Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Geçici Mail Nedir? Tek Kullanımlık 10 Dakikalık E-Posta Kullanmak Tehlikeli Mi?

Geçici Mail Nedir? Tek Kullanımlık 10 Dakikalık E-Posta Kullanmak Tehlikeli Mi?

Çoğunuz bir web sitesinin ürün veya hizmetine kaydolmak için e-posta’nızı bu abone listelerine eklemişsinizdir, ancak bu durum sonrasında bir yığın spam e-posta almanıza neden olabilir.

Peki böyle bir durum karşısında e-posta adresinin spam mail’lere boğulmaması için ne yapmanız gerekir?

Bu can sıkıcı durumdan kurtulmanın en etkili stratejilerden biri geçici e-posta adresi (temporary email address) oluşturmaktır. Geçici veya tek kullanımlık e-posta adresleri, gelen kutunuzu tüm bu istenmeyen e-posta’lardan korur.

Geçici Mail Nedir?
Geçici mail, imha e-posta’sı olarak düşünebileceğiniz tek seferlik bir e-posta’dır. Bu e-posta sisteminde, hiç kimse aynı e-posta kimliğini tekrar veya yeniden kullanamaz. Bunun için, kullanıcının bu tür e-posta kimliği oluşturmak için herhangi bir kayıt yapması gerekmez. Birçok dijital pazarlamacı bu geçici e-posta sistemini günlük işlerinde kullanır.

Geçici Mail Ne İçin Kullanılır?
Genellikle alabileceğimiz spam miktarı, on yıl öncesine kıyasla önemli ölçüde düşmüş olsa da, ne yazık ki spam’ın önüne tam olarak geçilmiyor. Bu yüzden geçici mail kullanmak isteyebilirsiniz.

Peki geçici mail tam olarak ne için kullanılır diyorsanız, aşağıda geçici mail’i kullanmanın avantajlarını sizin için listeledik.

1. Spam’dan kaçınmak
Geçici bir mail adresi oluşturmanın bir numaralı nedeni, bilgilerinizi vermek istemediğiniz bir şirket veya hizmetten e-posta veya haber bültenleri almaktan kaçınmaktır. Bir posta listesine katıldığınızda, o e-posta listesinin sahibinin, e-posta adresinizi üçüncü taraflara satması ve gelen kutunuzu istemediğiniz reklam e-posta’larıyla doldurması olasıdır.

2. Bilgilerinizi gizli tutmak
Kullanılmayan bir e-posta adresi kullanmanın en iyi nedenlerinden biri kimliğinizi korumaktır. Özellikle pazar yerlerinden çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız, satıcıların tam adınızı veya diğer kişisel bilgilerinizi içerebilecek gerçek e-posta adresinize sahip olmasını istemeyebilirsiniz. Geçici mail ile çevrimiçi işlemleri bir dereceye kadar anonim olarak tamamlayabilirsiniz.

3. Sizi kimin takip ettiğini belirlemek
Bir e-posta listesine kaydolduğunuzda, e-posta adresinizin nereye gideceği hakkında hiçbir fikriniz olmaz. Adresinizi tam olarak kimin kullandığını öğrenmek için tek kullanımlık bir e-posta adresi oluşturabilirsiniz.

4. İkinci bir hesap oluşturmak
Web tabanlı bir uygulama için ikinci bir hesap oluşturmak isteyebilirsiniz, ancak muhtemelen iki gelen kutusunu yönetmek zorunda kalmak istemezsiniz. Geçici bir mail adresiyle, ikinci hesabınız için ayrı bir e-posta oluşturabilir ve her şeyi tek bir gelen kutusunda merkezi olarak tutabilirsiniz.

5. Dosya barındırma hizmetlerini kullanmak
Google Drive, OneDrive ve Apple iCloud gibi çevrimiçi dosya depolama platformları da e-posta adresinizi üçüncü bir tarafa satabilir. Bu yüzden kişisel e-posta’nızı gizli tutmak için bir hesap oluşturabilir ve dosyalarınızı depolamak için tek kullanımlık bir e-posta kullanabilirsiniz.

6. Tartışma gruplarında sohbet etmek
Sohbet odalarına veya çevrimiçi tartışma forumlarına katkıda bulunuyorsnız, forumun diğer üyeleri e-posta adresinizi görebilir. Sohbet odasını barındıran web sitesi onlarla paylaşım ypabilir. Kullanılmayan bir e-posta adresiyle kaydolmak, bu sitelerde kimliğinizi korumanın en iyi yoludur.

7. Bir web uygulamasını test etmek
Bir web uygulamasını kodladıktan sonra, gerçek kullanıcıların buna kaydolmasına izin vermeden önce test etmek isteyebilirsiniz. Sahte hesap olarak kullanmak üzere düzinelerce tek kullanımlık e-posta adresi oluşturmak, yeni uygulamanızı test etmenin ücretsiz ve kolay bir yoludur.

Tek Kullanımlık 10 Dakikalık E-Posta Kullanmak Tehlikeli Mi?
Gerçek adresinizi gizli tutmak için tek kullanımlık bir e-posta adresine sahip olmak harika olsa da, geçici e-posta adreslerinin hiç güvenli olmadığını unutmamanız gerekir. Bu hızlı mail’ler, genellikle oturum açmak için parola gerektirmezler, bu sayede herkes bu e-posta’lara erişebilir. Bu yüzden geçici mail adresi kullanıyorsanız, bu adresten asla kişisel bilgilerinizi içeren e-posta’lar göndermemeniz ve almamanız gerekir.

Bu tek kullanımlık hesapların güvenli olmadığını ve bazılarının kullanım süresinin siz onları oluşturduktan kısa bir süre sonra dolabilecek 10 dakikalık e-posta’lar olduğunu unutmayın. Fakat verdiğiniz bilgilere dikkat ettiğiniz sürece, geçici bir e-posta adresi kullanmak, istenmeyen e-posta’ları azaltmanıza ve kişisel bilgilerinizi gizli tutmanıza yardımcı olabilir.

Geçici Mail Alabileceğiniz En İyi Web Siteleri
Aşağıda özellikle spam’da kurtulmak için geçici mail oluşturabileceğiniz en iyi web sitelerinin bir listesini bulabilirsiniz.

1. Dropmail
Dropmail
Dropmail, güvenilmeyen hizmetlerde veya web sitelerinde anonim kayıtlar için tek kullanımlık e-posta adresi almanıza olanak tanır. E-posta’larınızın 10 dakika veya daha uzun süre Dropmail ile güvende olur.

2. 10 Minute Mail
10 Minute Mail
10 Minute Mail ile geçici bir e-posta adresine sahip olursunuz ve bu adrese gönderilen tüm e-posta’lar web sayfasında otomatik olarak görünür. Bu sayede e-posta’larınızı okuyabilir, herhangi bir bağlantıya tıklayabilir ve hatta e-posta’larınıza cevap verebilirsiniz. Bu hizmet ile e-posta adresinizin süresi 10 dakika sonra sona erer.

3. Temp-mail
Temp-mail
Geçici, güvenli, anonim, ücretsiz ve tek kullanımlık e-posta adresi sağlayan Temp Mail ile istenmeyen e-posta’ları, reklam e-posta’larını ve bilgisayar korsanlarını unutun ve gerçek e-posta kutunuzu temiz ve güvende tutun.

Temp-mail ne kadar popüler bir geçici e-posta sitesi olsa da, web sitelerinde çok fazla reklam olduğunu bilin. Bu yüzden cihazlarınız yavaşlayabilir ve daha fazla veri ve pil gücü tüketimine neden olabilir.

4. Guerrillamail
Guerrillamail
Guerrillamail size hiçbir şey kaydetmenize gerek kalmadan geçici ve rastgele bir e-posta adresi verir. Fakat web siteleri bazen çevrimdışı olur.

Yukarıda sizinle geçici mail’in ne olduğunu ve ne işe yaradığını paylaştık. Geçici mail ile ilgili sorularınız varsa, yorum bölümünde bize yazın. Bir sonraki güncellememizde içeriğimize ekleyelim.