Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Google Sandbox Nedir? Nasıl Çıkılır?

Google Sandbox Nedir? Nasıl Çıkılır?

Google Sandbox, doğru olmayan yollarla ve spam yaparak SEO yapan internet sitelerini filtreleyen ve site düzelmeden filtreden çıkarmayan ceza sistemidir.11 Ocak 2021
Google Sandbox Nedir?
Google Sandbox, doğru olmayan yollarla ve spam yaparak SEO yapan internet sitelerini filtreleyen ve site düzelmeden filtreden çıkarmayan ceza sistemidir. Google Sandbox, kullanıcılara en iyi ve en kaliteli arama sonuçlarını sunmak isteyen Google’ın uyguladığı bir sistemdir. Spam yapan, kopya içerik paylaşan, Google politikalarını ihlal eden ve illegal içerik barındıran internet sitelerini bulan Google, ceza sistemi olan Sandbox’a gönderir. Ceza alan siteler Google arama sonuçlarında çıkmaz.
Google Sandbox İlk Kez Ne Zaman Ortaya Çıktı?
Web sitesi sahipleri ve arama motoru optimizasyonu uzmanları, Google Sandbox etkisinin ilk kez 2004 Mart ayında başladığını anladılar. Bu tarihten sonra başlatılan web sitelerinin ilk birkaç ayı internette canlı yayınlanmadığı tespit edildi. İyi Google Page Rank, güçlü gelen link toplamları ve genel olarak iyi optimizasyon uygulamaları yapılmasına rağmen alt sıralamalarda yer aldıkları görüldü.
Hangi Tür Web Siteleri Google Sandbox’ta Yer Alıyor?
Web sitelerinin her türü Sandbox’ta yer alabilir, son derece rekabetçi anahtar kelime öbekleri için sıralamalar isteyen yeni web siteleri Sandbox’ta daha çok yer alır. Tüm siteler Sandbox’ta bir süre zaman harcayabilir, ancak son derece rekabetçi aramalarda sıralama isteyen web siteleri muhtemelen daha uzun bir süre için orada kalır. Sitenizin Sandbox’a girmesini önleyebilirsiniz. Eğer web siteniz 2004 Mart Sandbox filtresinden önce hayata geçmiş ise, siteniz problemlerden uzaktır. Rekabetçi olmayan anahtar kelimeleri ve cümleleri hedefleyen siteler, filtrenin uygulanmasında çok az nokta olduğundan genellikle Sandbox dışına çıkar. Sandbox filtresinin kurulumundan önce bir alan adı aldıysanız, siteniz de deneme süresinden kurtulmuş olabilir.
Google Sandbox’ta Olduğumuzu Nasıl Öğrenebiliriz?
Sandbox aktivitelerinin belirtilerine bakabilirsiniz. Web sitenizin güçlü bir Google Page Rank ve bir çok güçlü gelen linkleri mi var? Bazı ikincil arama cümlelerinde mükemmel arama sonuçları elde ediyor mu? Siteniz hala en önemli aramalarda iyi sıralaması yoksa, site Sandbox’a yerleştirilmiş olabilir. Eğer siteniz Google cezası almışsa, web siteniz, en önemsiz arama sonuçlarında bile, Google arama motoru sonuç sayfasında görünmeyecektir. Ayrıca web siteniz, Google araç çubuğunun üzerindeki gri çubukta bile olsa herhangi bir Page Rank’i göstermez.
Sandbox’dan Nasıl Çıkılır?
Sandbox’dan çıkmanın en iyi yolu, yapılan SEO hatalarından bir an evvel kurtulup, siteyi SEO kurallarına uygun biçimde yapılandırıp yayınlamaktır. Bunun için bir SEO uzmanından yardım almanızda fayda var zira bu oldukça teknik bir konu. Sandbox olaylarının büyük çoğunluğu site içi hatalardan kaynaklansa da, kimi zaman site dışı yapılan hatalardan da kaynaklı filtreye takılma durumları gözlemlenmektedir. Bunu tespit etmek biraz daha zor olabilir. Kimi SEO araçları bu konuda bazı algoritmalar ile size yardım ediyor fakat bunlar %100 kesinlikte bilgiler değildir.