Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Foundation Framework Nedir?

Foundation Framework Nedir?

Modern bir HTML5 framework’ü olan Foundation, hem mobilde hem de masaüstünde web geliştiricilerinin işini kolaylaştırır.06 Ocak 2021
Foundation Framework Nedir?
Modern bir HTML5 framework’ü olan Foundation, hem mobilde hem de masaüstünde web geliştiricilerinin işini kolaylaştırır. Ancak bu framework’ün önceliği mobil tasarımlardır. Şablon, navigasyon barı, buton gibi Javasicript eklentilerini bünyesinde barındıran Foundation, hem profesyonel ve hem de yeni tasarımcılara hitap etmektedir. Foundation hızlı bir prototip oluşturma becerisine sahiptir. HTML ve CSS tasarım şablonları ile web geliştiricilerinin tasarımlarını hızlandırmaktadır. Web tabanlı çözümler sunmaya odaklanan Foundation, ZURB firmasına aittir. Bazı kaynaklarda Zurb Foundation adıyla geçmektedir. Foundation kullanan markalar arasında Facebook, Samsung, E-bay devler bulunmaktadır.
Framework Nedir?
Framework yazılım geliştiriciler için önceden hazırlanmış kütüphaneleri içerisinde bulunduran, bu kütüphanelerin değiştirilmesine ve geliştirilmesine müsade eden yapının adıdır. Her frameworkün özellikleri ve kütüphane genişliğine göre kabiliyetlerinin sınırları belirlenebilir. Günümüzde web tasarımda yaygın olarak kullanılan Frameworklerde veri tabanı işlemleri, kullanıcı giriş çıkış yapıları, mail formları gibi bir çok fonksiyon standart olarak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra framework kullandığı MVC (Model, View, Controller) mantığı ile birlikte daha düzenli ve okunabilir yapıları oluşturma imkanı sunar.
Framework kullanmanın avantajlı yönleri nelerdir?
Proje yaratımında web sitesi geliştiricinin zaman kazanmasını sağlar.
Açık kaynak olduğu için eksik görülen yönler kolayca değiştirilebilir, eklemeler yapılarak kütüphaneye katkıda bulunulabilir.
Sürekli test edilebilir ve bu yüzden güvenli bir kütüphanedir.
Component yazmak isteyen yazılımcılara kolaylık sunar.
Projeye katma değer sağlar.
Daha net bir şekilde kod yazmaya olanak tanır.
Ekip çalışmasına daha yatkındır.

Framework kullanmanın dezavantajlı yönleri nelerdir?
Bu kütüphaneyi öğrenmek daha karmaşık bir süreci gerektirebilir.
Normal kod yazımı framework kullanımından daha az zaman alabilir.
Yanlışa müsait bir kütüphane değildir. Tek bir hata yüzünden tüm proje sekteye uğrayabilir.
Framework esasen daha hantal bir kütüphanedir.