Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

E-Posta Hesaplarınızı Güvenle Yönetmeniz İçin En Verimli 4 Yol

E-Posta Hesaplarınızı Güvenle Yönetmeniz İçin En Verimli 4 Yol

Bilgisayar korsanları birçok hesabınızdaki bilgilerinizi kolaylıkla ele geçirebiliyor demiştik, fakat bugün konumuz e-posta hesaplarının güvenliği olduğu için size e-posta hesaplarınızı nasıl güvende tutmanız gerektiğini anlatacağız. İster kişisel yazışmalarınızı güvence altına almak isteyin ister ticari sırlarınızı gizlemeye çalışıyor olun, e-posta güvenliği için aşağıdaki beş kural sizi en yaygın ve önlenebilir saldırılardan bazılarından kurtarabilir.

1. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın
İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) kullanmak basit ama güçlü bir güvenlik önlemidir. Birisi şifrenizi ele geçirmiş olsa bile, hesabınıza girmeden önce telefonunuza gelen SMS bilgisine de ihtiyaç duyar.

2. Şifre güvenliğini ciddiye alın
Şifre güvenliği ile ilgili insanlara sürekli ciddi şekilde uyarılar yapılıyor. Fakat tüm bu uyarılara rağmen, insanlar şifre belirlerken hala güvenliği önemsemiyor.

Yakın bir zamanda yapılan Google araştırmasına göre, en yaygın kullanılan şifre 123456. Bu da insanların belirledikleri şifreleri umursamadığını gösteriyor. Sizin de bu şekilde sağlıksız şifre alışkanlıklarınız varsa ve unutmamak için kolay şifreler seçiyorsanız, 1Password gibi bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz.

Şifre yöneticisi kullanmak istemiyorsanız, şifrenizin; sayı, harf ve noktalama işaretlerinden oluşan en az 16 karakterden oluştuğuna emin olun. Bilgisayar korsanlarının saldırılarına ancak bu şekilde karşı koyabilirsiniz. Ayrıca şifrelerinizi bir yerlere yazmaktan, birileriyle paylaşmaktan ve farklı hesaplar arasında parolaları asla tekrar kullanmadığınızdan da emin olmanız gerekiyor.

3. Kimlik avı saldırılarından korunun
Kimlik avı, bilgisayar korsanlarının cihazlarınıza ve hesaplarınıza erişebilmesinin yaygın bir yoludur ve her yıl milyonlarca insan kimlik avı saldırılarına maruz kalır. Bilgisayar korsanları genellikle, size bir bağlantıya tıklamanızı veya bir eki indirmenizi isteyen yasal görünümlü bir e-posta gönderir. Bağlantı, şifrenizi girmenizi (yani kimlik bilgilerinizi bilgisayar korsanına göndermenizi) veya otomatik olarak kötü amaçlı yazılım indirmenizi isteyebilir. Böyle bir durumda resmi olmayan veya yanlış yazılmış e-posta adresleri gibi kimlik avının göstergesi olan küçük ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca tanımadığınız birinden gelen bir e-posta’dan asla bir şey indirmemeniz veya tıklamamanız da önemlidir.

4. Cihazlarınızı koruyun
Birinin e-posta hesabını ele geçirmenin en kolay yollarından biri cihaz hırsızlığıdır. Ayrıca keylogging yazılımı ve diğer casus yazılım türleri de endişe duymanız gereken yazılımlardır. Bu sebeplerden ötürü seyahat ederken ve halka açık yerlerde fiziksel güvenliğinizin farkında olun ve cihazınız için her zaman bir şifre belirleyin. Cihaz korsanlığını önlemek için güvenilmeyen bağlantıları tıklamayın, cihazınız için resmi güvenlik yamalarını ve güncellemeleri yükleyin. Ortak kullanıma açık bir bilgisayar kullanıyorsanız, oturumu kapatmayı asla unutmayın.