Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Grafik Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar?

Grafik Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar?

Grafik tasarım, tipografi, görüntü, renk, çizgi ve biçim gibi tasarım unsurlarının bir amaç doğrultusunda bir araya getirilme sanatıdır.25 Ocak 2021
Grafik Tasarım Nedir?
Grafik tasarım, tipografi, görüntü, renk, çizgi ve biçim gibi tasarım unsurlarının bir amaç doğrultusunda bir araya getirilme sanatıdır. Etrafına bir bak, bir süt kutusundan, postere kadar her şeyde tasarım var. Yaratıcılığı strateji ile birleştirmek, iletişimi ile estetiği birbirine bağlamak, tasarımın temelini oluşturur. Grafik tasarımın tanımını yapmak için milyonlarca örnek verebilirim ancak bir fikir sahibi olduğunu düşünerek şimdi grafik tasarım hakkında daha derinlere dalmak istiyorum. Güzel tasarımlar yapmak önemlidir, ancak grafik tasarım sürecinin en önemli kısmı kalemi kağıda koymadan önce başlar. Tasarımcılar müşteri ihtiyaçlarını yorumlar ve tasarım ilkelerini göz önünde bulundurarak bir tasarım oluştururlar.
Grafik tasarımda Kullanıcı Deneyimi ( UX ) nasıl kullanılır?
Grafik tasarım, Mısır hiyerogliflerini geçmişte 17.000 yıllık mağara resimlerine uzanan eski bir zanaattır. 1920'lerin baskı endüstrisinden kaynaklanan ve logo oluşturma da dahil olmak üzere bir dizi etkinliği kapsayan bir terim olarak, estetik cazibe ve pazarlama ile ilgilidir. Renk ve tipografi kullanarak izleyicileri cezbetmektedir. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi (UX) tasarımında çalışan grafik tasarımcıların, kullanılabilirliği en üst düzeye çıkaran iyi görünümlü tasarımlar oluştururken kullanıcılara odaklanan ve bunlara maksimum empati arayan, insan merkezli bir yaklaşımla görüntü konumları ve yazı tipi ile ilgili stilistik seçenekleri haklı göstermesi gerekir. Bu nedenle, UX için grafik tasarım yaparken, kullanıcıların erişilebilirliğini sağlamak için etkileşimli tasarımlarınızın bilgi mimarisini göz önünde bulundurmalı ve kullanıcıların görsel işleme yetenekleri de dahil olmak üzere tüm kullanıcı deneyimini dikkate alan çıktı oluşturmada grafik tasarım becerilerinden yararlanmalısınız. Örneğin, hoş olmayan bir mobil uygulama kullanıcılara birkaç tıklama ile ihtiyaç duydukları şeyi sunamazsa, tasarımcıları grafik tasarımla kullanıcı deneyimini birleştiremedi. UX'teki grafik tasarımın kapsamı, kullanıcıların son derece zevkli, anlamlı ve kullanılabilir bulduğu güzel tasarımlar oluşturmayı kapsar.
Grafik Tasarımcılar Ne İş Yapar?
Grafik tasarımcılar ilk olarak çalışacağı alan üzerinde detaylı bir bilgi sahibi olmak adına faaliyet içerisine girecektir. Aynı zamanda da bilgi toplama süreci içerisinde müşterilerle devamlı iletişim halinde olacaktır. Tasarım yapılacak olan konuda tek başına çalışma yapmasının yanı sıra bir ekibin parçası halinde de faaliyetlerini gösterebilecektir. Tasarım konusunu iyice sentezleyecek olan grafik tasarımcıların, sonraki süreçte de en ideal düzenlemeler içerisine girmeleri gerekecektir. Bu konuda ana hatları tasarım içerisinde daha da ön planda tutarak; gerekli mesajı hedef kitlelere eriştirmek adına çalışma içerisinde yer alacaktır. Tasarımcılar, fotoğraf ve film çekimleri esnasında da görev alabilmektedir. Herhangi bir görsel ögenin kontrol edilip denetlenmesi konusunda da devreye girebilecektir. Denetleme görevine sahip olan grafik tasarımcıların herhangi bir kanalda ya da internet platformunda var olması planlanan grafiklerin kontrol edilmesi işlemini de harfiyen yerine getirmektedir.
Grafik Tasarım Türleri
Grafik tasarım genel bir iş tanım gibi değerlendirilir ama aslında grafik tasarımın alt dalları, farklı amaçları ve teknikleri vardır. Bazı tasarımcılar genel olarak grafik tasarımın bütün dallarıyla ilgilenirken, bazı tasarımcılar ise bir alt dalda uzmanlaşmayı tercih eder. Ancak bir grafik tasarımcı hangi alt dalda çalışıyor olursa olsun, teknoloji ve ihtiyaçlar sürekli değiştiğinden yeniliğe açık ve yaşam boyu kendini geliştiren kişiler olmalılardır. Bu, kariyerleri boyunca uzmanlıklarını geliştirmeleri için şarttır. Grafik tasarımın ne olduğunu öğrenmek isteyen bir tasarımcı adayı isen, grafik tasarımın alt dallarını anlaman gerekir. Bu sebeple, bu yazımda grafik tasarım türlerini anlatacağım. O zaman grafik tasarım sekiz alt dalını öğrenelim.
Grafik Tasarımın 8 Alt Dalı
Kurumsal kimlik tasarımı
Reklam ve pazarlama tasarımı
Kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı
Basın yayın grafiği tasarımı
Ambalaj tasarımı
Animasyon/Video Tasarımı
Çevresel Tasarım
Sanat ve tekstil tasarımı