Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Bir Sitenin Kullanıcı Dostu Olması Ne Anlama Gelmektedir?

Bir Sitenin Kullanıcı Dostu Olması Ne Anlama Gelmektedir?

Bir Sitenin Kullanıcı Dostu Olması Ne Anlama Gelmektedir?
Bir Sitenin Kullanıcı Dostu Olması Ne Anlama Gelmektedir?
Google’ın siteleri sıralandırmak yönünde attığı adımların içerisinde, gerçekleştirilmesi gereken pek çok kriter var. Bunlardan yakın zamanda en çok konuşulmaya başlananı ise sitenin “kullanıcı dostu” bir yapıya sahip olması.

 

Peki bir sitenin kullanıcı dostu olması ne anlama gelmektedir? Kullanıcı dostu site, diğerlerinden farkını hangi alanlarda ortaya koyabilmektedir?

 

Genellikle farklı tarayıcılara ve cihazlara verilen görüntüde uyum sağlayabilme özelliği, kullanıcı dostu sitelerin baş özellikleri arasındadır. Farklı işletim sistemlerine ve özelliklere sahip akıllı telefonlarda ve tabletlerde, Firefox, Opera, Chrome gibi tarayıcıların her birisinde sizlere aynı kullanışlılığı sunması, bu sayede kullanım konusunda sorunsuz olması ziyaretçilerin (ve ziyaretçi memnuniyetini oldukça önemseyen Google’ın) olmazsa olmazlarından birisidir.

 

Kolay erişilebilir sekmeler, göz yormayan bir tema ve kullanıcının nerede ne bulabileceğini kolaylıkla görebilmesini sağlayan bir web tasarım da bu kullanıcı dostu olmanın verdiği özellikler içerisindedir. Böylece siteyi ziyaret eden kullanıcılar, metin okurken, herhangi bir konuda bilgi alırken ya da verirken, herhangi bir sekmeyi açmaya çalışırken yaptıkları işlemleri mümkün olduğunca basit, kısa ve sorunsuz bir şekilde yapabilmenin de keyfini çıkartırlar.

 

Sitelerin kullanıcı dostu olması, ziyaretçi sadakatini oldukça önemli bir kriter olarak belirleyen ve arama motoru sıralamalarında oluşan dizilişi de etkilemesini sağlayan Google için oldukça önemli bir kriterdir ve sitelerin bu kriterlere nasıl ve hangi şartlarda uymaları gerektiği bazı Google dökümanlarında oldukça net bir şekilde belirtilmiştir. Biraz çaba ile ve doğru kişilerle (ya da şirketlerle) çalışmak sayesinde yaşanan sorunların üstesinden hızlıca gelinebilir, siteleriniz hem mobil uyumlu, hem kullanıcı dostu, hem de ziyaretçilerin üzerine olumlu yorum yapabileceği, sık sık ziyaret edebileceği ve hatta başkalarına da tavsiye edebileceği birer online bilgi portalı ya da çekim merkezi haline gelebilir.