıkladığını bilemezsiniz. Ancak bir URL kısaltma servisi kullanırsanız, bağlantının aldığı tıklama sayısı, bu tıklamaların nereden geldiği ve insanların hangi cihazları kullandığı gibi birçok veriyi toplayabilirsiniz.

Genel olarak konuşursak, bu analizler ne kadar ayrıntılı ve güçlü olursa, hizmetin maliyeti de o kadar yüksek olur. Ücretsiz hizmetler temel tıklama izleme özelliğine sahipken, premium link kısaltma hizmetleri mümkün olduğunca fazla veri toplar ve hatta farklı yerlerdeki veya farklı cihazlar kullanan kişilere farklı URL’ler sunmanıza izin verir.

Favori URL kısaltma servislerinin tümü, kısaltılmış URL’leri özelleştirmenize olanak tanır. Bu, tıklama oranlarını karşılaştırmak için birden fazla reklamda veya sosyal medya gönderisinde farklı bağlantılar kullanabileceğiniz anlamına gelir. Temel veya ücretsiz planlar, yalnızca URL’nin son bölümünü değiştirmenize izin verirken, daha iş odaklı hizmetler, özel bir alan adı kullanmanıza olanak tanır.

En Çok Kullanılan 10 Link Kısaltma Servisi
Aşağıda en çok kullanılan URL kısaltma servislerinin bir listesini bulabilirsini.z

1. Bitly
Bitly, muhtemelen en çok kullanılan URL kısaltma servisidir. Bağlantılarınıza kimin tıkladığı, hangi demografiden geldiği ve hangi web sitesinden/kaynaktan tıklandığı gibi verileri alabilmenize olanak tanır.

Bitly ile bağlantılarınızı, markanıza uygun olacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Amazon ve Nike gibi büyük şirketlerin de bu hizmeti kullandığı düşünülünce, ortada Bitly’i kullanmamanız için bir neden görünmüyor.

Fiyat: Bitly’yi ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz, ancak aylık 29 $’dan başlayan temel ve 199 dolar premium planlarında da faydalanabilirsiniz.

Bitly
2. Blink
Kişisel kullanım için olduğu kadar ekipler için de harika bir link kısaltma servisi olan Blink, bağlantılarınızı analiz etmenize, izlemenize ve API’lerini ekosisteminize kolayca entegre etmenize olanak tanır.

Airbnb, Ray-Ban ve Coca Cola gibi markalar tarafından kullanılan araç oldukça ölçeklenebilirdir. Yani sadece ihtiyacınız olan özellikler için ödeme yapmanıza ve daha sonra yükseltme yapabilmenize olanak tanır.

Ayrıca bir iOS uygulamasına ve Google Chrome uzantısına sahiptir.

Fiyat: Blink’in her planı, mevcut tüm özellikleri ve seçenekleri keşfetmeniz için 21 günlük ücretsiz deneme sunar. Denemenin sonunda ihtiyaçlarınız için doğru planı seçebilir ya da büyüdükçe ölçeklendirme yapabilirsiniz.

Blink
3. TinyURL
Adından da anlaşılacağı gibi TinyURL, bağlantılarınızı ücretsiz olarak daha kısa ve akılda kalıcı hale getirir. Bağlantılarınızı kısaltmak için hemen URL kutularını kullanabilir ve üye bile olmadan linklerinizi kısaltabilirsiniz.

Ayrıca, URL’leriniz çok daha hızlı kısaltabilmeniz için tarayıcılar için bir araç çubuğuna sahiptir. Bu uzantı önde gelen tarayıcıların çoğunda çalışır.

TinyURL gelişmiş özelliklere sahip değildir, fakat temel amacınız olan URL kısaltma işini oldukça iyi yapar. İhtiyacınız bir bağlantıyı daha hızlı kısaltmaktan başka bir şey değilse, hemen TinyURL’yi deneyebilirsiniz.

Fiyat: TinyURL’nin ücretsiz bir planı bulunmaktadır. Daha fazla özellik için “Pro” ve “Bulk” planlarını tercih edebilirsiniz.

TinyURL
4. Chl.li
Çok basit ve kolay bir hizmet olan Chl.li, URL’leri hızlı ve kolay bir şekilde küçültmenizi sağlar. Ücretsizdir, gizlilik sağlar ve kendi özel URL’nizi belirlemenize olanak tanır. URL’nizin belirli bir süre sonra çalışmasını istemiyorsanız, bir son kullanma tarihi de seçebilirsiniz.

Fiyat: TinyURL’nin ücretsiz bir planı bulunmaktadır. Daha fazla özellik için “Pro” ve “Bulk” planlarını tercih edebilirsiniz.

Chl.li
5. Rebrandly
100’den fazla entegrasyonu olan Rebrandly, bir dizi farklı özellikle birlikte gelir. Rebrandly ile kısaltılmış bağlantılarınıza marka adınızı koyabilir, her tıklamayı ve görüntülemeyi izleyebilir, daha iyi erişim için bağlantıları optimize edebilir ve ekip üyelerinizle işbirliği yapabilirsiniz.

Fiyat: Fiyatlandırma planları aylık 29$’dan başlar, ancak ücretsiz planla Rebrandly’nin nasıl çalıştığına bakabilirsiniz.

Rebrandly
6. Clkim
Clkim, birçok esnek seçeneğe sahip bir link kısaltma platformudur. Aşağıdaki özelliklerin yardımıyla, bağlantılarınızdan maksimum potansiyel miktarını elde etmenize olanak tanır:

Kısa ve markalı URL’ler
Bağlamsal tetikleyicilere dayalı olarak kullanıcıları yönlendirmek için akıllı yönlendirmeler
Kullanıcıları yeniden hedefleme ve özel listeler oluşturma
Reklamlar aracılığıyla bağlantıdan para kazanma
Bunların dışında, Clkim son derece özelleştirilebilirdir ve kurulumu 2 dakikadan fazla sürmez. Kampanyalarınızdan haberdar olmak için ayrıntılı analizler ve 7/24 ulaşabileceğiniz mükemmel bir destek sağlar.

Fiyat: Yıllık ödeme yapıldığında ayda sadece 10$’dan başlayan bir plana sahip olabilirsiniz. Ancak planınızı seçmeden önce kullanabileceğiniz 14 günlük ücretsiz bir deneme sürümü vardır.

Clkim
7. Ow.ly
Hootsuite’iniz varsa, Ow.ly URL kısaltma servisini kullanabilirsiniz. Ow.ly önceden herkes tarafından kullanılabilirdi, ancak güvenlik endişeleri nedeniyle artık yalnızca Hootsuite panosunda bulunabilen bir araçtır. Kullanıcı dostudur ve basit kullanımı sayesinde aracı anlamakta zorluk çekmezsiniz.

Ancak, bu Ow.ly’i kullanmanızı zorlaştırmaz, çünkü aracı ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilir ve hiçbir ücret ödemeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ow.ly ayrıca bağlantıları anında kısaltmanıza, trafiği ölçmenize ve sosyal yatırım getirisi göstermenize de olanak tanır.

Fiyat: Ücretli planlarından birini seçerseniz erişebileceğiniz çok daha fazla özellik vardır.

Ow.ly
8. Tinycc
Tinycc ile URL’leri kısaltabilir, izleyebilir ve yönetebilirsiniz. Yeni ve geri gelen bağlantıların (backlink); hangi ülkeye ait olduğunu, kullanılan tarayıcıyı ve diğer istatistikleri görüntülemenizi sağlar. Kaydolmanız ve bir hesap oluşturmanız gerektiğinden, bağlantı geçmişinizi kontrol edebilir ve bunları etiketler, filtreler vb. aracılığıyla yönetebilirsiniz.

Ayrıca, marka adınızı veya özel alan adınızı içeren bağlantıları kısaltmanıza da olanak tanır.

Fiyat: Bu hizmet ücretsizdir, ancak kontrol etmek isteyebileceğiniz bir premium plan da vardır. Bu plan daha fazla özelliğe sahiptir.

Tinycc
9. Tiny.ie
Tiny.ie‘yi kullanarak uzun URL’lerinizi markalı URL’lere dönüştürebilir ve kolayca analiz edebilirsiniz. Hangilerinin daha iyi sonuçlar verdiğini görmek için URL’ler arasında A/B testi yapmanızı sağlayan bir izleme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca, bilgilerinizi koruyan tamamen güvenli bir araçtır.

Tiny.ie ile yukarıdakilerin dışında aşağıdakileri de yapabilirsiniz:

Dönüşümleri izleme
İlk başta bir hata yaptıysanız, hedef URL’yi kolayca değiştirme
Maksimum sonuç için her tıklamayı yeniden hedefleme
Dünyadaki herhangi bir web sitesi için CTA’lar oluşturma
Fiyat: Tiny.ie’nin çok daha fazla özelliği vardır ve hepsine 14 günlük ücretsiz deneme sürümlerini kullanarak erişebilirsiniz. Premium fiyatlandırma planları ayda yalnızca 19 dolardan başlar.

Tiny.ie
10. Is.gd
Is.gd, bağlantılarınızı kısaltmak için gerçekten basit bir hizmettir. Bağlantılarınız için istatistikleri günlüğe kaydetme, küçük harf + belirgin kelimeler kullanma ve hatta özel bir URL oluşturma seçeneğine sahip olmanıza olanak tanır. Oldukça yaygın bir şekilde kullanılan sitede, şimdiye kadar bir milyardan fazla bağlantıyı kısaltılmıştır.

Fiyat: Bu web sitesinin kullanımı tamamen ücretsizdir ve istediğiniz kadar çok bağlantı kısaltabilirsiniz.

Is.gd
Mailde Kısa Link Paylaşmak Tehlikeli Midir?
URL kısaltma servislerinin popülaritesinin artmasıyla birlikte, siber suçlular da kimlik avı dolandırıcılıklarında URL kısaltıcılardan yararlanmaya başladı.

İlk başlarda URL kısaltma servislerinde kısaltılmış bağlantılara tıkladığınızda, alıcıların yönlendirileceği sitenin gerçek alan adı rastgele harfler ve sayılarla gizleniyordu. Bu rastgele rakamlarda, alıcının kötü amaçlı bir yazılım bağlantısını tıkladığını veya kimlik bilgilerinin çalınabileceği bir sahtekarlık sayfasına yönlendirildiğini bilmesini sağlayacak hiçbir şey yoktu. Bu, bazı kişilerin tıklama konusunda tereddüt etmesine neden olsa da, bilgisayar korsanları insanların büyük çoğunluğunun buna karşı koyamayacağını biliyordu. Bu nedenle, kimlik avı e-posta’larında ve sosyal gönderilerde güvenliği ihlal edilmiş kısaltılmış URL’ler kullanmaya başladılar.

Tüm bu güvenlik zaafiyetleri nedeniyle, TinyURL ve link kısaltma servisleri, alıcılara nereye yönlendirileceklerine dair bir önizleme sağlayan biraz daha uzun bir bağlantı seçeneği sunmaya başladı.

Ayrıca kısa bir bağlantının, geçerli bir hedef mi yoksa bir kimlik avı dolandırıcılığı mı olduğunu görmek isteyenler için kısaltılmış URL’leri ekleyebileceğiniz CheckShortURL gibi bağlantı genişletme hizmetleri de ortaya çıktı. Ancak yine de bu, birçok kişinin atlayacağı bir adım ve siber suçlular da bunu biliyor.

Bu yüzden kısa bir link bağlantısı içeren bir e-posta alırsanız, bağlantıya tıklamadan önce mutlaka önizlemesine bakın. Eğer bağlantıyı gönderecek kişiyseniz, gönderdiğiniz kişilerin bu URL’lere tıklamayabilme olasılığını da hesaba katarak bir plan yapın.

URL Kısaltma Servisleri İle İlgili En Çok Sorulan Sorular
1. İlk URL kısaltma servisi hangisidir?
2002 yılında oluşturulan TinyURL, ilk URL kısaltıcıydı. TinyURL’in yaratıcısı Kevin Gilberston’dır.

2. En iyi URL kısaltıcı hangisidir?
Bu sorunun cevabı hedeflerinize göre değişecek olsa da, birçok solid Bitly’i önerir.

3. Bir URL’yi ücretsiz olarak nasıl kısaltırım?
Is.gd gibi bağlatılarınızı ücretsiz olarak kısaltacak bir URL kısaltma servisi kullanabilirsiniz.

4. Kısaltılmış bir URL bağlantısına tıklamak tehlikeli midir?
Kısa bir URL, hedef adresi gizler ve beklenmeyen bir siteye yönlendirmek için kullanılabilir. Bu yüzden bağlantıya tıklamadan önce önizlemesine bakmanız önerilir.

5. Linkedin URL’leri otomatik olarak kısaltır mı?
26 karakterden uzun bir bağlantı paylaştığınızda ve daha kolay okunması için Gönder’i tıkladığınızda, Linkedin bağlantıyı otomatik olarak kısaltır.

6. Sosyal medyadaki bağlantıları kısaltmalı mıyım?
Kısaltılmış bağlantılar, okuma deneyimini daha sorunsuz hale getirir ve izleyicilerinizin içerik paylaşmasını kolaylaştırır. Kısaltılmış bağlantılar ayrıca, belirli kampanyalardaki tıklamaları izlemenizi ve analiz etmenizi sağlar.

7. Google URL kısaltıcıya ne oldu?
Goo.gl olarak da bilinen Google URL Kısaltıcı, Google’ın durdurduğu bir URL kısaltma hizmetidir. Hizmet, 13 Nisan 2018’den beri yeni kullanıcı kabul etmeyerek 30 Mart 2019’da mevcut kullanıcılar için de hizmeti durdurdu.