Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Growth Hacking Nedir? Dijital Stratejilerde ‘Büyüme Korsanlığı’nın Önemi

Growth Hacking Nedir? Dijital Stratejilerde ‘Büyüme Korsanlığı’nın Önemi

Son yıllarda dijital pazarlamada yeni metotlar ön plana çıkmaya başladı. Genel pazarlama tekniklerinin dışında sosyal medyaya entegre bir yaşam biçimi ortaya çıkınca, tüm markalar, tüm dijital girişimler sosyal mecralarda yerini aldı. Ancak bu pazarlama teknikleri sürekli kendini geliştiren, yenileyen bir ekosistem. Son trendin adı ise growth hacking.

 

Türkçesi, ‘büyüme korsanlığı’ olarak alınabilecek bu yapı, dijital pazarlama stratejilerinde hemen her aracı kapsıyor, ancak diğerlerinden farkı genel bir bakıç açısı yaratması. Tabii en önemli yönü ise, pazarlama bütçesi çok geniş olmayan start uplar için en makul yol olması.

 

Growth hacking kavramı hangi araçları kapsar
Bir girişimin dijitalde büyüme sürecinde growth hacking, tamamen ölçümlenebilir bir yapıyı temsil eder. Google Analytics ya da Yandex Metrika gibi takip, istatistik araçları belki de en önemli yardımcımız. Sıra bulucu, indeks sayısı hesaplama ya da backlink inşası takibi araçları da kullanılabilir. Yoğunlaştığınız alan ya da stratejinizin odaklandığı bölgeye göre, dijital araçlar farklılık gösterebilir.

 

Peki ne yapacaksınız?
Yaratıcılık, yenilikçilik ve analitik araçları bir araya getirdiğinizde, sistemde yapacağınız geliştirmeler bir büyüme korsanlığıdır. Tasarımda bir değişiklik, ya da ek bir özellik, kullanıcı girişi aşamasında geliştirilen bir kolaylık, ya da ziyaretçinizi elde tutmak adına bir mail listesi gibi, onları gönülden başlayacak bir e-kitap, indirim kuponu benzeri bir ürünle bilgilerine ulaşmak gibi hamleler, growth hackinge girebilir mi? Bizce pek ala girebilir. Yaptığınız tüm değişiklikleri başta A/B testleri olmak üzere, ölçüm araçları olmak üzere analitik şekilde takip edebilirsiniz, bu da yeni stratejilerinizin nasıl bir sonuç yarattığını gösterebilir.

 

Growth hacking örnekleri
Facebook’un bir süre yalnızca üniversitelilere açık olması bir growth hacking olarak nitelendirilebilir. Nasıl, diye soracak olursanız, ‘kapalı bir kulüp’, ‘elit bir yapı’ imajı oluşturmak da bu korsanlığa dahildir!

 

Twitter içinse, takip etme önerileri bu kapsamda ifade ediliyor. Takip önerilerinin olmadığı dönemdeki trafikler, bu atağın ardından ciddi oranda artmıştır.