Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Drone’lar İçin ‘Lisans’ Dönemi Başlıyor

Drone’lar İçin ‘Lisans’ Dönemi Başlıyor

ABD’de drone kullanımı oldukça yaygınlaştı ve farklı sektörlerden birçok firma, bunun yanı sıra bireysel teknoloji tutkunları drone’larını teknoloji marketlerden, internet sitelerinden anında satın alıyor ve uçurmaya başlıyor! Ancak bu trend, hükümetin dikkatinden kaçmadı ve olası terör saldırıları, hava trafiğinde yaşanabilecek aksaklıklar noktasında bir müdahale gereksinimi duyuldu.

 

ABD’de drone’lar, yani insansız sivil hava araçları, bir süredir hava trafik kontrol merkezleri tarafından takip ediliyordu, ancak bir kayıt zorunluluğu yoktu. Şimdi ABD tarafından yapılan açıklamada, federal havacılık biriminin, drone sahiplerine lisans zorunluluğu getirilmesini gündeme getireceği öğrenildi.

 

Drone’lar hava trafiği için riskli mi?
Geçtiğimiz senelerde Atatürk Havalimanı üzerinde drone ile görüntü alan, ardından hakkında dava açılan kişiyi hatırlıyor olmalısınız. Hava trafiği açısından risk yaratmasından ve askeri bölgede sivil hava aracı uçurmasından dolayı yargıya taşınmıştı. ABD de böyle risklerden ötürü, ancak en önemlisi terör saldırılarında drone kullanılmasından endişe etmesinden ötürü drone konusunda bir yasal çerçeve hazırlayabilir. Avuç içi kadar dronelar da, birkaç metrelik dronelar da kullanılıyor. Peki bunun kapsamı ne olacak?

 

Önü alınamayan bir trend olmasından ve çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmasından dolayı bunun bir standardizasyonu yok, ancak ABD’de görünen hava, artık ‘1000 dolar veren herkesin’ drone uçuramayacağı… En azından bunun bir lisans ile, kısa bir eğitimle hem insanlara hem de sivil hava trafiğine tehlike yaratmadan, eğlence ve hobi amaçlı sürdürülebileceği düşünülüyor.

 

Geçtiğimiz yıl ABD’de drone kullanan bir kargo şirketine milyon dolarlık bir ceza kesilmişti, bunun ardından kamuoyunda drone ile çalışan şirketlere dönük bir dikkat uyanmıştı. Bakalım drone için lisans zorunluluğu nasıl bir karşılık bulacak…