Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

JavaScript Nedir? JavaScript’i Uzmanlarından Öğrenmek için En İyi 10 Kaynak

JavaScript Nedir? JavaScript’i Uzmanlarından Öğrenmek için En İyi 10 Kaynak

“JavaScript nedir, hangi alanlarda kullanılır, JavaScript kod yapısı nasıldır?” gibi soruların yanıtlarını JavaScript öğrenmeye başlamadan önce biliyor olmalısınız.
JavaScript, 20 yılı aşkın bir geçmişe sahip dünyanın en popüler yazılım dillerinden birisidir. Oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilir ve web sitelerinin işlevini arttırmaktan oyun geliştirmeye kadar bir çok alanda kullanılabilir.

JavaScript’nin amacı, web sitelerini etkileşimli hale getirmektir. Aynı zamanda HTML, CSS ve PHP’nin aksine sunucu yerine kullanıcının internet tarayıcısında çalışır. Script yazarken 3. parti kütüphanelerden de yardım alarak kullanıcının kod yazmasının önüne geçer.

JavaScript’i en doğru kaynaklardan öğrenebileceğiniz bu liste sayesinde temel kaynaklar listesine göz atarak kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz. ????

JavaScript’in Tarihçesi
Javascript, 1990 yıllarının başında HTML diline destek olması için Netscape çalışanı Brendan Eich tarafından üretilen bir script yazılım dilidir. 1997 yılından itibaren bir ECMA standardı olan JavaScript, günümüzde Mozilla Vakfı öncülüğünde özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmekte ve bakımı yapılmaktadır.

JavaScript Nedir?
JavaScript, web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir betik dili olmasının yanı sıra programlama dili disiplinine ve özelliklerine sahiptir.
İstemci taraflı ve sunucu taraflı çalışması sayesinde web sitelerinin kullanıcılar ile iletişim kurmasına yardımcı olur.

Web sayfalarının görünümünün mükemmelleştirilmesi, işlevselliğinin artırılması ve dinamik web sayfaları tasarlanması amacıyla kullanılan JavaScript, HTML kodu içinde gömülü olarak kullanılmaktadır.

JavaScript, HTML ve CSS ile Nasıl Kullanılır?
JavaScript nedir sorusunun yanıtını öğrendikten sonra JavaScript HTML ve CSS ile birlikte nasıl çalışır sorusunun yanıtını merak ediyor olmalısınız. JavaScript kendi DOM yapısı sayesinde HTML ve CSS yapılarını düzenleme imkanına sahiptir.

JavaScript HTML kodları içerisinde, script etiketleri arasında kullanılacağı gibi harici bir “.js” uzantılı dosya olarak da sayfaya sonradan eklenerek çağrılabilir.

HTML içerisinde JavaScript kullanmak artık pek kullanılmayan bir yöntemdir. Arama motorları tarafından HTML dosyalarının hızlı olması ve gereksiz ya da fazla kodların bulunmaması önemlidir. Bu yüzden JavaScript veya CSS gibi harici uzantı alan dilleri dışardan çağırmak daha uygundur.

JavaScript öğrenmek istiyorsanız; JavaScript öğrenmeye başlamadan önce, HTML ve CSS’in temellerini öğrenmelisiniz.

Javascript ile HTML sayfaları daha etkileşimli ve hareketli hale getirilebilir.

HTML: Web sayfasına sadece içerik ekleyebilmenizi sağlar.

CSS: Tasarım, stil ve web sayfalarının nasıl düzenleneceğini belirler.

JavaScript: Web sayfalarının davranışlarını yönetir.

javascript nedir
Javascript Nerelerde Kullanılır?
Javascript, dinamik web sitelerinin yaşamımıza dahil olması ile birlikte web sitelerinde kullanılmaya başlanmıştır.
JavaScript’in kullanım alanlarına örnek vermek vermek gerekirse; online alışveriş sitelerinde kullanılan alışveriş sepetleri, kullanıcıların butonlara tıklayabilmesi ve etkileşimde bulunması gibi durumlar olarak örnek verilebilir.
JavaScript kütüphaneleri sayesinde haber sitelerinin slider şeklinde kolay okunur hale getirilmesi, açıklamaların ve başlıkların meydana getirilmesinde kullanılmasının yanı sıra tarayıcı üzerinde ufak çaplı oyunlar oluşturmak da mümkündür.

JavaScript günümüzde gelişmiş olan tüm web sitelerinin neredeyse tamamında kullanılmaktadır.

En İyi JavaScript IDE’leri Nelerdir?
IDE’ler, geliştiricilerin çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuş tüm işlerin yapılacağı tek bir ortamdır. Birçok insanın aynı proje üzerinde aynı anda çalışmasına izin verdiği için büyük çalışma ortamları için çok kullanışlıdır.

JavaScript oluşturmak ve düzenlemek için birçok IDE mevcuttur. JavaScript öğrenmeye başlamadan önce JavaScript IDE seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.
JavaScript IDE seçiminde kod yazma, test etme ve hata ayıklamayı otomatikleştirmek için ne tür araçlar sağladığına dikkat etmeniz gerekirken maliyet tasarrufu sağlaması da önemli faktörler arasında.

En sık kullanılan ve popüler JavaScript IDE’leri: Webstorm, Atom, Visual Studio Code, Notepad++ ve Sublime Text olarak sıralayabiliriz.

JavaScript Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?
JavaScript’in en temel kaynaklarının bulunduğu teknik belge ve standartların bir arada toplandığı resmi bir web sitesi olmadığından dolayı JavaScript öğrenmek için ilk olarak JavaScript standartlarını tanıyarak başlamalısınız.
Javascript’in resmi adı ECMAScript’dir. ECMAScript standardı farklı web tarayıcılarında web sayfalarının birlikte çalışabilirliğini sağlamayı amaçlayan bir JavaScript standardıdır.

JavaScript’te hangi fonksiyon ne işe yarar, operatörler nasıl kullanılır, söz dizimi nasıldır, kütüphaneler hangileridir gibi kavramların öğrenilmesi hakkında JavaScript’in referansı diyebileceğimiz 10 kaynak hazırladık.

JavaScript Öğrenmek için 10 Temel Kaynak
Mozilla Geliştirici Ağı
JavaScript’in temelleri ve metodlarını; en ince ayrıntısına kadar, adım adım örneklerle başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar öğrenmek istiyorsanız “JavaScript’in Kılavuzu” denilebilecek bir kaynak.
“Active learning” ve “Test Your Skills” bölümlerindeki alıştırmaları yaparak konuyu kavramanızı pekiştirebilirsiniz. Ayrıca “Tutorials” kısmını takip ederek de becerilerinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

mdn
CodeAcademy
Codeacademy; eğlenerek öğretme mantığında bir eğitim sitesi olup, sıkılmadan JavaScript’i öğrenebileceğiniz en popüler kaynaklar arasında.

JavaScript sözdizimini kullanarak temel nesne yönelimli kavramları temel düzeyde öğrenerek, oyunlar geliştirmeye ve etkileşimli web siteleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.


codecademy
freeCodeCamp
freeCodeCamp; ücretsiz kurs imkanı sağlamasının yanı sıra kursa kaydolduktan sonra, canlı sohbete erişim, sürekli güncellenen araştırmalar, videolar ve çok daha fazlasıyla gelişen bir topluluğun parçası olma imkanı sağlar.
Dersleri web sitelerinden takip edebilir ve öğrendiklerinizi YouTube kanallarında yer alan materyallerle tamamlayabilirsiniz.

 

w3schools
TalentGrid'de kapalı profilini oluştur, belirlediğin kriterlere göre pozisyonlardan haberdar ol.
Yazılımcı Profilini Oluştur
Khan Academy
Videolar şeklinde kısa dersler ve alıştırmaları sayesinde her seviyeye uygun ücretsiz eğitim vermektir.
Bilgisayar programlama üzerine detaylı bir bölüm ayırarak, en temel düzeyden başlamanıza ve JavaScript bilgilerinizi ileri seviyelere taşımanıza olanak tanır.
khan academy
edX
Dünyanın en ünlü ve pahalı üniversitelerinde JavaScript eğitimi alma imkanınız olmasa da online olarak bu üniversitelere ait programları bitirip ücretli şekilde sertifika alma imkanınız bulunuyor.

edx
W3Schools.com
Web teknolojilerini online olarak öğrenmeye yönelik bir eğitim sitesidir.
Eğitimi tamamladıktan sonra online sınav ile sertifika sahibi olabilirsiniz. Sertifika programının maliyeti ise 95 $’dir.

w3schools
Code School(Pluralsight)
Ücretsiz 10 günlük deneme ve sonrasında premium üyelik seçenekleri ile yeni başlayanlar için temel bir giriş kursu sağlar.
JavaScript’in ileri seviye eğitimleri ile de becerilerinizi geliştirme imkanı sunuyor.

 

code school
Frontend Masters
Frontend Masters kursları; JavaScript nedir ile başlayarak JavaScript’in tarihi, tarayıcı ve sunucuların nasıl çalıştığı konularına değinerek, fonksiyonların nasıl çalıştığı gibi önemli konuları içeriyor.
FrontEnd Masters, sitesindeki tüm premium içeriğe erişim için aylık 39 $ ‘dan başlayan çeşitli abonelik planları sunuyor.

frontendmasters
CIW
CIW JavaScript Uzmanlık kursunun ilk bölümü, temel JS ilkeleri ve teknikleri, standart programlama uygulamaları ve veriler üzerinde ki değişkenlerin işlevlerini kullanma üzerine odaklanır.
CIW JavaScript Uzman sertifikası, müşteri etkileşimini ve ilgisini artıran, müşteri tarafı, platformdan bağımsız çözümler tasarlamakla ilgilenen adaylara yöneliktir.

ciw-javascript-specialist
Coursera , Udacity ve Udemy
JavaScript öğrenirken kod becerilerinizi geliştirmek için Coursera, Udacity ve Udemy gibi eğitim sitelerinden size uygun olan kursları detaylı araştırarak JavaScript’i öğrenmeye başlayabilirsiniz.