Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

İngilizce Email Yazma Rehberi

İngilizce Email Yazma Rehberi

Güçlü ve anlaşılır bir İngilizce email yazabilmek gerçekten önemli bir beceridir. İş bulmanıza, arkadaş edinmenize, üniversiteye girmenize ve çok daha fazlasına yardımcı olabilir.

Etkili İngilizce bir email’i nasıl yazacağınızı merak ediyorsanız, kesinlikle yalnız değilsiniz.

Neden mi?

Çünkü İngilizce e-posta’ları doğru şekilde yazmak belirli beceriler gerektirir. Profesyonel bir beceri gerektirdiğinden, kendiniz ve şirketiniz hakkında iyi bir izlenim bırakmak için İngilizce e-mail yazarken hatadan kaçınmanız gerekir.

İngilizce email yazmaya başlamaya hazır mısınız?

Haydi başlayalım!

İngilizce Email Yazmanın Püf Noktaları
İngilizce profesyonel email yazmak için aşağıdaki basit kuralları izlerseniz, karşınızdaki kişiye her zaman iyi bir izlenim bırakırsınız.

1. Doğaçlama yapmayın
Bir email’i İngilizce olarak yazacaksanız ve doğru olduğundan emin olmak istiyorsanız, doğaçlama yazmayın. Kurallara uygun olduğundan emin olun ve imla hatalarından kaçının.

2. Açık, kısa ve kibar olun
Birçok insan her gün birçok email alıyor. Bu yüzden email’iniz kafa karıştırıcı veya gerçekten uzunsa, alıcı hemen yanıt vermeyebilir. Sonunda cevaplamayı unutabilir veya hatta email’inizi silebilir. Bu nedenle, konuya hızlı bir şekilde girdiğinizden emin olun, ancak kaba bir şekilde değil.

3. Konu satırını kısa tutun
Konu, bir e-mail alıcısının gördüğü ilk bilgi parçasıdır. Yanlış veya anlaşılmaz yazılırsa, okuyucuyu emailinizi açmadan silebilir. Bu nedenle, konu satırını, alıcının dikkatini çekebilecek iki veya üç kelimeyle sınırlandırabilirsiniz.

4. Kısa cümleler kullanın
Okuyucunun anadili İngilizce değilse, uzun cümleler karşınızdakinin kafasını karıştırabilir. Kısa ve anlaşılır cümlelerle yazmak, İngilizce’de kötü bir üslup göstergesi değildir. Hatta Ernest Hemingway gibi bazı yazarlar bunu yapmakla ünlüdür.

E-posta yazarken Kısa cümleler kullanın
5. Bir yazım denetleyicisi kullanın
Çoğu email programı bu seçeneğe sahiptir, bu nedenle emailinizi göndermeden önce bu özelliği kullandığınızdan emin olun. Kullandığınız email programı İngilizce yazım denetimi sunmuyorsa, tarayıcınıza Grammarly gibi bir uzantı ekleyebilir ve herhangi bir şey yazarken bunu kullanabilirsiniz.

6. Mümkünse, ana dili İngilizce olan birinin emailinizi düzeltmesini sağlayın
Anadili İngilizce olan birini tanıyorsanız veya çok iyi İngilizce konuşan arkadaşlarınız varsa, emailinizi göndermeden önce gözden geçirmelerini isteyebilirsiniz. Bu, özellikle önemli bir şeyle ilgili email gönderiyorsanız gereklidir.

7. Uygun bir selamlamayla başlayın
Uygun bir selamlamayla başlamak çok önemlidir. Kişiyi iyi tanıyorsanız ve bu gayri resmi bir emailse, “Hey [İsim]” diyebilirsiniz.

Email yazacağınız kişiye karşı biraz rahatsanız “Hi [İsim]” veya “Hello [İsim]” kullanabilirsiniz.

Kişinin adını bilmiyorsanız (örneğin, müşteri hizmetlerine yazıyorsanız), “To Whom It May Concern” (İlgili kişiye, ilgililerin dikkatine) ifadesini kullanabilirsiniz.

Selamlamadan sonra genellikle virgül kullanmanız gerektiğine dikkat edin. Business Writing gibi birçok siteye göre, kişisel e-posta’larda ve mektuplarda selamlamadan sonra virgül kullanmalı, iş veya resmi e-postalarda / mektuplarda bir selamlamadan sonra iki nokta üst üste kullanmalısınız.

Ancak kuralı hatırlayamıyorsanız, virgül muhtemelen her zaman iyi olacaktır.

8. Noktalama işaretlerine dikkat edin
Her cümleye büyük harfle başlayın. Her cümlenin sonuna nokta veya diğer uygun noktalama işaretleri koyduğunuzdan emin olun. Bu küçük bir ayrıntı, ancak hem Türkçe hem de İngilizce emaillerde olumlu bir izlenim bırakmaya gerçekten yardımcı olabilir.

9. Uygun bir kapanış kullanın
Emailinizi amacına uygun bir şekilde bitirdiğinizden emin olun. Örneğin, patronunuza yazıyorsanız “Love, [İsim]” yazan bir email göndermeyin. Benzer şekilde, size çok yakın olan bir arkadaşınıza yazıyorsanız, “Sincerely, [İsim]” yazmayın.

10. İletişim bilgilerinizi her zaman emailinizin sonuna ekleyin
Profesyonel bir email için, email imzanız tam adınızı ve kişisel bilgilerinizi içermelidir. Uygunsa, telefon numaranızı ve şirket web sitenizi eklemek de iyi bir fikirdir.