Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Cordova nedir ?

Cordova nedir ?

Cordova ile her mobil platforma uygun web tabanlı uygulamalar geliştirebilirsiniz!
HYBRID UYGULAMA NEDİR ?
Hybrid uygulama HTML, CSS, JS gibi frontend dilleri/teknolojileri kullanarak mobil uygulama geliştirilmesi sonucu çıkan üründür.Yani sadece bu teknolojileri bilerek web geliştirebileceğiniz gibi aynı zamanda farklı platformlara ( Android, IOS, Windows Phone) sahip mobil uygulamalar da geliştirebilirsiniz. Elbetteki bu tür bir geliştirmenin avantajları ve dezavantajları var. Hibrit uygulama ile ilgili daha fazla bilgi okumak için tıklayın.
NATIVE UYGULAMA NEDİR ?
Native uygulama ise platforma özgü dil ile mobil uygulama geliştirme sonucu ortaya çıkan üründür. Yani Native uygulama geliştirirken hangi platform için geliştirme yapacaksanız o dili bilmeniz gerekmektedir. Ör; Android cihazlar için geliştirme yapacaksanız Android ve temelinde Java bilmeniz gerekmektedir.Veya IOS yazabilmek için Objective-C veya Swift dillerini bilmek gerekmektedir.
APACHE CORDOVA NEDİR ?
Cordova mobil uygulama geliştirme için kullanılan bir platformdur. Bu platformda yalnızca HTML, CSS ve JavaScript kullanarak uygulama geliştirmek mümkündür. Temel mantığı web uygulamamıza bağlanarak mobil cihazlarımızın fonksiyonlarını yerine getirmek üzerinedir. Yani bir web uygulamasını mobil bir uygulama gibi kullanmamıza olanak sağlar. Üstelik gelişmiş özellikleri sayesinde telefonun Kamerasını ve benzeri fonksiyonlarını kullanmamız mümkündür. HTML, CSS ve JavaScript bilen herkes Cordova’yı kullanabilir. Birçok hazır örnek de bulunmaktadır. Web sitesi geliştirmeye aşina olan herkes Cordova aracılığıyla mobil uygulama geliştirebilir. Yalnızca Android için değil, iOS gibi diğer işletim sistemine sahip cihazlar için de uygulama geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz.
HYBRID UYGULAMALARIN ÇALIŞMA MANTIĞI
Hybrid uygulama ile yazılan kodlar Native kodlara dönüştürülmüyor. Yazdığınız uygulamayı bir Web View aracılığıyla kaplayarak tarayıcı gibi görünmeyen bir tarayıcıda çalıştırmaktır. Ancak siz bu tarayıcıyı tarayıcı gibi değil uygulama gibi görmektesiniz.
HYBRIT MI ? NATİVE UYGULAMA MI ?
Bu soruya verilen kesin bir cevap yoktur. Bu tamamen uygulamayı geliştirecek olan kişinin tercihine ve uygulamanın hitap edeceği kitleye göre değişmektedir. Geliştirme hızı ve farklı platformlara kolay uyarlanabilmesi Hybrid uygulamaları avantajlı kılıyor. Fakat performans noktasında Hybrid uygulamalar sınıfta kalmaktadır. Bu nedenle uygulamanın ne ile geliştirildiği değil, gerçekleştirmesi gereken işlevi gerçekleştirip gerçekleşmediğine bakmamız gerekiyor.