Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Html Nedir?

Html Nedir?

Web sitelerinin kurulumu, genel olarak site tasarımı ile ön plana çıksa da sitenin düzenli bir biçimde çalışabilmesi için amaca uygun bir işaret dilinin kullanılması gerekir. İşaretleme dili için html ifadesi de sık sık kullanılır. Tam anlamı ile tek başına bir programlama dili olarak da ifade edilemeyecek olan html nedir ve ne işe yarar?

HTML Ne İşe Yarar?

Google Chrome gibi tarayıcılar, web sayfası oluşturulurken işaretleme dili ile yapılan kodlamaları sayfanın ziyaretçilerin ulaşabileceği bir sisteme dönüştürmektedir. Kısacası site oluşturulurken kullanılmakta olan kodlamalar tarayıcılar tarafından görsellere çevrilmektedir. Programlama olarak kabul edilemeyecek aslında html nedir? İşaretleme dili olarak da ifade edilebilecek olan sistem, video, yazı ve fotoğrafların oluşturulan web sitesindeki konumlarını belirlemektedir. Böylece hazırlanan tüm yazılı ve görsel dokümanlar web sayfasında sorunsuz bir biçimde görülebilir. Web siteleri için bir nevi iskelet vazifesi yapan işaretleme, web sayfasının olmazsa olmazıdır.

İşaretleme dili aynı zamanda tarayıcılara web sayfası hakkında önemli bilgiler de vermektedir. İşaretleme dilinin sağladığı kolaylıklardan biri de web sayfası hazırlanırken ekstra bir program bilgisayara yüklenmek durumunda değildir. Html sayfası oluşturmak isteyenler işlerini word üzerinden yapabilecekleri gibi not defteri uygulamasından da gerçekleştirebilirler.
Bu durum kodlama işleminin daha kolay ve daha kısa bir süre içerisinde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. İşaretleme dilinin hazırlandığı dosyaların html, htm ya da xhtml uzantılarından biri tercih edilerek kullanılması gerekir.

Sadece işaretleme dili kullanılarak çalışan bir sistem oluşturmak mümkün değildir. Kullanılan dilin hata vermeden çalışabilmesi için kodlamayı doğru bir biçimde yorumlayabilen bir programın kullanılması gerekir. Bu program ile desteklenen işaret dili sayesinde tarayıcıya video ya da görüntü gibi dosyalar iletilmektedir. CSS ve JavaScript gibi programlar işaretleme dili ile aynı anda kullanıldığı için web siteleri hızlı ve dinamik bir yapıya kavuşacaktır.

Herkes HTML Kodu Yazabilir Mi?

Üst düzey bir bilgisayar ya da ekran kartına ihtiyaç duymadan yapılabilen işaretleme yapabilmek için üst düzeyde bir kodlama bilgisine de sahip olmaya gerek bulunmuyor. Çünkü gelişen teknoloji sayesinde hızlı bir şekilde kodlama işlemlerini tamamlayabilecek editör sistemler bulunuyor. Bu sistemlerden yardım alarak da bu işe ilgi duyan pek çok kişi işaretleme yapabilir. Fakat kendi işini kendi yapanlardan olmak isteyenler ise birkaç hafta içerisinde işaretleme yapabilir seviyeye ulaşabilir.

javaScript ve CSS kodlarını, işaretleme yaparken bir bütün olarak da düşünmekte yarar bulunuyor. Çünkü tüm bu programlar web sayfasına zengin ve kaliteli veri yüklemek için ihtiyaç duyulan programlar arasında yer almaktadır.

HTML Yazarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşaretleme, iki şekilde biçimlenir. Bunlardan biri head diğeri ise body biçimindedir. Stil ve başlık dosyaları head tarafından yapılır. Bu durumda web sitesinde kullanılacak olan başlıkla ilgili tüm kodların bu alanda yapılması gerekir. Web sayfasında görüntülenmesi gereken diğer veriler için ise body kullanılır. Html nedir sorusu kadar işaretleme yapılırken nelere dikkat etmek gerekir sorusu da oldukça önemli bir konudur.

İşaretlemede, web sitesinin sorunsuz bir biçimde çalışabilmesi için site içi ve site dışı bağlantılarına dikkat etmek gerekir. Site içi bağlantı, web sitesinin tüm sayfalarının birbiri ile iletişim içerisinde olmasını sağlar. Site dışı bağlantı ise, özellikle sitenin sosyal iletişim mecraları ile bağlantı kurabiliyor olmasıdır. Günümüzdeki gelişen teknoloji nedeni ile pek çok kişi bu ağları kullanıyor. Web sitesinin daha fazla kişiye daha kısa bir süre içerisinde ulaşabilmesi için site dışı bağlantının da kurulması gerekir.


Önceki
Sql Nedir ?