Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

E-mail Abone Listenizi Nasıl Oluşturmalısınız?

E-mail Abone Listenizi Nasıl Oluşturmalısınız?

E-posta pazarlama için YG (Yatırım Getirisi), tüm pazarlama kanalları arasında en yüksek olmaya devam ediyor. Bu yüzden, özellikle e-ticaret yapanlar, uzun bir e-posta listesine sahip olmayı birincil hedefleri haline getirmiştir.

Başarılı bir e-posta listesi oluşturmanın iki ana koşulu vardır:

Web sitenize gelen kaliteli trafik
Web sitenizde düzgün kayıt formlarının olması
Peki e-mail abone listesi nasıl oluşturulur?

Bu yazıda müşteri kazanmanızı iyileştirmenize yardımcı olmak için en etkili e-posta abone listesi oluşturma taktiklerini inceleyeceğiz.

Ama önce bazı temel bilgileri ele alalım.

E-mail Listesi Nedir?
Bir e-posta listesi; bülteninize, blogunuza veya web sitenize e-posta’larıyla abone olan insanlardan oluşan bir listedir.

E-posta listesi veritabanınızı büyütmenin temel amacı, potansiyel müşteri adaylarınızın sayısını artırmaktır. Böylece daha sonra onları sadık müşterilere dönüştürebilirsiniz.

E-mail Listeleri Hakkında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?
E-mail Listeleri Hakkında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?
1. Bir e-posta servis sağlayıcısı edinin
Başlamadan önce, rahat olduğunuz ve belirli iş modelinize uygun bir e-posta pazarlama sağlayıcısı edinmeniz çok önemlidir.

2. Listenizi sağlıklı tutun
İyi bir e-posta listesi, sizi bilen, markanızla ilgilenen ve bülteninize kaydolan kişilere yaklaşmanız anlamına gelir. Yalnızca bu tür bağlantılar yüksek dönüşümle sonuçlanır ve doğru pazarlama sonuçları üretir.

Abonelerin %30’u her yıl e-posta adreslerini değiştirdiği için e-postalarınızı ne kadar süredir ve ne kadar uzun süredir topluyor olursanız olun, etkin olmayan e-posta adreslerini düzenli olarak silin (yılda en az bir kez). Niceliğe değil kaliteye odaklanın.

3. Bir e-posta listesi satın almayın
İnternette size işletmeniz için yüzbinlerce “kaliteli” (kaliteli olmayan) bağlantıya sahip e-posta listesi satacak pek çok şüpheli insan var.

Ama bu kötü bir düşünce…

İşte nedeni:

Bir e-posta listesi satın alıyorsanız, başkalarının da aynı e-posta listesini satın alma ihtimalinin çok yüksek olduğunu unutmayın.
Satın alınan e-posta listeleri tamamen bir spam tuzağı olabilir, yani bu kişilere e-posta gönderirseniz, gönderenin e-posta adresi ve IP adresi spam olarak kara listeye alınır. Spam tuzağı olmasalar bile maalesef işletmeniz için kaliteli potansiyel müşteriler değillerdir ve sizi spam olarak işaretleyebilirler.
Listenize dahil olmayan insanlara e-posta gönderdiğiniz için kanunu ihlal etmekten dolayı yasal zorluklarla karşılaşabilirsiniz.
Bu listeyi almak ve kampanyanızı bu listedeki kişilere göndermek için belirli maliyetlere katlanmak zorunda kalırsınız. Ancak bu size satış olarak dönmek yerine, spam olarak döner ve e-posta pazarlama kariyerinizi daha başlamadan biter.
Bununla birlikte işe yarayan bir çözüm arıyorsanız, e-posta listenizi sıfırdan nasıl oluşturacağınızla ilişkin aşağıdaki kanıtlanmış 9 taktiği deneyebilirsiniz.

E-mail Listesi Nasıl Oluşturulur?
E-mail Listesi Nasıl Oluşturulur?
1. Standart bir kayıt formu
Bir e-mail listesi oluşturmanın ilk ve en temel yollarından biri, sitenizde standart bir kayıt formu bulundurmaktır.

2. Pop-up form
Ziyaretçilerinizin kendi istekleri ile haber bültenlerinize kaydolacağını umduğunuz kayıt formları sizin için önemli olsa da, yine de oldukça pasif bir seçenektir.

İnsanların markanızla halihazırda ilgilenip ilgilenmediklerini gerçekten ölçemezsiniz. Bunun yerine, bir pop-up form kullanmalısınız.

Pop-up formları doğası gereği dinamiktir. Bunları belirli zamanlarda veya belirli etkinlikler için açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Doğru yaptığınızda kayıt oranı önemli ölçüde artacaktır.

3. Promosyon
Ziyaretçilerinizin abone listesine kaydolmasını istiyorsanız, karşılığında onlara bir şey vermeniz gerekir (Alakalı bulacakları bir şey)

Örneğin, sınırlı bir süre için indirim veya ücretsiz kargo sunabilirsiniz. Fakat “ücretsiz güncellemeler” sunmayın. Ücretsiz güncellemeler kimsenin umurunda değil, hatta spam gibi görünebilir.

4. Oyun oynamak
Bir e-mail listesi oluşturmak için ziyaretçilerinizi çekmeniz ve onlarla etkileşim kurmanız gerekir. Ancak bazen indirimler ve promosyonlar yeterli değildir.

Bu gibi durumlarda, kalıpların dışında düşünmek harika bir fikirdir. Artık ziyaretçiler için eğlenceli ve e-ticaret mağazası sahipleri için etkili olan birçok etkileşimli kayıt formu vardır. Bunlardan biri, ziyaretçinin ödül almak için “döndürdüğü” eğlenceli bir tekerlek olan Şans Çarkı’dır (Wheel of Fortune). Fakat çarkı döndürmek için, ziyaretçinin önce kaydolması gerekir.

Ödülü, belirli bir miktar veya yüzde indirim olarak dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Her iki durumda da, bu bir kazan-kazan durumudur.

5. Hedeflenen bir açılış sayfası
Ziyaretçilerinizi ana sayfanıza (kaybolabilecekleri) göndermek yerine, bir açılış sayfasına da gönderebilirsiniz. Fakat bu açılış sayfası, yalnızca tek bir ürüne odaklanarak yüksek dönüşüm sağlamak amacıyla tasarlandığından mağaza sayfalarınızdan çok daha az öğeye sahip olmalıdır. Ziyaretçilerinizin bu ürünü veya teklifi alabilmesi için kaydolmaları gerekir.

Yapacağınız testlerle, açılış sayfanızın dönüşüm oranlarını artırabilir, e-posta listenizi oluşturabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

6. Değerli içerik
PDF kılavuzu, e-kitap, hediye rehberi, hazır görüntüler vb. gibi sizin tarafınızdan oluşturulan içerikler sayesinde, ziyaretçilerinizi değerli içeriklerle hiçbir ücret ödemeden abonelere dönüştürebilirsiniz. Ziyaretçileriniz bu kaynağı alabilmek için haber bülteninize ve e-posta kampanyalarınıza kaydolur.

7. İşe yarayan ödüller
Tüm e-ticaret mağazalarının dikkate alması gereken bir başka harika taktik, özellikle kitlenizin en sevdiği sosyal medya kanallarında güçlü ödüller kullanmaktır.

Bu sosyal medya kanalları, hem popüler oldukları için hem de reklam maliyetlerinin çok makul olması nedeniyle büyük olasılıkla Facebook veya Instagram olacaktır.

Unutmamanız gereken tek şey vereceğiniz ödülün doğrudan hedef kitlenizi hedeflemesi gerekir.

Hayvan severleri hedefliyorsanız, yalnızca köpek severlerin çok değer vereceği bir ödül verin. Bir USB veya kulaklık vermeyin.

Ödüllerinizi spesifik hale getirin, böylece katılımcılarınız aynı zamanda nitelikli potansiyel müşterileriniz olsun.

8. Tavsiye
Abonelerinizin arkadaşlarına, ailelerine ve meslektaşlarına sizi tavsiye etmesi karşılığında, onlara değerli bir şey verebilirsiniz.

Bu, ücretsiz gönderim, bir kupon veya indirim, hatta ücretsiz bir hediye olabilir.

Tavsiye yani yönlendirme, harikalar yaratır ve yeni müşteriler edinmenize yardımcı olur.

9. Çevrimdışı liste oluşturma
Mümkün olduğunda e-posta listenizi genişletmek için her zaman “eski usul” çevrimdışı yöntemlerden de yararlanın.

Örneğin:

Kartvizitinizi insanlarla tanıştığınızda ve işiniz hakkında konuştuğunuzda değiş tokuş yapın.
Fuarlara katılın. Standınızda her zaman e-posta sütunu olan bir kayıt listesi bulundurun.
Ürünlerinizi çevrimdışı bir yerde satıyorsanız müşterilerinizden e-posta isteyin.
Etkinlikler düzenlemeyi ve insanları bir araya getirmeyi düşünün. Bunun için bir kayıt formu kullanın.