Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu 2021

Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu 2021

Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu 2021
Geleceğin yazılımcıları olacak olan Z kuşağının hangi teknik becerilere sahip olduğunu, kodlamayı nasıl öğrendiklerini ve çalışacakları şirketlerden beklentilerini araştırdık.
TalentGrid olarak Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu 2021 ile; geleceğin yazılımcıları olan, günümüzün bilgisayar bilimleri alanında okuyan öğrencilerin, henüz profesyonel kodlama kariyerine başlamadan önce, tercih ve becerilerini daha derinlemesine inceleyip anlamak için Türkiye’deki yazılım topluluklarıyla iletişime geçtik.

Yazılım topluluklarının da desteğiyle ulaştığımız 426 öğrenciye; kodlamayı nasıl öğrendikleri, hangi teknolojilere odaklandıkları ve çalışmak istedikleri şirket tercihleri konusunda ufak bir anket yaptık.

TalentGrid_TR Öğrenci Raporu_2021
Peki bu tavan yapan dijitalleşme hızında öğrenci kuşağının yazılım teknolojileri odağındaki tercihleri neler? Öğrencilerin startup’larda çalışmak konusundaki motivasyonları ne durumda? Çalışmak istedikleri şirketten beklentileri neler?

TalentGrid Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu ile bu sorulara yanıtlar aradık.

Bunun gibi daha birçok sorunun cevabını analiz ettğimiz Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu’ndan çıkan bazı sonuçlar:

Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu‘na göre, kodlamayı öğrenmek için sadece okul yeterli değil
Ankete katılan 426 öğrenciye “Kodlamayı öğrenmek için okul dışında hangi platformları tercih ediyorsun?” sorusunu sorduğumuzda; öğrencilerin yeni beceriler öğrenmek için birçok platformu aynı anda kullandıkları gözüküyor.

Günümüzde YouTube, yeni nesil geliştiriciler için en popüler öğrenme aracı olarak kullanılıyor.

TalentGrid_TR Öğrenci Raporu_2021
Öğrencilerin yarısından fazlası Yapay Zeka alanına ilgili
Son yıllarda verinin giderek önem kazanması ile birlikte Veri Bilimi, Makine Öğrenmesi gibi alanlar oldukça popüler olmaya başladı.
Kimisi yapay zekanın insan gücünü azaltacağını, bu nedenle işsizliğe yol açacağını, kimisi ise büyük fırsatlar doğuracağını düşünüyor iken, öğrencilere sorduğumuz “Hangi alanla ilgileniyorsun?” sorusunun cevabı olarak öğrencilerin %54.5’i Yapay Zeka ile ilgilendiğini belirtiyor.

Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu ‘na göre, Z kuşağı Yapay Zeka’nın geleceğini değiştirebilir.

TalentGrid_TR Öğrenci Raporu_2021
Geleceğin Yazılımcıları Öğrenci Raporu ‘na göre, React.js en çok öğrenilmek istenilen JavaScript kütüphanesi
Frontend alanıyla ilgilendiğini belirten yazılımcı öğrencilere, öğrenmek istedikleri framework ve kütüphaneleri sorduğumuzda, %71.8 oran ile en başta React.js yer alıyor.

React’i sırasıyla %41.7 ile jQuery, %39.7 ile Angular ve %34.6 oran ile Vue.js takip ediyor.

TalentGrid_TR Öğrenci Raporu_2021 (14)
Öğrencilerin %53’ü, sosyal medyada yazılımcıları takip ediyor
Bilgisayar bilimleri alanında okuyan öğrencilere, sosyal medyada takip ettikleri yazılımcı olup olmadığını sorduğumuzda, öğrencilerin %53.8’ü sosyal medyada yazılımcıları takip ettiğini belirtiyor.

Sosyal medyada takip ettiği yazılımcılar oldukça fazla ve oranlar benzer.

Bu isimlerin başında YouTube’da yazılım dünyasına katkıları oldukça değerli olan Engin Demiröğ, Selman Kahya, Adem İlter; JavaScript dünyasına ışık tutan Fatih Kadir Akın; Software Architect alanında aklımıza gelen ilk isimlerden biri olan Bora Kaşmer ve Veri Bilimi alanında oldukça başarılı olan Merve Noyan ve Mert Çobanov gibi isimler geliyor.

TalentGrid_TR Öğrenci Raporu_2021
Kodcast ve Codefiction en çok dinlenen yazılım podcastleri

Yazılımcıların gününün çoğu kod yazmakla geçse de güncel teknolojiler ve araçlardan haberdar olmak için podcast dinlemek oldukça değerli.

Öğrencilere “Yazılım odaklı hangi podcastleri dinliyorsun?” sorusunu sorduğumuzda; Silikon vadisinde yaşayan üç mühendisin yazılım üzerine konuştuğu bu podcast olan Kodcast, en çok dinlenen podcast listesinin başında yer alıyor.
Türkiye’deki yazılım kalitesinin ve sektör problemlerinin konuşulduğu yayınlar düzenleyen Codefiction ise 2. sırada yer alıyor. TR’de ve globalde teknoloji şirketlerinin ürün geliştirme süreçlerini konu alan ve oldukça başarılı olan Üretim Bandı podcasti, öğrencilerin dinlediği podcast listesinde ilk sıralarda.

TalentGrid_TR Öğrenci Raporu_2021
Öğrenme fırsatları diğer avantajlardan çok daha fazla çekici
Öğrencilere çalışmak istediği şirket beklentilerini sorduğumuzda, her şeyden önce öğrencilerin 1 numaralı önceliğinin %93.4 oran ile ‘Profesyonel gelişim ve öğrenme’ olduğunu görüyoruz.

Öğrencilerin öğrenme konusunda oldukça hevesli olması çok değerli bir nokta.