Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Kubernetes nedir? Kubernetes Öğrenmek için En İyi Kaynaklar

Kubernetes nedir? Kubernetes Öğrenmek için En İyi Kaynaklar

Kubernetes nedir?
DevOps dünyasında Container ve Docker hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Son birkaç yıldır, orta ve büyük ölçekli şirketler Kubernetes değişiminin öncüsü olma faaliyeti sürdürüyor.Kubernetes, Container mimarisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Geliştirilen uygulamaların yayına alınması, devamlı izlenmesi ve ölçeklenmesi konularını otomatik olarak yapabilen bir çözümdür.
Kubernetes’i teorik olarak inceleyerek, hangi amaçla kullanılabileceğini, nerelerde tercih edilmesi gerektiği aktararak Kubernetes öğrenebileceğiniz en iyi temel kaynaklar listesi hazırladık! ????
Kubernetes nedir?
Kubernetes, Google tarafından GO dili ile geliştirilmiş Cloud Native Computing Foundation tarafından desteklenen mevcut konteyner haline getirilmiş uygulamalarınızı otomatik deploy etmek, sayıları üzerinden artırma ve azaltma işlemleri ile birlikte yönetmenizi sağlayan bir Konteyner kümeleme (container cluster) aracıdır.

Günümüzde üzerinde çalışma yapılan birçok konteyner yapısı, Kubernetes üzerinde çalışmalarını yürütmektedir.
Kubernetes’in temel amacı, konteyner merkezli bir yapı içerisinde kullanım sağlayanlar için yönetim ortamı sağlamaktır. Kullanıcının iş yükünü hafifletmek amacıyla ağ, bilgi işlem ve depolama altyapısının düzenini sağlar.

Kubernetes neden kullanılmalı?
Kapsayıcılı uygulamaların farklı makinelere dağıtılmış olmasından dolayı çalışır halde tutulması karmaşık bir iş olabilir.
Kubernetes ise, bu kapsayıcıları zamanlayıp dağıtmanızı ve ölçeklendirip yaşam döngülerini yönetmeniz için bir çözüm sağlar.

Kubernetes, tüm alt yapıyı tek bir bütün olarak daha iyi kullanmanıza ve yönetmenize olanak sağlar.
Container’ın fail duruma geçme durumunda, yenisinin ayağa kaldırılmasını sağlar.
Maintenance yada failing durumlarında node üzerindeki uygulamaların diğerine kesintisiz şekilde taşınmasını sağlıyor.
Conteinerların belirlenen kriterlerde auto-scale edilmesini sağlar.
Yeni versiyonların kesinti olmadan deploy edilmesini sağlar.
Containerlerin izole bir network üzerinden haberleşmesini sağlar.
Kubernetes nasıl çalışır?
Uygulamalar büydüğünde farklı sunuculara dağıtılmış birden çok kapsayıcıya yayılma durumuna geçer, bu duruma geldiğinde süreç daha karmaşıklaşır. Kubernetes, karmaşıklık sürecinin yönetilmesi için kapsayıcıların nasıl ve nerede çalışacağını kontrol eden açık kaynak bir API sağlar.

Kubernetes, sanal makine kümelerini düzenleyerek kapsayıcıları, işlem kaynaklarına ve kaynak gereksinimlerine bağlı olarak sanal makineler üzerinde çalışacak şekilde ayarlar.
Kapsayıcılar, Kubernetes için temel işlem birimi olan podlar halinde gruplandırılmıştır, podlar ise istediğiniz duruma göre ölçeklendirilebilir yapıdadır.

Kubernetes, kaynakların sistem durumunu kontrol eder ve kapsayıcıları otomatik olarak yeniden başlatarak ya da çoğaltarak uygulamaların kendi kendini iyileştirmesine imkan tanır.

Kubernetes nedir sorusunun yanıtını öğrendiyseniz, şimdi sıra Kubernetes’i en doğru kaynaklar ile kolayca öğrenmekte! ????


Kubernetes Öğrenme Kaynakları
Kubernetes öğrenme sürecinde karşılaşabileceğiniz birçok gönderi ve makale bulunuyor, fakat bazen tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anlamak zorlaşabilir.
Bu noktada, mümkün olduğunca kapsamlı bir eğitim listesi oluşturduk.

Architecting with Google Kubernetes Engine Specialization
Google Kubernetes Engine Uzmanlığı kursu, Coursera’da Google Cloud tarafından sunulmaktadır. Bu kursta, Google Kubernetes Engine veya GKE kullanarak iş yükleri oluşturma, zamanlama, yük dengeleme ve izlemenin yanı sıra hizmetlerin keşfini sağlama, rol tabanlı erişim denetimi ve güvenliği yönetme gibi çözümleri nasıl uygulayacağınızı öğretmeyi hedefler.


Introduction to Kubernetes
Kubernetes’e giriş kursu, edX tarafından sağlanan ücretsiz bir kursudur. Bu öğreticide, Kubernetes’in temel kavramlarını, sistemin mimarisini, çözdüğü sorunları ve kapsayıcılı dağıtımları ve ölçeklendirmeyi işlemek için kullandığı modeli öğrenebilirsiniz.
Bu kurs, Kubernetes’e bir giriş sunar ve bağımsız ve çok katmanlı bir uygulamanın nasıl dağıtılacağına ilişkin teknik talimatları içerir. ConfigMaps ve Secrets hakkında ve Ingress’in nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinerek Minikube ile bir Kubernetes kümesini nasıl kuracağınızı da öğretmeyi hedefler.


Learning Path: Kubernetes
Learning Path: Kubernetes, IBM Developer Staff tarafından sağlanan gelişmiş ağ iletişimi ve iş yüklerine yönelik Kubernetes temel bilgilerini içeren bir kurstur. Bu öğreticide, Kubernetes’e derinlemesine öğrenebilir, kapsayıcı düzenlemesi ve temel ön koşullardan kapsayıcılaştırma için gereken gelişmiş becerilere kadar her şeyi öğrenebilirsiniz. Bu kursu tamamladıktan sonra, kapsayıcıların temellerini anlayabilecek, kapsayıcılı uygulamalar oluşturabilecek ve bunları Kubernetes’e dağıtabilecek, Helm’i Kubernetes ile kullanan bir dağıtımın avantajlarını anlayabilecek, Kubernetes ile çeşitli mikro hizmetleri dağıtabilecek, uygulamalar için temel ağları anlayabileceksiniz.

Learn Kubernetes Basics
Learn Kubernetes Basics, Kubernetes geliştiricilerinin resmi dökümantasyonudur. Bu öğreticide, Kubernetes küme düzenleme sisteminin temellerini kavrayabilir, kapsayıcılı uygulamayı bir kümede dağıtmayı, dağıtımı ölçeklendirmeyi, kapsayıcılı uygulamayı yeni bir yazılım sürümüyle güncellemeyi ve kapsayıcılı uygulamada hata ayıklamayı öğrenebilirsiniz.


Introduction to Kubernetes (LFS158x)
Linux Foundation tarafından sağlanan bu eğitim, Kubernetes’in temellerini, kapsayıcı düzenlemeyi, Kubernetes mimarisini, Minikube ile tek düğümlü bir Kubernetes kümesi oluşturmayı, Minikube’a erişmeyi, bağımsız bir uygulamayı dağıtmayı, Kubernetes birim yönetimini ve dağıtımını öğrenebileceğiniz Linux Foundation tarafından sağlanmaktadır.