Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

E-posta Sunucu Destekli Antivirüs Programları

E-posta Sunucu Destekli Antivirüs Programları

Antivirüs Programı Nedir?
Antivirüs programı, çevrimiçi etkinlikle ilişkili çok sayıda dış tehdide karşı ilk savunma hattınızdır. Hem bilgisayarınızın çalışmasını etkileyebilecek hem de verilerinizi istenmeyen erişim nedeniyle riske atabilecek kötü amaçlı yazılımları önlemek, tespit etmek ve kaldırmak için kullanılan virüsten koruma programları, interneti kullanan herkes için önemli yardımcı programlardır. En önemlisi, virüsten koruma yazılımı, bilgisayarınıza giren veya çıkan her türlü bilgi için bir tür kontrol noktası görevi görür, dosyaları ve programları olası riskler için sürekli tarar.

Çeşitli ve sürekli gelişen birçok tehdide ayak uydurmak için, antivirüs yazılımı sürekli olarak geliştirilmelidir. Bu, en iyi antivirüs programlarının en son virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları tespit edip etkisiz hale getirebileceği anlamına gelir. Bunlar arasında truva atları, browser hijackers, rootkit’ler, fidye yazılımları, worms, reklam yazılımları (adware) ve casus yazılımlar (spyware) da bulunur. Ek olarak, bazı antivirüs yazılımları kullanıcıyı spam, phishing ve botnet DDoS saldırılarından da korur.

Virüs Taraması Nedir?
Virüs taraması, virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımları bilgisayarınızdan veya cihazınızdan belirlemek ve ardından ortadan kaldırmak için antivirüs programı tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir.

Düzenli olarak uygulandığında, virüs taraması, makinenizi, kullanımı sırasında bilgisayarınızın maruz kalabileceği potansiyel olarak yıkıcı unsurlardan uzak tutmaya yardımcı olur.

Aslında, internete bağlı herhangi bir makine, verilerinizin sürekli güvenliğini sağlamak için rutin virüs taramalarını hesaba katmalıdır.

Virüs taraması, harici tehditlere karşı çok hassas olduğu için e-posta söz konusu olduğunda özellikle önemlidir.

Bir Virüs Nasıl Belirlenir?
Virüs ve kötü amaçlı yazılım tanımlama, kullanılan donanım ve yazılım geliştikçe tümü daha sofistike hale gelen beş ana kategoriye ayrılır. Maalesef olası tüm tehditleri mükemmel bir şekilde algılayabilen tek bir algoritma veya yazılım uygulaması yoktur. Bununla birlikte, bu yöntemlerin bir kombinasyonu iyi bir tespit oranına ulaşabilir.

1. İmza Tabanlı Tespit
Bilinen tehditlerden oluşan bir veri tabanı kullanarak dosyaları karşılaştıran bir yöntemdir. Bu, şu anda kullanılan en yaygın yaklaşımdır.

2. Sezgisel Tabanlı Algılama
Genellikle imza tabanlı algılamayla birleştirilen bu yöntem, kötü amaçlı yazılım kodundaki ortak özellikleri tanımlar.

3. Davranışa Dayalı Tespit
Sezgisel tabanlı algılamaya benzer şekilde, bu teknik, tehdit kötü niyetli eylemine başlarken davranışsal bir parmak izini tanımlar.

4. Sandbox Detection
Kodun kötü niyetli olup olmadığını belirlemek için sanal bir ortamda kötü amaçlı yazılım programları yürüten bir yaklaşımdır.

5. Veri Madenciliği Teknikleri
Bu tür tespit, bir tehdidin davranışını sınıflandırmak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır.

Virüsten koruma yazılımı, aklınızdaki en son şey kötü amaçlı yazılım olduğunda bile güvende kalmanıza yardımcı olur, en yüksek çevrimiçi güvenliği sağlamak için sürekli çalışır. Her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığını varsayarsak, antivirüs yazılımınızın çalıştığını zar zor fark edersiniz. Ancak, olası bir sorun işaretlendiği anda, iyi bir antivirüs programı sizi derhal bilgilendirecek ve bilgisayarınızı güvende tutmak için sizi doğru eylem planına yönlendirecektir.

Bir Virüsün Yaygın Semptomları Nelerdir?
Bir Virüsün Yaygın Semptomları Nelerdir?
Virüsler, bilgisayarınızda ve cihazınızda bir dizi sorun olarak kendini gösterir. Aslında, makineleriniz tarafından sergilenen tuhaf davranışlar çoğu zaman bir tür kötü amaçlı yazılımla ilişkilendirilir. Dikkat edilmesi gerekenler aşağıdakileri içerir:

Yavaş sistem veya çöken bir cihaz
Yavaş veya bağlanılmayan internet bağlantısı
Program veya uygulamaların eksik olması veya kendi kendine açılması
Pop-up ekler veya diğer müdahaleci reklamlar
Casus Yazılım (Spyware) Nedir?
Casus yazılım (spyware), genel bir addır ve dört kategoriye ayrılır: System monitors, Trojans, adware ve tracking cookies.

Casus yazılımların temel amacı, internet kullanıcılarının etkinliklerini izlemek ve bu bilgileri aktarmaktır. Ayrıca tarayıcı yapılandırmalarını değiştirmek ve istenmeyen reklamlar sunmak için de kullanılabilir. Beşinci kategorideki keylogger’lar, klavyede basılan her tuşu kaydeder. Bu, genellikle tek bir sistemin kullanıcılarını izlemek için kasıtlı olarak kurulur.

Truva Atı (Trojans) Nedir?
Truva atı (trojans), kullanıcıyı onu indirmeye veya yüklemeye teşvik etmek için yararlı, ilginç veya rutin bir program gibi görünen bir tür kötü amaçlı yazılım veya virüstür.

Trojans olarak da bilinen bu tür kötü amaçlı yazılımlar, 1980’lerin başından beri piyasadadır ve çevrimiçi yazılım indirme fırsatları arttıkça giderek yaygınlaşmaktadır. Aslında, Truva atları şu anda var olan en yaygın ve tehlikeli kötü amaçlı yazılım türleri arasında yer alır ve hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlar için tehdit oluşturur.

Pek çok farklı Truva atı türü vardır ve her biri farklı tehdit oluşturur.

Çoğunlukla, kullanıcılar tarafından farkında olmadan yayılırlar, bir e-posta eki şeklinde indirmeler olarak görünebilirler.
Standart bilgisayar virüslerinden ve solucanlarından farklı olarak, genellikle kendi kendine yayılmazlar. Bu özellik, özellikle tespit edilmesini zorlaştırır.
Dahası, bilgisayarınıza yetkisiz erişime izin veren bir denetleyiciye başvurarak arka kapı görevi görmelerine olanak tanır. Bu aynı zamanda onları son derece başarılı ve son derece yaygın hale getirir. Truva atları dünya çapında kötü amaçlı yazılım tespitlerinin tahmini yüzde 83’ünü oluşturur.
Güvenlik, İşletim Sisteminizle Başlar
Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler bir noktada hepimizi etkiler ve dış tehditlere karşı savunmasızlığınız aşağıdan yukarıya doğru başlar. Ne yazık ki, tüm işletim sistemleri eşit değildir. Linux’tan sonra, Mac OS virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı en dayanıklı işletim sistemidir. Windows OS ise, en savunmasız olanıdır. Mobil sektörde Android saldırıya en açık olan işletim sistemidir. Apple’nin iOS’si oldukça güvenilirdir. Bununla birlikte, işletim sisteminiz veya cihazınız ne olursa olsun, güvenlik için her zaman gerekli adımları atmanız önemlidir.

Bazı durumlarda bu, bilgisayarınızın işletim sisteminin ve donanımının çeşitli yönlerini koruyan kapsamlı bir antivirüs programı almak anlamına gelirken, bazı durumlarda ise, güvende kalmak için bir reklam engelleyiciye ve e-posta antivirüs tarayıcısına ihtiyacınız olabilir. Hangi seçeneği kullanmaya karar verirseniz verin, çevrimiçi güvende kalmak için gerekli araçlara ve yardımcı programlara sahip olduğunuzdan emin olun.

Çevrimiçi Ortamda Nasıl Güvende Olunur?
Güçlü bir virüsten koruma programı veya gelişmiş bir e-posta koruma yazılımı çok önem olsa da, çevrimiçiyken güvenliği artırmaya yardımcı olmanın birkaç başka yolu daha vardır:

Antivirüs yazılımını ve işletim sisteminiz dahil diğer programları düzenli olarak güncelleyin.
Virüsten koruma yazılımını spam filtreleriyle birleştirin ve şüpheli e-posta’ları açmayın.
Sayılar, harfler ve özel karakterlerle karmaşık parolalar oluşturun.
Güvenli bir şekilde alışveriş yapın ve yalnızca URL’sinde https uzantısı olan güvenilir mağazaları kullanın.
En son dolandırıcılık ve tehditlerden haberdar olun.
E-posta Güvenliği Nedir?
E-posta güvenliği, e-posta içeriğini ve hesapları yetkisiz erişime karşı koruyan herhangi bir prosedür için kullanılan bir terimdir. E-posta hizmet sağlayıcıları, müşteri hesaplarını ve bilgileri bilgisayar korsanlarından korumak için e-posta güvenlik önlemlerine sahiptir.

E-posta, kötü amaçlı yazılım, spam ve kimlik avı saldırılarını yaymak için bir araç olarak bilgisayar korsanları arasında popülerdir. Kimlik hırsızlığıyla sonuçlanan hassas bilgileri paylaşmaları için alıcıları kandırmak için aldatıcı mesajlar kullanırlar. İnsanları ekleri açmaya ikna ederler veya kullanıcının cihazına kötü amaçlı yazılım (e-posta virüsleri gibi) yüklerler. E-posta aynı zamanda bir kurumsal ağa erişmek ve değerli şirket verilerini ihlal etmek isteyen saldırganlar için de ana giriş noktasıdır.

E-posta Neden 1 Numaralı Saldırı Vektörüdür?
E-posta’lar etkili bir ilk bulaşma vektörüdür.

Neden mi?

Çünkü neredeyse her şirket e-posta kullanır ve hepimizin tahmin edebileceği gibi ortalama bir çalışan gün içinde birçok e-posta alır. Çok sayıda e-posta, bir çalışanın her birine ayırmak için yalnızca kısa bir zamana sahip olduğu ve onları yanlış bir güvenlik duygusuna sürüklediği anlamına gelir. Siber suçlular, bulut tabanlı e-posta’nın büyümesiyle daha da yaygın ve etkili hale gelen kimlik avı saldırılarında bundan yararlanır.

1. Kimlik Avı Tehdidi
Bir kimlik avı e-posta’sı, kuruluşunuzun çalışanlarını istismar etmek için sosyal mühendisliği kullanmak üzere tasarlanmıştır. Bir saldırgan, bir kullanıcıyı kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamasını veya virüs bulaşmış bir eki açmasını sağlayabilirse, oturum açma kimlik bilgilerini ve diğer kişisel verileri çalabilir veya çalışanın bilgisayarına kötü amaçlı yazılım yükleyebilir. Buradan, siber suçlu, hassas verileri çalmak veya başka saldırılar gerçekleştirmek için kurumsal ağdaki erişimini genişletebilir.

Siber saldırıların % 90’ından fazlası bir kimlik avı e-posta’sıyla başlar ve bunun nedeni, kimlik avı e-posta’larının oldukça etkili olmasıdır. Bir çalışanı, bir şirketin sistemlerindeki bir güvenlik açığını belirlemek ve kullanmaktan ziyade, Netflix hesabında işlem yapması veya bir satıcıya ödeme göndermesi gerektiğine ikna etmek genellikle çok daha kolaydır.

2. Bulut E-postayı Kötüye Kullanma
Bulut bilişimin hızlı bir şekilde benimsenmesi, siber suçluların e-posta’dan yararlanmasını kolaylaştırdı. Google Drive ve Microsoft 365 gibi bulut tabanlı e-posta ve belge paylaşım çözümlerinin artan kullanımı, siber suçlular için yeni saldırı vektörlerinin önünü açtı.

Saldırgan, genellikle meşru olarak paylaşılan bir belge olarak görünen bir kimlik avı e-posta’sı gönderir. Bağlantıya tıklandığında, hedeften hizmetin görüntülemesi için kimlik bilgilerini girmesi istenecek ve bu kimlik bilgilerini saldırgana gönderecektir. Kuruluş, bulut altyapısını hesap kullanımına görünürlük sağlayacak ve erişim denetimi uygulayacak şekilde yapılandırmadıysa, saldırgan bu çalınan kimlik bilgilerini şirketin bulutundaki hassas verilere erişmek için kullanabilir.

Kötü Amaçlı Bir E-posta Neye Sebep Olur?
Kimlik avı e-posta’ları ve diğer kötü amaçlı mesajlar, bir saldırganın bir kuruluşun ağına ilk erişimini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir ve bir dizi farklı amaca ulaşabilir:

1. Kimlik Bilgisi Hırsızlığı
Bir çalışanın kullanıcı adını ve şifresini çalmak için bir kimlik avı e-posta’sı tasarlanabilir. Bu kimlik bilgileri, veri hırsızlığı veya diğer eylemleri gerçekleştirmek için hem yerinde hem de buluttaki hizmetlere uzaktan erişmek için kullanılabilir.

2. Hileli Ödeme
BEC ve benzer dolandırıcılıklar, bir şirket içinde üst düzey bir yöneticiyi taklit etmek için tasarlanmıştır. Bu e-posta’lar, bir çalışana, bir anlaşmayı kapatmasını veya bir satıcı faturasını ödemesini söyleyerek, belirli bir hesaba ödeme göndermesi talimatını verir.

3. Truva Atı Kurulumu
Kötü amaçlı e-posta’ların çoğu, hedef bilgisayarda bir dayanak oluşturmak için tasarlanmış bir Truva atı taşır. Bu kötü amaçlı dosya daha sonra verileri toplar ve muhtemelen keylogger’lar veya fidye yazılımı gibi ek, özel kötü amaçlı yazılımlar indirir.

4. Fidye Yazılımı Teslimi
Kimlik avı e-posta’ları, fidye yazılımı için birincil teslim mekanizmalarından biridir. Bir fidye yazılımı saldırısı, etkilenen bilgisayarlardaki tüm dosyaları şifreler ve dosyaları kurtarmak için bir ödeme talep eder. Fidye ödense bile, tam bir iyileşme garantisi yoktur.

Bunlar, başarılı bir kimlik avı saldırısının bir kuruluşun siber güvenliği üzerindeki olası etkilerinden yalnızca birkaçıdır. Bu durumların herhangi birinde, başarılı olabilmesi için saldırıya yalnızca tek bir çalışanın düşmesi gerekir. Ancak kimlik avcıları, başarılı bir saldırı olasılığını en üst düzeye çıkarmak için genellikle şirket içindeki birden çok çalışanı hedef alır.

Yerleşik Güvenliğiniz Neden Yeterli Değil?
Birçok kuruluş, yerleşik güvenlik ayarlarına veya bulut e-posta sağlayıcıları tarafından sağlanan diğer yapılandırma seçeneklerine güvenir. Ancak, bu ayarlar bir dizi e-posta tabanlı tehdide karşı koruma sağlamak için yeterli değildir:

1. Zero-Day Malware (Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırısı)
Çoğu e-posta güvenlik çözümü, kötü amaçlı yazılımların imza tabanlı tespitine dayanır. Bu, kurumsal ağa bulaşmadan önce sıfırıncı gün saldırılarını belirleyemeyecek ve engelleyemeyecektir.

2. Sosyal Mühendislik ve BEC
Bazı kimlik avı e-posta’ları, kimlik avı bağlantıları veya ekli kötü amaçlı yazılımlar gibi kötü amaçlı içerik taşımaz. Bunun yerine, kullanıcıyı belirli bir banka hesabına para göndermek gibi bir işlem yapması için kandırır. Yalnızca kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı bağlantılarını arayan e-posta güvenlik çözümleri, bu saldırıları tamamen kaçıracaktır.

3. Çalışan İhmali
Bir kuruluşun çalışanlarının zayıf verileri ve e-posta güvenliği, bir siber suçlunun saldırısı kadar zarar verici olabilir. Hassas veriler e-posta veya bulut tabanlı çözümler yoluyla yetkisiz bir tarafla paylaşılırsa, bunlar sızdırılabilir ve siber suçlular bu bilgilere erişilebilir. Veri kaybını önleme çözümü, e-posta güvenliğinin önemli bir parçasıdır.