Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Hybrid ve Native uygulama farkı nedir ?

Hybrid ve Native uygulama farkı nedir ?

Mobil uygulama geliştirirken hybrid uygulama ve native uygulama olarak iki ayrı şekilde uygulama geliştirebiliyoruz.04 Nisan 2019Mobil uygulama geliştirirken hybrid uygulama ve native uygulama olarak iki ayrı şekilde uygulama geliştirebiliyoruz.
Native
Native uygulama yazarken platformun bize verdiği dil ve IDE ile uygulama geliştirmek. Örnek olarak; Eğer Native iOS developer iseniz Apple’ın bize verdiği dil olan Swift ya da Objective C bilmeniz ve IDE olarak Xcode kullanmanız gerekir ya da NativeAndroid developer iseniz Google’ın bize verdiği dil olan Kotlin ya da Java bilmeniz ve IDE olarak da Android Studio kullanmanız gerekir. Bu diller ile yazılan uygulamalar Native’dir.
Hybrid
HTML5, CSS ve JavaScript kullanılarak yazılır. Tek kod ile bütün platformlara geliştirilebilir. Cross-platform(çapraz platform) uygulama geliştirme olarak da bilinir. Tüm platformlar için aynı sonuç üretilir ve tek kod ile native’e benzer bir uygulama geliştirilebilir. Bunun çalışma şekli şu şekilde, sizin yazdığınız uygulamayı platformda bir webViewde çalıştırıyor yani telefonda browser’ı(tarayıcıyı) full screen kullanıyormuş gibi düşünebilirsiniz tabi üstte link yazdığımız yer olmadan, geri ve ileri gitme butonları olmadan, browserden daha hızlıdır ve local API’lere ulaşabiliyorsunuz.
Neden Native?
Her zaman en iyi performansı verir, o platformla ilgili bütün API’lere ulaşabilirsiniz, daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz, bir sorunla karşılaştığınızda soracağınız yerler her zaman daha fazladır.
Neden Hybrid?
Hybrid’i sadece mobil ile kısıtlamamalıyız, şu an da desktop için uygulama geliştirebileceğiniz framework’ler de vardır örnek olarak electron’u verebilirim electron ile Mac, Windows ve Linux’a uygulama geliştirebilirsiniz.