Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Domainler Hakkında

Domainler Hakkında

Domain alırken nelere dikkat etmelisiniz?
Domain (Alan adı), bir web sitesinin internet üzerindeki adı ve adresidir. Alan adları, “IP adresi” denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Web sitelerinin bir ismi yani adresi olmak zorundadır. Ata.com.tr bir domaindir, bu domain dns protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve ip adresleri üzerinden yayın yapar. Her web sitesinin bir domaini olmak zorundadır. Domain olmazsa web siteleri sadece ip adresleri üzerinden çalışabilir bu da kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilen bir sistem değildir.
Domain aynı zamanda sizin, yada sahip olduğunuz şirketin dijital ortamdaki kimliğidir. İnternet ortamında yer almak istediğiniz surette ilk olarak domaininizi satın almanız gerekir. Domaininizin size, amaca veya şirkete uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir.
Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılmaktadır:
1. Uluslararası domainler:
Bu domainler ABD’nin ticaret birliğinde kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainler de ilk başvuran alır kuralı geçerlidir. Size veya firmanıza uygun bir domaini sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Fakat alınmışsa; ya alan kişi ile irtibat kurup yüksek ödemeler yapmak durumunda kalırsınız ya da farklı bir isimde yeni bir domain alırsınız. Bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey domain olarak kaydedilmektedir. Neden kaydediliyor diye aklınıza bir soru geldiyse cevabı şu; bütün bu domainler ilerde lazım olur düşüncesi yüzünden kaydedilmektedir. Yani ilerde çok para eder düşüncesi ile. Uluslar arası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar .com,.net, ve .org’dur.
2. Coğrafi veya yerli domainler:
Bu domainler de uluslar arası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Aralarında ki farka gelince, bu domainler de tescil edildikleri ülkenin uzantısı domainin sonuna gelir. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmektedir. Ayrıca Türkiye’de bir domainin maksimum kira süresi 5 yıldır. Yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. Ayrıca ODTÜ kendisine verilen yetkiyle tr, edu.tr, av.tr, dr.tr, bbs.tr, bel.tr, biz.tr, gov.tr, k12.tr,mil.tr, name.tr, net.tr, info.tr, nom.tr, org.tr, pol.tr, tel.tr, web.tr,com.tr ve gen.tr uzantılarında domainde tescil etmektedir.
Domainler kişisel ya da ticari web sitelerinize erişim sağlamak isteyen kullanıcıların ulaşması amacındadır.
Domain alırken dikkat edilmesi gerekilen unsurlar vardır. Bunlar:
•Domaininizin, sizi veya şirketinizi yansıtacak niteliğe sahip olması gerekmektedir.
•Arama motoru optimizasyonu yani arama motoru sitenizi tararken, site içeriğiyle domain arasında bağ kurmaktadır.
•Kısa ve akılda kalıcı olması, yani tire(-) gibi karakterleri bulundurmamalıdır.
•Alan adı uzantısı doğru seçilmelidir.
•URL uzunluğuna dikkat edilmelidir.
•Kullanılmış domainin bir önceki kullanım anacını kontrol etmek gerekmektedir.
•Domaini güvenilir bir yerden almalısınız.
•Sosyal medya hesaplarınızda kullanabileceğiniz domainler seçmek gibi bazı noktalar bulunmaktadır. Domaininizi aldıktan sonra sosyal medya hesaplarını oluşturabilir ve kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.