Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Bitcoin blockchain teknolojisinin kullanıldığı ilk uygulamadır.
Blockchain kavramını birçoğumuz Bitcoin ile duymuşuzdur. Çoğu kişi tarafından Blockchain , Bitcoin ile aynı şeyler olduğu sanılıyordu. Bunun temel nedeni bu teknolojilerin aynı anda çıkmasıdır.Aslında Blockchain bitcoin altyapısını sağlayan büyük bir teknolojidir. Aslında Bitcoin ile Blockchain teknolojisi insanlara tanıtılmış ve bu şekilde ilk olarak Blockchain teknolojisi Bitcoin ile denenmiştir. 10 seneden beri kullanılan Bitcoin Blockchain teknolojinini sağlamlığını ispat etti. 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adıyla kullanıcılar arası sanal para (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) isimli bir makale yayınlandı. Bu makalede ilk kez blockchain(chain of blocks) kavramı dünyaya tanıtıldı. Makalenin yazarı ve Blockchain teknolojisinin dünyaya yayan kişinin gerçek adı ve kimliği bilinmiyor. Zamanla bu kavram Blockchain kelimesi ile evrildi. En çok finans sektöründe kullanılmaya başlandı.
Peki Blockchain nasıl işler?
Blockchain teknolojisi bizlere verinin şeffaflığını ve güvenilirliğini vaat ediyor. Blockchain verilerin bir merkezde değilde dağınık bir şekilde ağ üzerinde çalışmasını sağlıyor. Bu özelliği ile aradaki aracıları kaldıracaktır. Bir proje tasarımı yaptığınızı düşünün.Bu projenin çalınmaması için Türkiye’de bir patent şirketi tarafından patentleme işlemi ve noter onayı gibi uzun süreli bir işlem yapmanız gerekiyor.Bu işlemde aracılar olarak bahsettiğimiz Noter ve patent şirketidir. Bu kuruluşlara para ödeyerek ve uzun bir süre uğraşarak tamamlıyorsunuz. Peki bu proje tasarımını aynısını Çek Cumhuriyeti’nde bir şirket yapıyor ve projenin ilk çıkış kaynağı(sahibi) siz olduğunuz halde bu projeyi yapmaya devam ediyorlar. Bunun için bir hukuksal süreç başlatmanız gerekiyor. Bu süreç için belirli bir miktar para ve zaman harcamamız gerekiyor. Hatta sizin aldığınız patentin Çek Cumhuriyeti’nde geçerliliği nedir? Bu gibi sorunlar çıkıyor. Yukarıdaki sorunu çözmek aylar hatta yıllar sürebilecek iken Blockchain teknolojisi ile 1-2 dakika gibi kısa sürede ve çok daha az maliyet ile çözecektir.Blockchainde siz yaptığınız tasarımı ağ üzerinden tüm ağlara dağıtıyorsunuz. Bu tasarımın sizin olduğu bilgisi tüm ağa yayılıyor.Merkezi değil dememizden kasıt da tamda budur. Yani bilginiz tüm ağlarda var. Projenizin sizi olduğunu kanıtlamanız çok kolay çünkü milyarlarca veya milyonlarca şahidiniz var. Blockchain teknolojisi tüm ağı kontrol ederek tasarımın sizin olduğunu ispatlamış oluyor.

Ağ üzerinden birileri benim verimi değiştirse ne olacak?
Blockchain’deki zincir mantığı da burada işliyor. Ağ üzerinden yaptığınız işlemler bir zincire şifrelenerek ekleniyor ve bu veriler düzenlenemiyor ve silinemiyor. Zincir zamanla büyüyor.Her zincir bir önceki işlemden bilgi barındırarak değiştirilmesi engelleniyor. Bir kişinin sizin verilerinizi değiştirebilmesi için tüm ağları hacklemesi gerekiyor ve bu da imkansız bir durum.Ağınızın popülasyonunun 1 milyon olduğunu düşünün. Biri sizin bilginizi değiştirebilmesi için öncelikler 500.001 ağı ale geçirmesi gerekiyor ve bu ağlardaki bilgileri değiştirebilmesi gerekiyor.Tabi bu da yetersiz kalıyor. Birde blogun zincirindeki şifreleri çözmesi gerekiyor. Sisteme müdahale etmek isteyen kolay bir şekilde tespit edilerek ağ dışı kalıyor. Düşünsenize veriniz var ve bu bilginize hiçbir kurum ve devlet müdahale edip manipüle edemiyor. İşte bu yüzden Blockchain teknolojisi geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Bu teknoloji sayesinden çok uzun bir süreç alan işlemler dakikalar veya saniyeler içinde tamamlanmış oluyor. Bu teknoloji dünyamıza tamamen yayıldığında bazı meslekler yaşamını yitirecektir.