Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Amazon Mülakatında Başarılı Olmanın Yolları: En Sık Sorulan Amazon Mülakat Soruları

Amazon Mülakatında Başarılı Olmanın Yolları: En Sık Sorulan Amazon Mülakat Soruları

Yazılım mühendislerine en sık sorulan Amazon mülakat soruları neler?

Amazon yazılım mülakatına hazırlananlar kişiler, işe alınma sürecinin nasıl gerçekleştiği ve mülakat sırasında karşılarına gelebilecek olan aşamaları muhtemelen merak ediyordur.

Amazon’da işe girebilmek için en gerekli şeylerden biri de İngilizce konusunda kendinizi geliştirmeniz. İlk aşamadaki mülakatlardan geçtikten sonra İngilizce konusunda gösterdiğiniz performans, işi alma şansınızı büyük ölçüde etkileyecektir.

Amazon’un en zorlu röportaj sorularını bulmak için yüzlerce Glassdoor yorumunu eleyerek en sık sorulan mülakat sorularını seçtik.

Google, Facebook ve Amazon gibi şirketlerde yapılan mülakat soruları neredeyse şirketlerin kendileri kadar ünlü. Amazon’un sorduğu sorulara göz attıktan sonra Google ve Facebook’un yazılım mühendisleri için sorduğu en popüler sorulara da göz atabilirsiniz.

Amazon Mülakat Süreçleri
Başarılı şirketlerin mülakatlarına hazırlık süreci oldukça uzun süre alabiliyor, bu süreçte hangi konularda eksiğiniz varsa onların üzerinde çalışmak ve genel pratik yapmak oldukça verimli olacaktır.

Pratik olarak LeetCode, HackerRank gibi sitelerde zaman geçirerek mülakat sürecinizi başarılı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

— İlk İrtibat: İlgilendiğiniz ilana başvurduktan sonra muhtemelen LinkedIn üzerinden dönüş alacaksınız. Bundan dolayı LinkedIn profilinizin güncel olması oldukça önemli.

— Coding Challenge: Teknik mülakatlara giren herkesin aşina olduğu, çoğu işe alım sürecinin ilk adımı olan bu aşamada size veriken programlama problemini çözmeniz bekleniyor.

Bu aşamada, gönderilen kodlama problemlerini çözebilmenin yanında temiz, anlaşılır ve gerekli yerleri yorum satırlarıyla açıklanmış kodlar yüklemek oldukça önemli.

Bundan sonraki süreç biraz zaman alabilir. Bir mühendis yazdığınız kodun beklentileri karşılayıp karşılamadığını inceliyor. Eğer bu aşama da başarılı olduysanız telefon mülakatına davet ediliyorsunuz.

-Telefon Mülakatı: Bu aşamada ise kodlama kısmında yazdığınız kodlarla ilgili temel algoritma soruları soruluyor.

Mülakatın bir diğer aşamasında ise daha önceki iş tecrübelerinizi anlatmanız bekleniyor. Bu aşamada liderlik prensibi bünyesinde yaptığınız projeleri anlatmanız oldukça faydalı olacaktır.

— On-site Interview: Telefon mülakatından sonra yaklaşık 10 gün içerisinde, mülakatın olumlu/olumsuz geçtiğini bildiren e-posta gönderiliyor. Şirket, sizi tüm masrafları karşılayacak şekilde başvurduğunuz pozisyonun bulunduğu lokasyona davet ediyor ve son mülakatı burada gerçekleştiriyor.

Karşılaşabileceğiniz En Sık Amazon Mülakat Soru ve Cevapları
????Başvurduğunuz işin tanımını gözden geçirin????
Amazon’un sizin başvurduğunuz iş tanımını gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Bu şekilde, işe alma müdürünün aradığı özelliklerin ayrıntılarına hakim olabilir ve ayrıntıları yanıtlamanız için önceden hazırlık yapabilirsiniz.

Amazon’un misyonu ve değer verdiği öncelikleri gözden geçirerek yanıtlarınıza ekleyebileceğiniz ek bilgiler ekleyebilirsiniz.

Sosyal medyada son paylaştıklarına bakın ve daha fazla ayrıntı için hızlı bir haber araştırması yapın. Röportaj sırasında şirketle ilgili güncel konuları tartışabilirseniz, etkileyici bir şansınız olacaktır.

Amazon mülakat soruları, pozisyona bağlı olarak değişeceğini unutmamalısınız. Bir yazılım mühendisine sorduğu soruyu muhtemelen iş analistine sormayacaktır. Bununla birlikte, sorduğu belirli sorular yaygındır.

????En sevdiğiniz Amazon ürünü nedir? Onu geliştirmek için ne yapardınız?
Bu, işe alma yetkilisinin Amazon’un ürünlerine olan aşinalığınızı ölçmesine yardımcı olan bir sorudur. Bilerek yanıtlayabildiğiniz ve mantıklı bir öneri sağladığınız sürece, herhangi bir Amazon ürünü mutlaka işe yarayacaktır.

Amazon ürünleri, Amazon tarafından satın alınan masaüstü, mobil ve online platformdaki ürünleri içerir.

Başvuracağınız pozisyonun gereksinimlere göre Amazon’un developerlar için olan toollarını inceleyerek ve üzerine araştırma yaparak mülakatta sorulan bu soruyu kolayca yanıtlayabilirsiniz.

????Amazon’un ana rakiplerinin olduğunu düşünüyor musunuz? Amazon’u rakiplerinden ayıran özelliği nedir?
Başvurduğunuz pozisyon ve bu pozisyona yönelik ürünler doğrultusunda Amazon’un başarılı olduğu alanlarda başka hangi şirketlerin hakim olduğuna dair sağlam bir fikriniz olup olmadığı soruluyor.
Ürün yöneticisi pozisyonlarından yazılım geliştirici pozisyonuna kadar her şey dahil olmak üzere, diğer şirketleri geri planda bırakmak için neler yapabileceğiniz ve bu doğrultuda olan fikirleriniz oldukça önemli.

????En iyi ortak çalışma deneyiminizden bahsedin.
İşbirliğinin önemli bir beceri olmadığı meslek neredeyse yok denilecek kadar azdır.
Herhangi bir şirkette, başkalarıyla uyumlu çalışabilme durumu zorunluluktur. Adayların işbirliği içerisinde çalışma değerini gerçekten anladığını test etmek istiyorlar. Bu durum, adayın hangi takıma yerleştirileceğini düşündürürken şirket kültürüne uygun olup olmayacağınızın da belirtisi.

????Amazon’un 14 Liderlik Prensibi nedir?
Amazon CEO’su Jeff Bezos, Amazon’u geliştirirken ekibiyle birlikte ortaya koydukları 14 maddelik liderlik ilkesini tüm Amazon çalışanları tarafından günlük hayata yansıtılarak başarılarına değer katmaları gerektiğini bildiriyor.

Amazon mülakat soruları listesinde en sık sorulan 14 maddelik liderlik prensibi nedir?

Müşteri Odaklılık: Liderler, işin merkezine müşteriyi konumlandırır ve her durumda bu noktadan başlayarak sonuca ulaşmayı amaçlar.

Sorumluluk: Liderler, kısa vadeli sonuçlar için uzun vadeli değerlerini feda etmezler.

Keşfet ve Kolaylaştır: Liderler, ekiplerinden inovatif düşünce ve yenilikler bekler, bunu kolaylaştırmak için yeni yollar bulur.

Sağduyu: Liderler, güçlü muhakeme yetenekleri ile kuvvetli içgüdülere sahiptirler.

Meraklı Ol ve Öğren: Liderler her zaman kendilerini geliştirmeye ve yeni şeyler keşfetmeye odaklanırlar.

En İyisini Ekibe Kat ve Geliştir: Liderler, ekibine dahil ettiği her kişi ile performans çubuğunu bir adım öteye taşımaktan sorumludur.

Yüksek Standartlarda Israr Et: Liderler son derece yüksek standartlara sahip olmalıdırlar. Sürekli çıtayı yüksek tutarak ekiplerini, yüksek kaliteli ürünler, hizmetler ve süreçler meydana çıkarmaları için yönlendirirler.

Büyük Düşün: Liderler rakiplerinden farklı bir bakış açısı ile durumlara yaklaşarak; kimsenin bakmadığı noktaları tespit edip, müşterilere en iyi hizmeti vermenin yolları düşünmelidirler.

Önyargısız Eylem: Liderler, riski hesaplanmış kararların alınmasında inisiyatif kullanılarak hızlı hareket edilmesini destekler.

Tutumluluk: Kısıtlı imkanlar; üretkenlik, kendine yeterlilik ve yeni yöntemlerin keşfini birlikte getirir.

Güven Kazan: Liderler, kendilerinin veya ekiplerindeki dayanaksız fikirlere kolayca inanmamalı, bahsedilen tezin gerçekleşebilmesi için yeterli ve gerçekçi verinin var olup olmadığını sorgulamalı.

Derinlere İn: Liderler operasyonun her seviyesinde tüm ayrıntılara hâkim olur ve çıkan sonuçlara şüpheli yaklaşırlar.

Tutarlı Ol: Liderler, ikna olmadıkları kararlara saygılı bir şekilde karşı çıkmakla yükümlüdürler.

Sonuçları Sahiplen: Liderler, Amazon için önemli girdilere odaklanır ve onları doğru kalitede ve zamanda temin eder.

????İş analistlerine sorulan sorulardan biri: “Tableau, Power BI ve diğer BI Araçları arasındaki fark nedir?”
Amazon mülakat soruları listesinde İş Analistlerine sorulan ve en popüler olan bu soruya da yer vermek istedik.
Power BI, Microsoft’un ürünüdür ve sektördeki en iyi veri görselleştirme araçlarından biridir. Raporlar ve gösterge tabloları aracılığıyla verilerin ayrıntılı bir şekilde görselleştirilmesini amaçlamaktadır.

Tableau ise Power BI’dan 10 yıl önce piyasaya sürülmüştür ve en iyi görselleştirme araçlarındandır. Bu araç, verileri anlamlı verilere dönüştürerek gösterge tabloları oluşturmanızı sağlar.

Farklarına odaklanırsak;
Depolama ve kapasite açısından Tableu oldukça daha fazla avantajlıdır.
Analiz özelliklerinde her ikiside Python ve R tabanlı görselleştirmeyi destekler.
Tableu veri bilimine aşina olan kişilerin zorlanmadan kullanabileceği bir araçken Power BI, excell bilen herkes tarafından tercih edilebilir.

Bu aşamada asıl önemli olan, ihtiyaçlarınızı analiz ederek uygun aracı kullanmak olacaktır.

????Sıralanmış listeleri nasıl birleştirirsiniz?
Bu sorunun cevapı LeetCode’de mevcut ve şu şekilde tanımlanıyor:
Size bir dizi k bağlantılı liste verilir ve lists, her bağlantılı liste artan sırada sıralanır.

Tüm bağlantılı listeleri tek bir sıralı bağlantılı liste halinde birleştirerek geri döndürmeniz beklenir.

Örnek 1:
Input: lists = [[1,4,5],[1,3,4],[2,6]] Output: [1,1,2,3,4,4,5,6] Explanation: The linked-lists are: [ 1->4->5, 1->3->4, 2->6 ] merging them into one sorted list: 1->1->2->3->4->4->5->6

Örnek 2:
Input: lists = [] Output: []

Örnek 3:
Input: lists = [[]] Output: []

????SOLID Prensipleri nedir?
Bir yazılım mühendisi olarak, SOLID prensiplerini bilmek oldukça önemlidir.
Amazon mülakat soruları listesinde en önemli sorulardan biri de SOLID prensipleridir.

SOLID, OOP (Object Oriented Programming) projelerinin standart prensibi olarak bilinir.
OOP nesne tabanlı yazılım geliştirirken kullanılan 5 tasarım ilkesi vardır. Bu tasarım ilkelerinin amacı, yazılım tasarımlarını anlaşılır, bakımı kolay hale getirmektir.

S — Single-responsibility principle: Bir sınıf sadece bir amaç için değiştirilebilir.

O — Open-closed principle: Bir sınıf ya da fonksiyon halihazırda var olan özellikleri korumalı ve değişikliğe izin vermemelidir.

L — Liskov substitution principle: Kodlarımızda değişiklik yapmaya ihtiyaç duymadan alt sınıfları, üst sınıfların yerine kullanılabilir hale getirilmeli.

I — Interface segregation principle: Yüküml olunan durumların hepsini tek bir arayüze toplamanın ötesinde daha özelleştirilmiş birden fazla arayüz oluşturulmalı.

D — Dependency Inversion Principle: Sınıflar arası bağımlılıklar oldukça az olmalıdır.

Amazon mülakat soruları
????Linux dizin yapısını açıklayın.
Linux dosya sisteminde üç tür dosyadan bahsedilebilir. Bunlar; dizinler, sıradan dosyalar ve özel dosyalar olarak sınıflandırılabilir.
Linux’ta dizinler hiyerarşik yapıdadır. Hiyerarşik yapı, tıpkı bir ağaca benzetilebilir. Bu yapının en üst noktası kök dizini(root)’dir.
Diğer dizinler ise bu dizinin alt dizinidir. Kök dizini “/” şeklinde adlandırılır. Sisteme tanıtılmış her kullanıcı bir dizine sahiptir. Kullanıcı, şifresini girdikten sonra, genelde “/home” dizini altında kullanıcı kendi dizinine ulaşır.

????”İki Toplam” ifadesinin algoritmasını açıklayarak kodlarınızı yazınız.
Bu sorunun cevapı LeetCode’de mevcut ve şu şekilde tanımlanıyor:

Her girdinin tam olarak bir çözümü olacağını varsayabilir ve aynı öğeyi iki kez kullanamayabilirsiniz .

Cevabı herhangi bir sırayla iade edebilirsiniz.

Örnek 1:
Input: nums = [2,7,11,15], target = 9 Output: [0,1] Output: Because nums[0] + nums[1] == 9, we return [0, 1].

Örnek 2:
Input: nums = [3,2,4], target = 6 Output: [1,2]

Örnek 3:
Input: nums = [3,3], target = 6 Output: [0,1]

????Binary tree yapısını açıklayın.
Binary Search Tree, düğümlerden(node) oluşan ve her bir node’un en fazla 2 child node’a sahip olduğu veri yapılarındandır.

Bir veri yapısının en temel birimi node’dur.
Bir ağacın her bir elemanına node/düğüm denir. Veriler node’larda tutulur ve bunlar birbirlerine edge/kenar/dal ile bağlanır. Bu bağlantılar iki node arasındaki ilişkiyi gösterir.

Binary search tree ile oluşturan bir yapıda; bir elemanı eklemek, silmek veya bulmak gibi işlemler hızlı şekilde gerçekleştirilir. Ağaç üzerindeki gezinme işlemi tüm düğümlere uğrayarak gerçekleştirilir.

facebook mülakat soruları
????k mesafesindeki dizi tersine nasıl çevirilir?
Soruda önemli bir nokta; sadece ters yöntemi kullanarak tüm diziyi sıralamaktır.
Input: arr = [2,3,1,5,4]
Output: arr = [1,2,3,4,5]
Yöntem = void reverse (int [] arr, int k)

Yöntem yalnızca öğeleri tersine çevirebildiğinden, olası çözümlerden biri, diziyi bir balon sıralaması O (N ^ 2) sıra dışı öğeleri ters çevirmektir.

Örneğin:
Input: [2,3,1,5,4]
Adım 1: Dizin 0 ve 1’i kontrol edin. Artan sıradalar , bu nedenle ters çağrı gerekmez
Adım 2: Dizin 1’i kontrol edin ve 2. Sıralı değiller, bu yüzden ters yöntemi çağırın ve diziden k = 2 ile yalnızca 2 öğe geçirin
vb.

Input: [2,3,1,5,4]
Adım 1: 2 ve 3’ü kontrol edin. Sıralı oldukları için değiştirin ==> [2,3,1,5,4]
Adım2: 3 ve 1’i kontrol edin. sıralanacak. Ters çağırın ([3,1], 2) ==> [2,1,3,5,4]
Adım3: 2 ve 1’i işaretleyin. Sıralanmaları gerekir. Ters çağırın ([2,1], 2) ==> [1,2,3,5,4]
Adım 4: 1 ve 2’yi kontrol edin. Bunlar sıralıdır, bu nedenle değiştirin ==> [1,2,3,5 , 4]
Adım5: 2 ve 3’ü kontrol edin. Sıralandılar , bu yüzden değiştirin gerekli ==> [1,2,3,5,4]
Adım5: 3 ve 5’i kontrol edin. Bunlar sıralı olduğundan gerekli ==> [1 , 2,3,5,4]
Adım6: 5 ve 4’ü kontrol edin. Bunların sıralanması gerekir. Ters çevir ([5,4], 2) ==> [1,2,3,4,5]

????Bitwise operatörlerini açıklayın.
Amazon mülakat soruları listesinde en önemli bir diğer soru ise “bitwise operatörleri”. Bit bazlı işlem yapabilmek için bitwise operatörleri kullanılır. Bu operatörlerin işlevi, değişken veya değerler ile değil bitler ile işlem yapılmasıdır. Bu sayede bir değişkenin içine girerek 1 ve 0 olmak üzere her bir biti istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. İşaretçiler sayesinde adreslere ve bit operatörleri sayesinde bütün bitlere hakim olduğunuz zaman artık donanımı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Operatör Açıklama
& Bitwise AND (AND işlemi)
| Bitwise OR (OR işlemi)
^ Bitwise XOR (Ex-OR işlemi)
<< Sola Kaydırma
>> Sağa Kaydırma
~ Bir’in tümleyeni (Tersleme)
????En büyük bitişik alt diziyi nasıl bulursunuz?
Bu soruyu cevaplayabilmeniz için Kadane algoritması hakkında bilgi sahibi olmanız beklenir.
Bu algoritmanın temel fikri, dizinin tüm pozitif bitişik bölümlerini aramaktır. Tüm pozitif segmentler arasında maksimum toplam bitişik segmenti takip ederek her pozitif toplam aldığınızda, bunu max_so_far ile karşılaştırarak max_so_far’dan büyükse max_so_far’ı güncelleyerek sonuca ulaşabilirsiniz.Bu sorunun cevabı GeeksforGeeks’de detaylı şekilde açıklanmıştır.
????Sıralanmış dizide yinelenen değerler nasıl kaldırılır?
Amazon mülakat soruları listesinde en önemli sorulardan biridir.
Sıralanmış bir dizi verildiğinde , her bir öğe yalnızca bir kez görünecek şekilde dizideki kopyaları kaldırırsanız yeni uzunluğu döndürebilirsiniz.
Dizinin sıralandığı göz önüne alındığında, tüm yinelenen öğeler birlikte görünecektir.

O(n) zaman karmaşıklığındaki problemi two pointer sliding window deseni kullanarak çözebiliriz . İki işaretçi (dizin) tutmak için:

i: Dizi üzerinde yineleme yapmak için bir dizin ve
j: Şimdiye kadar bulunan benzersiz öğelerin sayısını takip etmek için başka bir dizin . Bu dizin yalnızca, diziyi yeni bir yinelenmeyen öğe içerecek şekilde yerinde değiştirdiğimizde hareket edecektir.
????SQL’de bulunan Index, Trigger ve Stored Procedure kavramları nelerdir?
Sorguların geç verme durumunda kullandığımız index, ilişkili tablonun indexleme alanı olarak kullanılan kolondaki verilere göre sıralanmış biçimde işleme konulmasını sağlar.
Trigger; ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinde, bir tabloda belirli olaylar meydana geldiğinde/gelmeden önce otomatik olarak çalışan özel bir store procedure’dir.
Stored Procedure; Belli bir işi, görevi yerine getirmek için kullanılan kod parçasıdır ve derlenmiş SQL cümleciği olarak adlandırılır.