Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Google Sayfa Düzeni Algoritmasını Geliştirdi

Google Sayfa Düzeni Algoritmasını Geliştirdi

Google arama sonuçlarında daha kaliteli web siteleri bulmamıza yardımcı olmak için, yaptığı algoritmik değişikliklere 19 Ocak 2012'de bir yenisini daha ekledi. Son yapılan değişiklikde özellikle web sayfasının düzenine ve içerik miktarına bakan algoritmik değişiklikler hayata geçirildi. Artık Google bu algoritmaya uygun olarak arayüz yerleşimini yapan web sitelerini daha ön planda tutacak. Kullanıcıların aradığı sonuçlara rahatça ulaşamadığını gözlemleyen Google bu algoritmada reklamlarını içeriklerinden üst kısımda tutan web sitelerine karşı çıkarttığını düşünebiliriz.

 

Eğer sayfanızın içerik kısmını kullanıcıya direk sunarsanız bu size SEO açısından yarar sağlayacaktır. Bu algoritmik değişiklik web dünyasında genel arama sonuçlarında %1'lik bir değişim gösterilmesine sebep oldu. Genel olarak söz edecek olursak yayıncılara önerimiz belirli bir algoritmaya odaklanılmaması ve web sitesinin kullanıcılara odaklı olarak düzenlenmesidir. Bu yıl Google'ın 500'den fazla irili ufaklı algoritmik değişiklik yapması bekleniyor. 19 Ocak da yapılan bu değişiklik sadece bunlardan bir tanesi. 2012'de yapılacak bu değişikliklere uygun olarak web sitesinde gerekli güncellemeleri yapmayan siteler 2012'de arama ağlarından gelen ziyaretcilerinde önemli düşüşler yaşayacaklar.


Yeni algoritmada kullanıcıların sitede gezinmesini zorlaştırıcı durumlarda sıralamayı geriye çekeceğini belirten açıklamada üst kısımlarda çok reklam kullanan siteleri geriye atacağını bildirdi. Bu demek oluyor ki ne kadar üst kısımlarda çok reklam varsa ve site kullanıcılarının gezinmesini zorluyorsa o sitenin SEO kalite puanı o kadar düşük oluyor ve siteyi geriye atıyor.


Makalenin orjinal İngilizcesini okumak için Google'ın Offical Blog'una göz atabilirsiniz. http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2012/01/page-layout-algorithm-improvement.html

ALGORİTMA SONRASI BİLTEKTASARIM TAVSİYELERİ

1- Sayfalarınızda ana içerik bölümünü reklam ile başlatmayınız.

2- Özellikle iç sayfalarınızda kolay dolaşım için, etkili bir menü yapısı kullanın. İçerik kısmının hemen üzerinde Pathway (Ayak İzleri) ile kullanıcının nerede olduğunu bildirerek, içerikte rahatça gezinmesini sağlayabilirsiniz.

3- İçeriklerinizin alt kısmına ileri - geri ya da sayfalama koyunuz.

4- http://browsersize.googlelabs.com/ kullanarak sitesiniz farklı ekran çözünürlüklerinde nasıl göründüğünü görerek test edin.

5- http://browsershots.org/ kullanarak sitenizin farklı browserlarda nasıl göründüğünü test edin.

6- Siteniz de çok sık splash reklam yayınlamayın.

7- Sitenizin mobil arayüzü yapmayı ihmal etmeyin.

8- Sitenizin html yapısını xhtml olarak CSS desteği ile kurgulayınız. XHTML'de içerik yoğunluğu kod yoğunluğundan fazla olmalı.

9- Algoritmik değişiklik ile doğrudan ilgisi yok ama sitenizde Google +1 e kesinlikle yer verin.

 

Makale Özeti: Web sayfanızın üst kısmında çok fazla reklam alanı varsa ve siteninizin ziyeretçisi içeriği bulmakta zorlanıyorsa, arama sıralamasında kendinizi gerilerde bulabilirsiniz. Yeni algoritma değişikliği aramaların sadece %1'lik kısmını etkileyecek.