Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

CC Ne Demek? Mail Yazarken CC ve BCC Nedir?

CC Ne Demek? Mail Yazarken CC ve BCC Nedir?

E-posta’da CC ve BCC Ne Anlama Gelir?
Bir e-posta’daki CC alanı Carbon Copy anlamına gelirken, BCC alanı Blind Carbon Copy anlamına gelir.

Bir e-posta’daki CC alanı, gönderenin birincil e-posta alıcısından başka birine e-posta’nın “karbon kopyasını” göndermesine olanak tanır. E-posta’daki CC alanı, alıcıları iletişim halinde tutmanıza olanak tanır.

Örneğin, olası bir müşteriye proje teklifiyle bir e-posta gönderdiğinizi varsayalım. E-posta’nızın bir kopyasını müdürünüze göndermek istersiniz, böylece müdürünüzde bu e-posta döngüsünün içinde kalır. Bu durumda, potansiyel müşterinin e-posta adresini birincil alıcı alanına, yöneticinizin e-posta adresini CC alanına girmeniz gerekir.

CC gibi, BCC de e-posta’nın bir karbon kopyasını birine göndermek için kullanılır. Bununla birlikte, CC ile BCC’nin çalışma biçiminde büyük bir fark vardır.

Birini bir e-posta’da CC’ye eklediğinizde, hem birincil alıcı hem de CC alanındaki alıcılar birbirlerinin e-posta adreslerini görebilir. Yukarıdaki örnekte, potansiyel müşteri, yöneticinizin e-posta’da CC’de olduğunu görebilir. Bundan kaçınmak için, yani karbon kopya alıcılarını gizli tutmak istiyorsanız, BCC alanını kullanmanız gerekir.

BCC alanında belirtilen tüm e-posta adresleri gizli tutulur.

CC ve BCC Ne Zaman Kullanılır?
CC aşağıdaki durumlarda kullanılır:

Başka birinin gönderdiğiniz bir e-posta’nın bir kopyasını almasını istiyorsunuz, ancak o kişi birincil alıcılardan biri olmadığı durumlarda, CC kullanabilirsiniz.
E-posta alıcılarının, mesajın gönderildiği diğer kişileri tanımasını istediğinizde CC kullanabilirsiniz.
BCC aşağıdaki durumlarda kullanılır:

Başka birinin e-posta almasını isteyip, e-posta’nın birincil alıcılarının bu diğer kişiye bir kopya gönderdiğinizi görmesini istemediğinizde BCC kullanabilirsiniz. Örneğin, bir çalışan arkadaşınızla sorun yaşıyorsanız, ona bununla ilgili bir e-posta gönderdiğinizde, insan kaynakları departmanına BCC gönderebilirsiniz. İK kayıtları için bir kopya alacaktır, ancak e-posta gönderdiğiniz arkadaşınız bunun farkında olmayacaktır.
Bir e-posta’nın bir kopyasını çok sayıda kişiye göndermek istediğinizde BCC kullanabilirsiniz. Örneğin, çok sayıda kişinin olduğu bir e-posta listeniz varsa, onları BCC alanına dahil edebilirsiniz. Hiç kimse başka birinin e-posta adresini göremez. Bunun yerine bu kişileri CC’ye eklerseniz, e-posta adreslerini ifşa etmiş olursunuz ve e-posta programlarında uzun bir CC listesi görürsünüz. Gönderici alanına kendi e-posta adresinizi girip, BCC alanına diğer tüm adresleri ekleyerek herkesin e-posta adresini birbirinden gizleyebilirsiniz.
E-posta’da CC ve BCC Kullanmakla İlgili Sorunlar Nelerdir?
CC ya da BCC alanı, seçtiğiniz herhangi bir alıcıya e-posta’nın bir kopyasını göndermenize olanak tanır. Çoğu durumda, bir kişiyi döngüde tutmak veya aynı e-posta’yı onlarla paylaşmak için kullanılır. Bu, alıcının gelen kutusunda aynı e-posta’nın bir kopyasını oluşturur. Eğer onu gönderdiğiniz her giden e-posta’ya CC ya da BCC yapacaksanız, o kişinin gelen kutusunun durumunu hayal edin. CC ve BCC gelen kutunuzu doldurmanın hızlı bir yoludur. CC e-posta’ları e-posta hesabında gereksiz depolama alanı kaplar. E-posta’nın ekleri varsa, bu eklerin kopyaları oluşturulur. Bu şekilde çok fazla depolama alanı boşa harcanır.

Son olarak, gönderilen e-posta başına ücret alan bir e-posta hizmeti kullanıyorsanız (Amazon’un SES’i gibi), CC ve BCC alanında belirtilen her alıcı için bir krediyi boşa harcarsınız.

CC ve BCC işlevleri aslında e-posta gönderme en iyi uygulamalarıdır ve birden fazla alıcıya kişisel e-posta gönderiyorsanız kullanmanız gereken özelliklerdir. Artık bu iki özelliğin işlevlerini bildiğinize göre, bunları uygulamaya koyarak e-posta kullanma yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz.