Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

CSS Nedir? CSS Öğrenmek için En İyi Kaynaklar

CSS Nedir? CSS Öğrenmek için En İyi Kaynaklar

CSS nedir?

CSS, (Cascading Style Sheets), basamaklı stil şablonları anlamına gelen bir biçimlendirme dilidir.CSS, HTML ve JavaScript gibi, web sayfalarının geliştirilmesinde kullanılan 3 ana teknolojiden biridir. CSS ile, web sayfalarının renkleri, fontları, görsel efektler ve görsel unsurlar üzerinde bir kontrol sağlayabilirsiniz. Kullanıcı dostu olan ve görsel açıdan etkileyici web siteleri için HTML ve JavaScript’in yanı sıra, CSS’de oldukça önem taşır.
Öyleyse, CSS’i nerede kullanacağım? Neden CSS kullanayım? gibi sorularınıza yanıut arıyorsanız bu blog yazısı tam size göre! ????
CSS Nedir?
Cascading Style Sheets, HTML’e ek olarak formatla birlikte metin biçimlendirme tarafında olanak sağlayan bir işaretleme dilidir.

İlk CSS sürümü, 1996 yılında W3C tarafından yayınlanmıştır. CSS 1’in bir üst sürümü olan CSS 2, 1998 yılında daha fonksiyonel web sitelerinin geliştirilebilmesi için oluşturulmuştur.

W3C tarafından 1998’de yayınlanan CSS 3 ise, CSS’in en son sürümüdür. CSS 3; seçiciler, renkler, isim alanları ve medya sorguları gibi konular üzerine yeni özellikler eklenerek getirmiştir. CSS 3 ile, kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran gelişmiş web siteleri tasarlayabilirsiniz.

Yapısal olarak web sayfaları üç temel katmandan oluşur. Bu katmanlar; içerik katmanı, görselleştirme ve etkileşim katmanıdır.

Web Sayfalarının Yapısı ve CSS
İçerik katmanı (HTML)

İçerik katmanı, sayfa sahibinin ziyaretçiye aktarmak istediği bilgidir.
HTML ile etiketlenerek bu katman oluşturur.

Görselleştirme katmanı (CSS)

Görselleştirme katmanı, içeriğin ekran boyutuna göre ayarlanması, yazı boyutunun belirlenmesi gibi görsel öğelerin tasarlanması bu katmanda gerçekleştirilir. Görselleştirme katmanı için en yaygın olarak kullanılan stil sayfası dili, CSS’tir.

Etkileşim katmanı (JavaScript)

Etkileşim katmanı, kullanıcı ve sayfa arasında gerçekleşen etkileşim yöntemlerini içerir. Genel olarak JavaScript kullanılır.


CSS Neden Kullanılır?
CSS, işlevlerin nerede, nasıl görüntüleneceğini tarif eder.
CSS’in sağladığı avantajların başlıcaları şunlardır:

Güncelleme kolaylığı: Tüm bir sitenin görselleştirme bilgisi, bir veya birkaç CSS dosyasında tutulması sayesinde basit yapısı sayesinde sitenin bakımı ve güncellemesi oldukça kolay şekilde güncellenebilir.
Veri trafiği tasarrufu: Tüm stiller birkaç tane CSS dosyasında bulunması sayesinde veri trafiğinde ölçülebilir bir tasarruf sağlanır.
İçerik esnekliği: İçerik ile görsel tasarımı farklı ortamlarda kullanmak kolaydır.
Güncel kodlama stratejilerine imkan sağlama: Responsive tasarım sayesinde her cihaz, her ekran boyutu için farklı bir sayfa yapmak zorunluluğu ortadan kalkar.
CSS Öğrenmek için En İyi Kaynaklar
CSS nedir sorusunun yanıtını öğrendiyseniz, şimdi sıra CSS’i en doğru kaynaklar ile kolayca öğrenmekte! ????

CSS öğrenme sürecinde karşılaşabileceğiniz birçok gönderi ve makale bulunuyor, fakat bazen tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anlamak zorlaşabilir. Bu noktada, mümkün olduğunca kapsamlı bir eğitim listesi oluşturduk.

W3schools – CSS Tutorial
W3S, CSS öğrenmek için en temel ve en iyi kaynaklar arasındadır.
Sağladığı ücretsiz eğitimler sayesinde çok çeşitli HTML ve CSS kullanımlarını öğrenebilirsiniz.


FreeCodeCamp
HTML ve CSS’nin temellerini öğrenmekten ilk web sitenizi oluşturmaya kadar ilerleme imkanı bulabilirsiniz.
Bu 12 saatlik ücretsiz YouTube kursunda, sıfırdan projelerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.


CSS-Tricks
CSS-Tricks, 2007’de oluşturulduğunda web sitesi tamamen CSS ile ilgiliydi. Şimdi oldukça geniş kapsamda eğitimleri içeriyor, fakat CSS ve HTML hakkında oldukça faydalı bilgi ve öğretici kaynakları mevcut.


CSS Wizardry
CSS, öğrenmesi kolay ama uzmanlaşması zor olan bir alandır. Harry Roberts’ın CSS Wizardry, BEM metodolojisi ve yeniden düzenleme gibi, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir CSS yazmanın temeli hakkında en iyi makaleleri içerir.


Web Design Weekly
HTML ve CSS sürekli gelişen bir teknolojidir. En son metodolojiler ve özelliklerden haberdar olmak için bu e-posta bülteni oldukça güncel kalmanızı sağlayacaktır.


Create non-rectangular layouts with CSS shapes
Sara Soueidan, açık ve kapsamlı öğretim stili ile tanınır. Bu eğitimde, karşılaşabileceğiniz zorluklara değinmenin yanı sıra CSS şekillerinin nasıl kullanılacağını mükemmel bir şekilde açıklıyor. GitHub’da incelenecek örnekleri de içerir.