Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Gutenberg nedir?

Gutenberg nedir?

Gutenberg ile wordpress sayfalarınızı yönetmeniz artık daha kolay!25 Nisan 2019Şu an kullandığımız WordPress editörü yıllar boyunca hemen hemen aynı kalmıştır. Aslında bu çok da kötü bir şey olmasa da her geçen gün gelişen WordPress’ten sonra editörün de gelişme ihtiyacı doğuyor.
Gutenberg Nedir?
Gutenberg, WordPress’in yeni editörüdür. 500 yıldan uzun bir süre önce hareketli matbaayı icat eden Johannes Gutenberg‘den ismini almıştır. Şu anki editörde bir şeyler yapabilmek için kısa kodları ve HTML’i kullanmamız gerekmekte. Fakat Gutenberg’in amacı yeni başlayan kullanıcılar için bunu daha kolay bir hale getirmek.
Wordpress için çok büyük bir değişim
Aylarca süren geliştirme ve testlerden sonra, wordpress platformu tarihinin en sert değişimlerinden birini yapıyor. Birçok kişiyi sinirlendirebilecek, ancak bir web sitesi oluşturmayı birçok insan için daha kolay hale getirebilecek bir değişim.
Reusable Özelliği
Reusable bir nevi yazı editörü içi retweet yapma işlevini yerine getiriyor. Tamamen kullanımı kolaylaştırmak için yapılmış bir eklenti. İçerikleri yazarken artı işaretine tıklayarak reusable kısmında saklayarak yazı içerisinde kullanılabiliyor.
Gutenberg Ve TinyMCE Farkları Nelerdir?
TinyMCE – dünyanın dört bir yanındaki WordPress kullanıcılarına tanıdığı mevcut içerik editörü, on yıldan uzun bir süredir WordPress’in bir parçası olmuştur. Bir dizi düzenleme aracıyla çerçevelenen tek bir metin kutusundan oluşan klasik bir metin editör, kullanıcıların Metin veya Görsel modlarında metin girmelerine ve sitenin medya kitaplığından veya dış kaynaklardan görüntü veya video gibi başka türde içerik eklemelerine olanak tanır. Bu editörün de sakıncaları vardır. Editörde çalışırken, kullanıcılar bitmiş sayfanın görünümünü göremez ve çeşitli kaynaklardan içerik ekleyemezler, boşluk bırakma ve boyutlandırma sorunları ile sonuçlanabilir.
Gutenberg bize neler sunuyor?
Yeni Gutenberg yazı editörü, bir sayfada bir arada var olabilecek tüm öğeleri ayırır veya blok adı verilen ayrı birimlere gönderir. Bloklar metin, resim, video, bağlantı, widget veya tırnak gibi öğeler içerebilir ve kullanıcılar olası tüm blok türlerini içeren bir Blok menüsünden eklemek istedikleri içerik için uygun kutuyu seçebilirler. Kullanıcılar editörden ayrılmadan CSS ve HTML görünümleri arasında geçiş yapabilirler. Ayrıca klasik editörden tanıdık metin ve görsel editörler arasında geçiş yapmak hâlâ kolaydır. Gutenberg’in blok düzenleme yeteneklerinden bir tanesi, tamamlanmış bir sayfanın düzenlenirken nasıl göründüğünü görebilme becerisidir – klasik metin tabanlı editörde eksik bir özellik. Bu, kullanıcıların, sayfa veya yayın oluşturulduktan sonra önizleme moduna geçmek yerine, boyutlandırma, boşluk ve yapılandırmaları gerçek zamanlı olarak ayarlamasına olanak tanır. Her bloğun içeriği ayrı olarak düzenlenebilir, bu nedenle Gutenberg görünümünü tamamen özelleştirmeyi mümkün kılar. Resimler ve videolar otomatik olarak uygun bloklara gömülür ve tüm bloklar birbirinden bağımsız olarak taşınabilir ve boyutlandırılabilir.
Gutenberg’den önce eklenen içerikler kullanılabilir mi ?
Yeni metin editörünün, WordPress kullanıcılarının alışık olduğu düzeni bozacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu nedenle kullanıcıların WordPress 5.0’a temkinli yaklaşması gayet anlaşılabilir bir şey. WordPress geliştirici ekibi, TestGutenberg.com adresinde Gutenberg editörünün demosunu sunmuş. Siteye girip Gutenberg editörünün çalışma dinamiklerini gözden geçirebilir, kendinizi blok sistemine alıştırabilir ve genel olarak WordPress 5.0’a geçiş işleminizi kolaylaştırabilirsiniz.