Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Firebase Nedir? Firebase Öğrenmek için En İyi Kaynaklar

Firebase Nedir? Firebase Öğrenmek için En İyi Kaynaklar

Firebase nedir? Firebase, Google tarafından mobil ve web uygulamaları oluşturmak için geliştirilmiş ücretsiz bir platformdur.
Kullanıcı girişlerinin olduğu ve verilerin saklandığı birden fazla platformda geliştirilecek bir yazılım projeniz varsa Firebase size bu konuda oldukça fayda sağlayacaktır.
Günümüzde geliştirilen yazılım projelerinin kendine ait programlama dili ve bağlantı şekilleri vardır. Server-Side dediğimiz arkaplanda dataların kaydedildiği ve gerektiği durumlarda kullanıcıya sunulması, platformların genel sorunudur. Firebase ise, bu noktada geliştirilmiş bir çözüm yoludur.

Firebase’i teorik olarak inceleyerek, hangi amaçla kullanılabileceğini, nerelerde tercih edilmesi gerektiği aktararak Firebase öğrenebileceğiniz en iyi temel kaynaklar listesi hazırladık! ????
Firebase nedir?
Firebase; uygulama yönetimi, kullanım takip, depolama, bildirim iletme gibi temel işlemleri sunucu taraflı kod yazmaya ihtiyaç duymadan halleder.

Realtime Database, Notification, Remote Config gibi özelliklerle birlikte her uygulama için ayrı ayrı ulaşım imkanı sağlıyor.

Google Firebase’in temel özellikleri:

Gerçek zamanlı veritabanı
Kullanıcı giriş yetkilendirmesi
Depolama
Makine Öğrenmesi Kitleri
Performans ve hata test ortamları
Platformlar arası ortak uygulama analizi
Ortak fonksiyon
Toplu bildirim
Reklam araçları
Firebase nerelerde kullanılır?
Gerçek zamanlı veritabanı: Firebase’i veritabanınız için kullandığınızda, normal HTTP yerine WebSocket üzerinden bağlanırsınız. Bu sayede, uygulamanızdaki verileri güncellerken veritabanı diğer kullanıcılarla eş zamanlı enkronize edilir.

Dosya depolama: Firebase storage, sunucunuza yüklenmesi gereken detaları kontrol etmenizi sağlamak amacıyla kendi güvenlik kuralları ile birlikte gelir.

Doğrulama: Firebase authentication, datalarınıza erişim izinlerini kolayca kontrol edebilmenizi sağlamak amacıyla gerçek zamanlı veritabanı ve depolama ile sorunsuz bir şekilde çalışır.

Barındırma: Firebase, statik dosyalarınız için HTTP2 ile küresel bir CDN’den sunulan ve kullanımı kolay barındırma hizmeti içerir.

Sunucusuz işlevler: Firebase functions, sunucusuz işlevleri yazmanın ve dağıtmanın kolay yolunu destekler.

ML kiti: Firebase, görüntü tanıma için ML görevlerini içeren SDK’ya sahiptir.


Firebase nasıl kullanılır?
Firebase kullanımı için Google kimliğine sahip olmanız gereklidir.
Bu aşamada varsa sahip olduğunuz Google Mail (GMail) hesabınızdan faydalanabilir, Firebase web sayfası üzerinden giriş yaparak panele giriş yapabilirsiniz.

Android, iOS ve web uygulamaları arasında Veritabanı, Kullanıcı Yönetimi ve Uzak Yapılandırma gibi özellikler paylaşılabilir hale gelmektedir.

Hesabı oluşturduktan ve uygulama entegrasyonlarımızı tamamladıktan sonra Firebase uygulama ekranına göz atabilirsiniz.

Firebase Öğrenme Kaynakları
Firebase öğrenme aşamasında karşılaşabileceğiniz birçok gönderi ve makale bulunuyor, fakat bazen tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anlamak zorlaşabilir.
Bu noktada, mümkün olduğunca kapsamlı bir eğitim listesi oluşturduk! ????

Firebase Blog
Firebase’in blog sayfası, okuyarak öğrenmeyi seviyorsanız sizin için oldukça ideal kaynaklar arasındadır. Popüler gönderiler sayesinde en güncel Firebase içeriklerinden ilk siz haberdar olabilirsiniz!


Firebase YouTube Kanalı
Firebase ile ilgili her şeyi kapsayan YouTube kanalıdır.
Firebase ekibinden uygulamalı eğitimlerle harika uygulamaların nasıl oluşturulacağını öğrenin. Firebase, daha iyi mobil uygulamalar oluşturmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olur.

Fireship
Yazılım projelerinizi daha hızlı oluşturmanıza ve göndermenize yardımcı olacak yüksek yoğunluklu kod öğreticileri içerir.
Fireship, JavaScript, Flutter, Firebase ve modern uygulama geliştirme dünyasına dair orta ve ileri düzey dersleri kapsayan videolar yayınlar.

Web için Firebase
React

Firebase ile React’e Giriş
Angular

Angular Firebase Youtube Kanalı
Vue

Vue ile Firebase/Firestore

Mobil için Firebase
iOS’ta Firebase

Firebase iOS Eğitimi
Android’de Firebase

Firebase Android Eğitimi

Topluluk
Firebase Google tarafından geliştirilen bir platform olduğundan dolayı ana topluluğu Google içerisindedir. Benzer şekilde Google ve farklı platformlar da Firebase’i desteklemektedir.

Firebase Google Grubu
En İyi Firebase Bülteni
Reddit’te Firebase